Doktor TavsiyeleriBeslenme ve DiyetHekimlerKalp ve DamarKanser HastalıklarıYiyecekler ve İçecekler

Dr. Mehmet Öz göbek eriten ipuçlarını paylaştı

Dr. Mehmet Öz'ün ipuçlarıyla sağlık için büyük tehdit oluşturan göbek bölgesi yağlarından kurtulun.

Yağsız ve ince bir bel, en sevdiğiniz kot pantolonunuzu giymek veya bir mayoyla sahilde güvenle yürümek gibi birçok şey için iyi hissettirir. Dr. Mehmet Öz göbek eriten ipuçlarını paylaşıyor.

Karın bölgenizdeki yükten kurtulmak için birçok sebebiniz var.

Göbek bölgesinde toplanan yağlar sinir bozmakla kalmıyor aynı zamanda vücut sağlığı için büyük tehlike yaratıyor.

Organlarınız arasında, karın boşluğunuzun derinliklerinde oluştuğunda, kronik inflamasyonu tetikleyebilen ve sizi kalp hastalığı, diyabet ve hatta kanser riskine sokan proteinler salgılar.

Çok fazla karın yağı taşıyıp taşımadığınızı anlamanın kolay bir yolu, vücudunuzun kalça kemiklerinizin üst kısmına bir ölçüm bandı sarmaktır.

Sonuç 90 santimetreden fazlaysa harekete geçme zamanı gelmiş olabilir.

İyi haber: Göbek yağlarından kurtulmak düşündüğünüzden daha kolaydır.

Doğru planla, inatçı alt vücut yağlarından veya görünüşte imkansız görünen kol arkası sarkmasından kurtulmak aslında daha kolaydır. Bu diyet ve egzersiz kurallarına sadık kalın; yaza kadar daha ince ve daha sağlıklı olacaksınız.

Sağlıklı yağlar!

Açıkçası, kalorilerinizi sağlıklı bir aralıkta tutmak ve doymuş yağ oranı yüksek yemeklerden kaçınmak istiyorsunuz.

Ancak araştırmalar, belirli yiyeceklerden daha fazla yemenin, iç organlardaki aşırı yağları yakmanıza ve daha küçük bir orta noktaya giden yolu açmanıza yardımcı olabileceğini de gösterdi.

Tekli doymamış yağ asitleri veya MUFA’lar, kalp sağlığının korunmasına ve iltihaplanma seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmanın yanı sıra, göbek yağını başlamadan durdurabilir.

Diabetes Care dergisinde yapılan araştırma, günlük toplam kalorilerinin kabaca yüzde 25’ini MUFA’lardan alan kişilerin, çalışma boyunca iç organlarda yağ biriktirmediğini, daha az MUFA ve daha fazla karbonhidrat yiyenlerin ise orta bölümlerine yağ eklediğini buldu.

MUFA açısından Mehmet Öz‘ün en sevdiği yiyecek zeytinyağı. Zeytinyağını pek çok öğünde kullanabilirsiniz.

Ancak avokado ve kuruyemişler de diğer mükemmel kaynaklardır. Çam fıstığı özellikle harikadır çünkü aynı zamanda yüksek düzeyde çoklu doymamış yağ asitleri içerirler.

Bu asitler, doyduğunuzda beyninize sinyal gönderen iki hormonun seviyesini artırır. Aşırı yemeyi önlemek için yemekten 20 dakika önce çam fıstığı atıştırmayı deneyin.

Düşük Glisemik İndeksli Gıdalar

Stres hormonu kortizol seviyesi kronik olarak yüksek olan kişiler, iç organlarda aşırı yağ taşıma eğilimindedir.

0’dan 100’e kadar bir sıralama sistemi kullanan glisemik indeksi (GI) yüksek olan gıdalar kan şekerinizde daha hızlı artışlara neden olur ve glikoz seviyeleri düştüğünde kortizol salınımını tetikler.

Kan şekeri seviyelerinizin sürekli iniş çıkışları da insülin direncine yol açabilir; bu da tip 2 diyabete giden yolda ilk adımdır.

Kortizol düzeylerini sabit tutmaya yardımcı olmak için beyaz pirinç ve patates gibi yüksek GI seçenekleri yerine fasulye, mercimek ve nohut gibi düşük GI gıdalarını (55 veya daha düşük dereceli) seçin.

Mehmet Öz Göbek Eriten İpuçlarıyla Karşınızda
Mehmet Öz Göbek Eriten İpuçlarıyla Karşınızda

Yeşil çay

Fonksiyonel Gıdalar Dergisi’nde 2012 yılında yapılan bir araştırma, bir buçuk fincan yeşil çay içen kişilerin 12 gün boyunca her gün toplam 609 miligram kateşin (yağ hücrelerini yakmaya yardımcı olduğu gösterilen bir grup antioksidan) ile zenginleştiğini buldu.

Süt ürünleri

Vücudunuzda kalsiyum düşük olduğunda, vücuda iç organlarda yağ depolaması sinyalini veren bir hormon üretilir.

Önerilen günlük kalsiyum ihtiyaçlarınızı (yetişkinler için 1000 miligram) karşılamak, bu hormonun seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Obezite Araştırması’nda yayınlanan yeni bir araştırma, süt ürünlerinden elde edilen kalsiyumun diğer kaynaklardan elde edilen kalsiyumdan daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu buldu.

Günlük atıştırmalık olarak az yağlı yoğurt yiyebilirsiniz. Diğer az yağlı süt ürünleri de işe yarayacaktır.

Egzersizlere kardiyo ekleyin!

Core egzersizleri karın kaslarınızı güçlendirecektir ancak altlarında bulunan yağları ortadan kaldırmayacaktır.

Bunu yapmak için genel kalori yakımınızı kardiyo (koşma, yürüme, bisiklete binme) ile artırmalısınız.

Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, haftada 178 dakika orta derecede kardiyo yapan kişilerin (haftada altı gün yaklaşık 30 dakika yürüyüş) sekiz ay boyunca neredeyse hiç iç organ yağı kazanmadığını buldu.

Benzer bir süre boyunca daha yüksek yoğunlukta (koşu) egzersiz yapan katılımcılar daha da iyi sonuçlar elde etti; göbek yağlarında neredeyse yüzde 7 oranında azalma görüldü.

Antrenmanınızı en üst düzeye çıkarmak için yüksek ve düşük yoğunluklu kardiyo arasında geçiş yapan aralıklı antrenmanı deneyin.

Düzenli bir kardiyo rutini oluşturduktan sonra, haftalık antrenmanlarınıza birbirini takip etmeyen günlerde iki veya üç ağırlık antrenmanı seansı ekleyin;

Herkes yaşlandıkça doğal olarak bir miktar yağ kazanır, ancak kas tonusunu geliştirmek göbek yağı üretimini önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, haftada iki kez, biceps curl’dan leg press’e kadar ana kas gruplarının sekiz ila on egzersizini içeren kuvvet antrenmanı rutinleri yapan aşırı kilolu kadınlar, iki yıl içinde bu egzersizi yapan kadınlara göre yüzde 67 daha az iç organ yağı biriktirdi.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri: Dr. Mehmet Öz Anlatıyor
Doktor Mehmet Öz Kimdir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu