Kalp ve DamarBeslenme ve Diyet

Akdeniz Diyeti tüp bebek başarı şansını artırıyor

Araştırmalara göre Akdeniz diyetini takip etmek başarılı IVF şansını artırmaya yardımcı olabilir. / Akdeniz Diyeti tüp bebek başarı şansını artırıyor

Tüp bebek kullanımı giderek yaygınlaşıyor; ancak tüp bebek girişimleri birçok faktörden dolayı her zaman olumlu sonuç vermiyor. Yeni araştırmalara göre ise Akdeniz diyeti tüp bebek şansını artırıyor.

Halk arasında “tüp bebek” olarak bilinen In vitro fertilizasyonun (IVF) kullanımı da dahil olmak üzere potansiyel doğurganlık tedavileri hakkında araştırmalar devam ediyor.

Belirli diyetleri takip etmenin veya reçetesiz takviyeleri tüketmenin, IVF’nin sağlıklı bir hamilelikle sonuçlanma şansına nasıl katkıda bulunabileceği açık değil.

Reproductive Biomedicine Online’da (RBMO) yayınlanan yeni bir inceleme, farklı beslenme tedavilerinin başarılı IVF’ye nasıl katkıda bulunduğunu görmek için 27 çalışmayı inceledi.

İnceleme sonucu: Akdeniz diyeti tüp bebek şansını artırabilir

İncelemenin sonuçları, Akdeniz diyetini takip etmenin başarılı IVF şansını artırabileceğini gösterdi. Ayrıca DHEA, COQ-10, melatonin, miyo-inositol ve omega-3 serbest yağ asitleri bazı durumlarda IVF başarısını artırabilir.

Bununla birlikte, takviyelerin ve diyet müdahalelerinin başarılı IVF’ye nasıl katkıda bulunduğunu daha fazla anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Tüp bebek başarısı birçok faktöre bağlıdır

İn vitro fertilizasyon (IVF), bir yumurtanın vücut dışında döllenmesini ve daha sonra döllenmiş yumurtanın uterusa implante edilmesini içerir.

Tüp bebek, hamile kalmakta zorlanan çiftler için bir seçenek olabilir. Nihai hedef sağlıklı bir hamilelik ve canlı doğumdur.

IVF’nin bu son noktalarda sonuçlanıp sonuçlanmayacağı bir dizi faktöre bağlıdır.

Örneğin endometriozisli kadınların IVF’nin başarılı olma şansı daha düşük olabilir.

35 yaşın altındaki kadınların da yaşlı kadınlara kıyasla tüp bebek başarısı olasılığı daha yüksektir.

Araştırmada yer almayan Dr. Albrar Al-Shaer konuyla ilgili şunları söylüyor;

“Tüp bebek başarısı, yumurtalık rezervi (yumurtalıklarınızdaki yumurta sayısı ve kalitesi), yumurtalık stimülasyonu, döllenme, embriyo gelişimi veya implantasyon gibi birçok faktöre bağlıdır.

Doğuma kadar devam eden sağlıklı bir hamilelikle sonuçlanmak için birçok karmaşık adımın optimize edilmesi gerekir.

Buna ek olarak, tüp bebek isteyen hastaların genellikle doğurganlıklarıyla ilgili önceden var olan sorunları var ve bu da bazen tüp bebek tedavisinin başarılı olmasını sağlamayı daha da zorlaştırıyor.

Ayrıca tüp bebek tedavisinin yüksek maliyet yükü göz önüne alındığında, sürecin her adımını mümkün olduğunca optimize etmek ve sürecin herhangi bir yerindeki başarısızlıkları önlemek oldukça değerlidir.

Bu nedenle takviyeler, IVF’de doğurganlığı ve gebelik sonuçlarını iyileştirmek için yararlı bir strateji olabilir.”

Doğurganlık sorunlarında diyetin önemi

Mevcut inceleme, kadınların sıklıkla bir klinisyenin reçetesi olmadan uygulayabileceği beslenme müdahalelerine odaklandı.

Diyetin kendisi doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Örneğin yüksek miktarda trans yağ, rafine karbonhidrat ve ilave şeker içeren diyetler kadınların doğurganlığını azaltabilir.

Bu nedenle, diyetin IVF sonuçlarını nasıl etkilediğine bakmanın, doğurganlığı incelerken de önemli bir ilgi alanı olacağı mantıklıdır.

Hangi takviyeler IVF başarısına yardımcı olabilir?

Bu inceleme, Ocak 2015 ile Mayıs 2023 arasında yayınlanan 27 çalışmayı inceledi.

Araştırma, çeşitli besin takviyelerini ve bunların IVF sonuçları üzerindeki etkisini inceleyen sistematik bir incelemeydi. İnceleme ayrıca diyet kısıtlamasının ve Akdeniz diyetinin faydalarını da inceledi.

İnceleme, belirli kriterlere dayalı çalışmaları hariç tuttu. Araştırma analizlerinin çoğunda erkeklerden ziyade kadınlara odaklanıldı.

Araştırmanın bulguları, bazı takviyelerin IVF sonuçlarına fayda sağladığını, diğer takviyelerin yararlılığının ise belirsizliğini koruduğunu ileri sürdü.

Örneğin dehidroepiandrosteron (DHEA) ve COQ-10 takviyeleri, yumurtalık stimülasyonu geçiren kadınlara yardımcı olabilir. Yumurtalık uyarımı, yumurtalıkların yumurta üretimini artırmayı içerir, böylece yumurtalar vücut dışında alınıp döllenebilir.

Çalışma yazarı, Batı Avustralya Üniversitesi’nde üreme tıbbı profesörü ve WA doğurganlık uzmanlarının tıbbi direktörü ve Şehir Doğurganlığı Ulusal Tıbbi Direktörü Profesör Roger Hart şunları söyledi:

“Bir kadın, IVF döngüsü sırasında ilaç stimülasyonuna karşı önceki zayıf yumurtalık tepkisini iyileştirmeye çalışmak için bir besin takviyesi almayı düşünüyorsa, döngüye başlamadan önce DHEA ve COQ-10 almanın, kontrol tedavilerine göre daha iyi IVF sonuçlarına yol açtığı görülüyor.

Ayrıca, tek başına CoQ10 ilacının bir faydası olabilir, ancak yerinin yaşlı kadınlar için mi, yumurtalık stimülasyonuna zayıf yanıt verenler için mi, yoksa döngüleri zayıf embriyo gelişimi ile karakterize edilen kadınlar için mi olduğu belli değil.”

İnceleme ayrıca omega-3 serbest yağ asitleri ve melatonin takviyesinin IVF sonuçlarına fayda sağlayabileceğini öne sürüyor.

Yine de hangi hastaların melatoninden en çok fayda göreceğini ve hangi dozun uygun olacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kısırlığa neden olabilen bir durum olan polikistik over sendromu olan kadınlar da miyoinositol takviyesinden faydalanabilir, ancak bu alanda uygun dozajı anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Akdeniz diyeti tüp bebek araştırması

Son olarak inceleme, Akdeniz diyetinin dahil edilmesinin başarılı IVF’ye yardımcı olabileceğini de öne sürüyor.

Dr. Al-Shaer, Akdeniz diyetinin birkaç temel bileşenini açıkladı:

Akdeniz diyeti şu beş basit prensibi takip ediyor:

Bol miktarda sebze, baklagiller ve meyveler.
Beyaz ekmek ve beyaz makarna yerine tam buğday ekmeği ve makarna gibi tam tahıllar.
Daha fazla balık tüketin ve kırmızı et yerine kümes hayvanlarını daha sık tercih edin.
Zeytinyağı, avokado, fındık ve tohumlardan elde edilen sağlıklı bitki bazlı yağları kullanın.
Yüksek derecede işlenmiş gıdaları sınırlayın.

IVF’ye giren kadınlar için genel bir beslenme yaklaşımı olarak, Akdeniz diyetinin (fındık, meyve, sebze, baklagiller vb. açısından zengin) benimsenmesinin, geleneksel yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı Batı diyetinden daha iyi olduğu ve hafif bir zayıflamaya yol açacağı görülmektedir. IVF başarısı şansı daha yüksek.
Prof. Roger Hart, çalışma yazarı

Kolesterol Düşüren Gıdalar: Top 5
Mitokondri: İngiltere’de ilk kez 3 kişinin DNA’sını taşıyan bir bebek dünyaya geldi

Yeşil soya fasulyesi Edamame: Bir başka Japon mucizesi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu