Şifalı Bitkiler

Yasemin çayı: Faydaları, yan etkileri

Yasemin çayı aromalı ve kokulu bir çaydır. Kokulu çaylar, Camellia sinensis çalılarından elde edilen geleneksel çay yapraklarının ilave lezzet sağlamak üzere çiçekler, meyveler, baharatlar, yağlar, özler veya diğer bileşenlerle aşılanmasıyla yapılır.

Yasemin Çayı Nedir? Sıcak ya da soğuk olarak tüketilen yasemin çayı ilk kez Çin’de Ming Hanedanlığı döneminde popülerlik kazandı.

Asya’da ve dünya çapındaki şöhreti, vücut için iddia edilen sağlık faydaları ve tatlı, narin aromasıyla çok ilgilidir.

En ünlü geleneksel yasemin çaylarından biri, yasemin çiçekleriyle yapıldığı Çin’in Fujian bölgesinden çıkıyor. Ticari olarak üretilen yasemin çayları, yasemin yağı veya diğer aromalarla yapılabilir.

Yasemin çayı nasıl yapılır?

Yasemin çayı genellikle yeşil çay yapraklarından veya fermente edilmemiş yapraklardan yapılır, ancak çay aynı zamanda siyah çay yapraklarından (tamamen oksitlenmiş), oolong çay yapraklarından (kısmen oksitlenmiş) veya yeni çaydan yapılmış beyaz çaydan da yapılabilir.

Taze toplanmış yasemin çiçeği yapraklarını ekleyerek sıfırdan yasemin çayı yapabilirsiniz ancak kurutulmuş çay veya poşet çay satın almak daha kullanışlı ve güvenlidir.

Bazı yasemin çeşitleri zehirlidir, bu nedenle bahçeden kendi çayınızı yapmak yerine saygın bir çay şirketinden satın almak en iyisidir.

Yasemin inci çayı, yasemin çiçekleriyle harmanlanmış, elle haddelenmiş bir çaydır.

Peki mükemmel bir yasemin çayı nasıl hazırlanır;

Suyu kaynatın (filtrelenmiş su idealdir).
Çayınızı demliğe koyun ve ısıtılmış suyu ekleyin.
Kapağını kapatıp 3 dakika demleyin.
Gevşek çayı süzün veya çay poşetini çıkarın ve en sevdiğiniz bardağa dökün.

Soğuk demlenmiş buzlu çay için çayı bir sürahiye koyun ve oda sıcaklığında altı ila 12 saat boyunca demleyin.

Soğuması için süzün ve soğutun veya üzerine buz dökün. Bazı insanlar yasemin çayının yanında biraz şeker, bal veya süt tercih eder.

Yasemin Çayı Kafein İçerir mi?

Yasemin çayı, yapıldığı baz çay kadar kafein içerir. Hem yeşil hem de siyah çay doğal olarak kafein içerir.

İşleme sırasında kafeinsizleştirilmiş yasemin çayının kafeinsiz versiyonlarını da bulabilirsiniz.

Yasemin çayının faydaları

Ticari olarak temin edilebilen yasemin çayı karışımlarının çoğu gerçek çiçekler içermediğinden (ancak esansiyel yağ veya koku kullanılarak kokulandırıldığından) yasemin çayının faydalarının çoğu, öncelikle içeceğin yapıldığı yeşil veya siyah çay yapraklarından gelir.

Kafein geçici bir metabolizma ve zihinsel destek sağlar, ancak eğer ona karşı çok hassassanız veya büyük dozlarda tüketiyorsanız (günde 200 miligramın üzerinde) olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Hamile veya emziren kadınlar için çay ekstraktlarının veya takviyelerinin güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur.

Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji, bazı epidemiyolojik çalışmalarda yüksek kafein alımının artan düşük ve düşük doğum ağırlığı riskiyle ilişkilendirilmesi nedeniyle hamile kadınların kafein tüketimini günde 200 mg’ın altına sınırladığını öne sürüyor.

Hem siyah çay hem de yeşil çay, kateşinler, flavonoidler ve tanenler dahil olmak üzere polifenoller içerir.

Araştırmacılar, antioksidan etkilerinden dolayı flavonoid tüketimini çeşitli olumlu sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirdiler, ancak bilim adamları, çayın sağlığınızı önemli ölçüde artırıp artıramayacağını kesin olarak söylemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Bazı çay içenler yasemin çayının uykudan önce sakinleşmeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Ancak bu faydalar klinik çalışmalarda kanıtlanmamıştır. Yatmadan önce rahatlamak için çay içiyorsanız kafeinsiz olduğundan emin olun.

Gününüzün dışında oturup çay yudumlamak için sakin bir zaman ayırmanın basit ritüeli muhtemelen bağımsız olarak stres azaltıcı faydalar sağlar.

Yan etkiler

Yasemin, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından genel olarak güvenli (GRAS) olarak kabul edilmektedir.

Hamile kadınların yasemin çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Herhangi bir kafeinli içecek, özellikle de büyük miktarlarda tüketildiğinde yan etkilere neden olabilir.

Baş ağrıları, gerginlikler, titremeler veya uyku sorunları, çay ve diğer içeceklerden alınan çok fazla kafeinin sonucu olabilir.

İşte göbek yağı eriten 6 çay önerisi
Uzmanların gündemindeki mucize enzim: Nattokinaz

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu