Beslenme ve Diyet

Akdeniz diyeti erken ölüm riskini yüzde 23 azaltıyor

Son zamanlarda pek çok kişi Akdeniz diyetiyle beslenmeye başladı. Yapılan bir bilimsel çalışma ise Akdeniz diyetiyle beslenenlerde ölüm riskinin yüzde 23 azaldığını ortaya koydu.

Akdeniz diyetinin gezegendeki en sağlıklı beslenme yollarından biri olduğu bir sır değil. Daha sağlıklı bir beyin , hamilelik ve kan şekeri de dahil olmak üzere bu yeme düzeninin faydalarını vurgulayan çok sayıda çalışma bulunuyor. Akdeniz diyeti yeme tarzına katılmak, kalp hastalığı, felç, kanser, diyabet ve bilişsel gerileme riskinizi azaltarak daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir ve hatta birkaç kuruş tasarruf etmenizi bile sağlayabilir. Akdeniz diyetinin sağlığa faydaları konusunda pek çok araştırma yapıldı. Son araştırma ise 2024 yılında yayımlandı. 31 Mayıs 2024’te JAMA Network Open’da yayınlanan bu yeni çalışmada , araştırmacılar aynı zamanda Akdeniz diyeti yeme düzenini takip ederek uzun vadede ölüm riskinin azalmasına hangi altta yatan metabolik faktörlerin katkıda bulunabileceğini de bilmek istediler.

Akdeniz diyetiyle ilgili yeni çalışmada neler yapıldı?

Kadın Sağlığı Çalışması kohortundan, çalışmanın başlangıcında ortalama yaşı 55 olan ve başlangıçta sağlıklı olan 25.315 Amerikalı kadın dahil edildi. Katılımcıların ırkı ve etnik kökeni Siyah, Asyalı, Hispanik, Beyaz ve diğer ırk ve etnik kökenleri içeriyordu. Katılımcılar 25 yıl boyunca takip edildi.

Çalışmanın başında, tipik demografik bilgilerin (yaş, BMI, konum, gelir, eğitim vb.) yanı sıra fiziksel aktivite ve sigara içme geçmişi, menopoz durumu ve tedavi için hormon kullanımı gibi sağlık davranışlarını içeren temel veriler toplandı. menopoz.

Her katılımcı 131 soru içeren bir gıda sıklığı anketini doldurdu. Daha sonra dokuz diyet bileşeninin düzenli tüketimine ilişkin cevaplarına göre bir Akdeniz diyeti puanı aldılar. Katılımcıların her biri, aşağıdaki besin gruplarının ortalamanın üzerinde alımı için bir puan aldı: sebzeler (patates hariç), meyveler, sert kabuklu yemişler, tam tahıllar, baklagiller ve balık ve tekli doymamış-doymuş yağ asitlerinin sağlıklı oranı. Ayrıca ortalamanın altında kırmızı ve işlenmiş et tükettikleri için bir puan, alkol alımları günde 5 ila 15 gram aralığındaysa başka bir puan aldılar; bu da yaklaşık 5 onsluk bir kadeh şaraba karşılık gelir. Günde 35 ml  normal bira veya bir bardak likör.

Katılımcılar, aldıkları puanlara göre Akdeniz diyetine bağlılıklarına göre üç seviyeye kategorize edildi: düşük bağlılık (0-3 puan), orta bağlılık (4-5 puan) ve yüksek bağlılık (6-9 puan).

Ek olarak, katılımcılar ilk yıl altı ay arayla ve daha sonra yıllık olarak sağlık anketlerini doldurdular. Ayrıca kan örnekleri de verdiler. Kan testleri HbA1c, lipitler ve inflamatuar belirteçleri içeriyordu. Kolesterol parçacık boyutunu daha da parçalamaya yönelik testler de yapıldı 2024 yılında yapılan bir araştırmaya göre, daha küçük LDL parçacıklarının kalp hastalığı ve metabolik sendrom riskini artırdığına dair kanıtlar var .

Tıbbi kayıtlar, ölüm belgeleri ve ölüm nedenleri 25 yıl boyunca takip edildi. Bu süre zarfında 935’i kalp hastalığından ve 1.531’i kanserden olmak üzere 3.879 ölüm meydana geldi.

Başlangıçta yaş, menopoz sonrası durum ve hormon kullanımı, fiziksel aktivite ve sigara kullanımı gibi belirli faktörlere göre ayarlamalar yapıldıktan sonra çeşitli istatistiksel analizler başlangıçta çalıştırıldı ve daha sonra tekrar çalıştırıldı.

Araştırmacılar, Akdeniz diyetine bağlılık puanı 3 veya daha düşük olan kadınlarla karşılaştırıldığında, 6 veya daha yüksek puana sahip kadınların herhangi bir nedenden dolayı erken ölme riskinin %23 daha düşük olduğunu buldu. Sonuçlar aynı zamanda belirli kardiyometabolik risk faktörlerinin, özellikle uygun metabolizma ve trigliserit açısından zengin lipoproteinlerin yanı sıra daha düşük inflamasyon, insülin direnci ve BMI ile ilgili biyobelirteçlerin risk azalmasından sorumlu olabileceğini öne sürdü.

Akdeniz diyeti araştırması günlük hayata nasıl uygulanır?

akdeniz diyeti arastirma

Bu çalışma, meyve, sebze, kabuklu yemişler, tohumlar, baklagiller, tam tahıllar, deniz ürünleri ve sağlıklı yağlar gibi daha fazla gıdanın ve daha az işlenmiş ve kırmızı etin sağlığınız için avantajlı olduğuna dair artan kanıtlara katkıda bulunuyor.

Ayrıca iltihaplanma ve metabolizmanın (özellikle küçük molekül metabolitlerinin) erken ölüm riskini azaltmada en önemli rolü oynadığını da öne sürüyor . Signal Transduction and Targeted Therapy dergisinde 2023 yılında yayınlanan bir incelemeye göre , küçük moleküllü metabolitler ile vücudumuzun hücresel düzeyde ne kadar iyi çalıştığı arasında bir bağlantı bulunuyor.Küçük moleküllü metabolitler, vücudumuzun düzgün çalışması için gerekli olan enerjiyi ve diğer temel malzemeleri üretmek üzere hücrelerde meydana gelen kimyasal süreçleri içeren metabolizma sürecinin bir parçasıdır. Düzgün çalışmayan metabolik süreçler hastalığın başlamasına ve ilerlemesine neden olabilir.

Metabolizmanızı geliştirip iyileştiremeyeceğiniz konusunda pek çok tartışma var . Kas kütlesini arttırmak ve yeşil çay içmek gibi bazı şeyler metabolizmanızı biraz hızlandırsa da, muhtemelen büyük bir fark yaratmak için yeterli değildir (ancak daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir).

Bu , inflamasyonu azaltabileceğini ve kronik hastalık riskini azaltabileceğini bildiğimiz diyetiniz ve fiziksel aktiviteniz gibi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğunuz şeylere odaklanmanız gerektiği anlamına gelir.

Araştırma yazarları, Akdeniz diyetinde 6 veya daha yüksek puan alan kadınların aynı zamanda daha düşük BMI dahil olmak üzere genel olarak daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahip olma eğiliminde olduklarını belirtiyor. Araştırmada özel olarak belirtilmemiş olsa da, “genel olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzının” muhtemelen aynı zamanda düzenli fiziksel aktiviteye katıldıkları, bol miktarda kaliteli uyku aldıkları ve streslerini yönettikleri anlamına geldiği varsayılabilir. Bu faktörlerin her biri iltihabı azaltabilir ve dolayısıyla hastalık riskini azaltabilir.

Akdeniz diyeti araştırması bize ne söylüyor?

akdeniz diyeti

Bu çalışma , Akdeniz diyetine dahil olan gıdaları daha fazla tüketen kadınların erken ölme riskinin %23 daha düşük olduğunu öne sürüyor. Ayrıca genel olarak daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahiplerdi. Vücudunuzun verimli bir şekilde çalışması ve iltihaplanmayı azaltmak için ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlayan, besin açısından daha yoğun gıdalara yer vermek, erken ölme riskinizi azaltmada uzun bir yol kat edecektir. Vücudunuzu daha fazla hareket ettirmek, bol miktarda kaliteli uyku almak ve stres yaratan etkenlerle mücadele etmek bu korumaya katkıda bulunacaktır.

 

Yunanistan’da yapılan 20 yıllık bir araştırma Akdeniz diyeti yüksek tansiyon ilişkisini net verilerle ortaya koyuyor.

National Türk öneriyor: Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu