Beslenme ve DiyetYiyecekler ve İçecekler

Yoğurt tüketmek için çok sebebiniz var!

Türk sofra kültürünün önemli unsurlarından biri yoğurttur. Yoğurt lezzetinin yanı sıra sağlık için son derece faydalıdır. İşte, her gün yoğurt tüketmenize sebep olacak o faydalar...

Yoğurt sofraların olmazsa olmazlarındandır. Hem tok tutan hem de yemeklere lezzet katan yoğurt düzenli ve ölçülü tüketildiğinde tam bir şifa deposudur. İşte, yoğurdun birbirinden önemli faydaları…

Yoğurt faydaları nelerdir?

ev yapimi yogurt scaled

Sindirim sistemini iyileştirir

Her gün yoğurt tüketmek bağırsak hareketlerimizi düzenli tutar ve vücudumuzun florasını iyileştirir. Bağırsaktaki zararlı bakterileri öldürerek sindirim sistemimizin daha sağlıklı olmasını sağlar.Yoğurdun ayrıca laktoz intoleransı, kabızlık, inflamatuar bağırsak hastalığı ve Helicobacter pylori bakterisinin neden olduğu enfeksiyonlarda da etkili olduğu bulunmuştur.

Bağışıklığı güçlendirir

Düzenli yoğurt tüketimi bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücudumuzu çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Yoğurt, mide-bağırsak enfeksiyonlarına, soğuk algınlığı, grip gibi solunum sorunlarına ve hatta kansere karşı etkili bir şekilde savaşır.

Yoğurttaki magnezyum, selenyum ve çinko da bağışıklığı artırır.

Kanser riskini azaltır

Yoğurdun anti-kanserojen özelliği vardır ve vücudumuzu kolon, mesane ve meme kanserinden koruduğu bilinmektedir.

Kan şekerini dengeler

Ev yapımı, şekersiz yoğurdun düzenli tüketimi kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve tip 2 diyabet hastaları için çok faydalıdır.

Kemik sağlığı için önemli

Yoğurt zengin bir kalsiyum kaynağıdır, dolayısıyla kemik sağlığını iyileştirmek için idealdir. Düzenli yoğurt tüketimi kemik kütlesini ve gücünü korur, böylece kırık ve osteoporoz riskini azaltır.

Enflamasyonu azaltır

Günlük yoğurt tüketimi vücuttaki iltihabı azaltır. Enflamasyon çoğu otoimmün hastalıktan, diyabetten, kanserden ve artritten sorumludur.

Kalp hastalıkları riskini azaltır

Düzenli olarak yoğurt tüketmenin, kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörü olan kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Böylece yoğurt kalp hastalıkları riskinin azalmasına neden olur.

Kilo vermeye yardım eder

kilo verme yogurt

Yoğurdun yüksek protein içeriği tok hissetmemizi sağlar, iştahımızı azaltır ve dolayısıyla kalori tüketimimizi azaltır. Bu da kilo kaybını teşvik eder.

Depresyonu azaltır

Yoğurt tüketmek, bağışıklık sistemimizin her türlü alerjiye yanıt olarak ürettiği antikorların sayısını azaltır. Yoğurtta bulunan probiyotikler bu eylemden sorumludur.

Yoğurdun zararları nelerdir?

yogurt

Yoğurdun sağlık açısından birçok potansiyel faydası vardır ancak herkes için geçerli değildir. Süt ürünleriyle ilgili sorunlara neden olan kronik bir sağlık durumunuz varsa yoğurttan kaçınmanız gerekebilir.

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı olan kişiler birçok süt çeşidini tüketemezler. Bu durum, vücut süt ve yoğurttaki laktozu parçalayan bir enzim olan laktazı yeterli miktarda üretmediğinde ortaya çıkar . Laktoz intoleransı olan kişiler karın ağrısı ve ishal gibi sindirim sorunları yaşayabilir. 24

Ek olarak, canlı probiyotik türleri içeren yoğurt, diğer süt ürünlerine göre daha az laktoz içerme eğilimindedir. Bunun nedeni, probiyotik bakterilerin fermantasyon işlemi sırasında laktozun bir kısmını parçalamasıdır. Bu nedenle laktoz intoleransı olan bazı kişiler, yoğurdu ölçülü olarak tolere edebildiklerini düşünmektedir.

Süt Alerjisi

Süt alerjisi olan kişilerin sütte bulunan proteinler olan kazein veya peynir altı suyuna karşı alerjisi vardır . Yoğurt da bu proteinleri içerir. Süt ürünleri kurdeşen , şişme ve nefes almada zorluk ( anafilaksi ) gibi ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir . Süt alerjisi olan kişiler güvenle yoğurt yiyemezler.

Türk mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerindendir Yoğurt… Sofralardan eksik edilmeyen yoğurdun kilo vermeye yardımcı olup olmadığı merak ediliyor. Peki, yoğurt zayıflatır mı?

National Türk öneriyor: Probiyotiklerin yan etkileri var mı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu