Şifalı BitkilerBeslenme ve Diyet

Atlantik Diyeti nedir? Akdeniz diyeti ile farkı ne?

Atlantik diyeti, kuzeybatı İspanya ve Portekiz'den gelen, Akdeniz diyetine benzeyen ancak daha fazla kırmızı et ve süt ürünleri içeren geleneksel bir diyettir.

Araştırmalar Atlantik diyetini metabolik sendrom ve ölüm riskinin azalması gibi bazı sağlık yararlarıyla ilişkilendirdi. / Atlantik diyeti nedir?

Atlantik diyeti olarak bilinen kuzeybatı İspanya ve kuzey Portekiz’den gelen geleneksel bir diyet, sağlıklı beslenme için bir sonraki moda diyet olabilir.

Yeni bir çalışma, Atlantik Diyetinin, kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabete dönüşebilecek bir dizi durum olan metabolik sendrom riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Atlantik diyeti, Akdeniz diyeti kadar kapsamlı bir şekilde araştırılmamış olsa da, iki beslenme şekli birbirine benzerlik gösteriyor.

2024’ün en iyi diyetleri: Akdeniz, DASH, MIND

Hem Atlantik hem de Akdeniz diyetleri, yemeğin kültürel ve sosyal yönlerine önem veriyor.

Yemekler genellikle aile ve arkadaşlarla birlikte yenilir, topluluk duygusunu geliştirir ve potansiyel olarak genç ve yaşlı nüfusta yaşam kalitesini artırır.

Her iki diyet de taze balık, mevsim sebzeleri, baklagiller, tam tahıllar, süt ürünleri ve orta derecede şarap tüketimini içeriyor.

Atlantik diyeti ile Akdeniz diyeti arasındaki temel fark, kırmızı et ürünlerinin Atlantik’te daha fazla tüketilmesidir.

Dr. Marta Guasch-Ferre, kırmızı et tüketiminin sınırlandırılmasını ve mümkün olduğunda bu proteinin baklagiller gibi bitki bazlı seçeneklerle değiştirilmesini öneriyor:

“Kırmızı etin Atlantik diyetlerinde yer alan geleneksel bir gıda olduğu doğru olsa da, bu tür gıdaların yüksek tüketiminin, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve kalp damar hastalıkları dahil olmak üzere daha yüksek kronik hastalık riski ile ilişkili olduğunu biliyoruz.”

Atlantik Diyeti metabolik sendrom riskini azaltabilir

Montefiore Nyack Hastanesi toplum sağlığı ve sağlıklı yaşam direktörü Sandra J. Arévalo, yeni araştırmada Atlantik diyeti ile metabolik sendrom riskinin azalması arasında bir bağlantı olduğunu gösterirken, diğer faktörlerin sonuçları etkilemiş olabileceğini söyledi.

Çalışmada fiziksel aktivitenin etkisi ölçülmedi. Müdahale grubuna ayrıca beslenme eğitimi dersleri, yemek pişirme dersleri ve yazılı materyallerin yanı sıra Atlantik diyetine uygun yiyecekler içeren yiyecek sepetleri de verildiğini söyledi.

Atlantik Diyeti Hakkında Eski Araştırmalar Ne Diyor?

Geçen hafta yayınlanan çalışma Atlantik diyetini inceleyen ilk çalışma değildi.

2010 yılında yapılan bir araştırma, Atlantik diyetinin daha düşük ölümcül olmayan kalp krizi oranlarıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Ancak araştırmacılar, iskemik kalp hastalığı riskinin azaltılması söz konusu olduğunda bu diyetin “optimal” olmadığını belirtti.

Geçen yıl Moleküler Psikiyatri dergisinde yayınlanan bir başka çalışma, Atlantik diyeti ile daha düşük depresyon riski arasında bir ilişki buldu.

Akdeniz diyeti de dahil olmak üzere diğer sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla da benzer bir ilişki bulundu.

Atlantik Diyetini Denemeli misiniz?

Atlantik diyetinin sağlıklı bir seçenek olduğunu destekleyen bazı kanıtlar var ancak bu, bunun herkes için doğru beslenme modeli olduğu anlamına gelmiyor.

İspanya ve Portekiz’in Atlantik kıyısında yaşayan insanlar taze deniz ürünlerine, işlenmemiş bütün gıdalara ve şaraba daha kolay erişebilirler. Ancak diyetlerini bölgelerin dışına kopyalamak zor veya maliyetli olabilir.

Yeni bir beslenme planına başlarken kültürel geleneklerin ve benzersiz sağlık ihtiyaçlarınızın dikkate alınması gerekiyor.

Araştırmalar geleneksel Atlantik diyetinin sağlıklı bir beslenme modeli olabileceğini gösteriyor.

Taze balık, mevsim sebzeleri, baklagiller, tam tahıllar, süt ürünleri ve ölçülü şarap tüketimine ağırlık veren Akdeniz diyetine benzer. Ancak Atlantik diyeti daha çok kırmızı et ürünlerini içeriyor.

Yeni araştırmaya göre Atlantik Diyetinin faydaları

Akdeniz Diyeti tüp bebek başarı şansını artırıyor

Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu