Hekimler

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu hayatını kaybetti

69 yaşındaki Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu hayatını kaybetti.

Sağlıklı beslenme ve aralıklı oruç konularında yaptığı açıklamalarda dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu 69 yaşında hayatını kaybetti.

Doç. Dr. Muhammed Keskin sosyal medya hesabından “Kıymetli hekimlerden Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nu kaybettik. Başımız sağ olsun.  İyi bir cerrah ve toplumun sağlığı için YouTube’da çok faydalı içerikler üreten bir hekimdi” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu kimdir?

1955 yılında Ankara’da doğdu. Ülkemizin ünlü bilim adamlarından, Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı rahmetli Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu’nun oğludur.Çocukluk yılları ve ilkokulun ilk 3 senesi ABD’de geçti. İlkokul, ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji’nde okuyarak bitirdi.

1979 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Hacettepe Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü’nde tamamladı. Vatani görevini tamamladıktan sonra 1 yıl İngiltere’de Cambridge Üniversitesi, Papworth Hospital’da, 2 yıl da Londra St. Thomas Hastanesi’nde çalıştı. Yurda dönüşünde SSK Ankara Hastanesi’nde şef muavini ve şef olarak çalıştı. 1984 yılında Doçent oldu. SSK Etlik İhtisas Hastanesi’nde kurucu Başhekim olarak görev aldı. 1998 yılında ABD Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

Yurda dönüşünde mesleğine özel sektörde devam etti. 2005 yılında Ankara Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi ABD kurucu kadrosunda yer aldı, 2006 yılında Profesör oldu, 7 yıl bu üniversitede öğretim üyesi olarak görev aldı. Yörükoğlu, halen serbest çalışmaktadır.

Prof. Yörükoğlu’nun 60’ın üzerinde yayınlanmış bilimsel çalışması bulunmaktadır.

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, YouTube’da son paylaştığı videosunda “Bombastik İçecek” diye tanımladığı içeceğin tarifini verdi.

National Türk öneriyor: İngiltere’de koli basili salgını alarmı

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu