Doktor TavsiyeleriHekimlerYiyecekler ve İçecekler

Canan Karatay Türk kahvesinin faydalarını anlatıyor

Prof. Dr. Canan Karatay Türk kahvesi ile ilgili yayınladığı videoda hangi kahvelerin içilmesi gerektiği hakkında da bilgiler verdi ve Türk kahvesinin faydalarını anlattı.

YouTube kanalında “Hangi kahve nasıl içilirse sağlıklı? Kahvesiz yapamam diyenler mutlaka izleyin! Kaliteli kahve içmek” başlıklı bir video yayınlayan Canan Karatay Türk kahvesi hakkında şunları söyledi:

“Bugün kahveden ve kahvenin faydalarından bahsedeceğim. Her yağ, her kırmızı et aynı olmadığı gibi her kahve de aynı değildir. Ben Türk kahvesinden bahsediyorum. Türk kahvesinin hazırlanma şekli de çok önemlidir. Bundan bahsediyorum.

Canan Karatay kahvenin faydaları hakkında bilgi veriyor;

Peki kahvenin faydaları neler? Çok yüksek antioksidandır. Her türlü vücutta antioksidandır Türk kahvesi. Hazırlanış şekli olarak söylüyorum. Kahve çekirdeğinde bulunan antioksidanlar çok önemli ve güçlüdür.

İçinde bulunan kafein de hakikaten vücudu uyarır, aklımızı başımıza getirir.

Sabah kalktığınız zaman bir Türk kahvesi içmek.

İşlenmiş kahvelerin tehlikeleri

Dışarıda kafelerde, marketlerde satılan eriyen efervesan dediğimiz kahveler çok tehlikelidir, kimyasal doludur. Onlardan uzak duracağız.

Onların çok reklamı yapılıyor da anlamıyorum Türk kahvesinin neden reklamı yapılmıyor.

Çünkü bu bir endüstri meselesi. Efervesan denilen kahvelerin içine kimyasallar giriyor. Kimyasalları sıcak olarak vücuda sokuyoruz.

Ayrıca üstüne süt tozu konuluyor, o da çok tehlikelidir. Veya bazı kafelerde şuruplar ekleniyor. Hepsi tehlikelidir.

Canan Karatay Türk Kahvesi sade içilmeli diyor

Canan Karatay: Türk Kahvesi Sade İçilmeli
Canan Karatay: Türk Kahvesi Sade İçilmeli

Türk kahvesi sade olarak içilecek. Rahmetli dedem Kemalettin efendi derdi ki Türk kahvesi şekeri sevmez.

Bizim ülkemizde Türk kahvesi çok içilirdi, içilmektedir fakat bazı ekonomik sebeplerden dolayı galiba kahve içilmesi azaldı, onun yerine yemeklerden sonra çay içilmesi başladı.

Çay tabi ki iyidir fakat çayın yan etkileri, yani yemekten sonra hemen içildiği zaman kırmızı ette bulunan ve diğer yiyeceklerde bulunan demirin emilimini önlüyor.

Türk kahvesinden bahsediyorum. Türk kahvesi bir kere antioksidandır. Vücuttaki bütün toksinleri yok etmeye çalışır. Bu önemlidir.

Detoks detoks diye konuşuluyor ya. Türk kahvesi şekersiz olduğu sürece detokstur, güçlüdür, gençlik verir.

Çocuklar Türk kahvesi içebilir mi?

2018’de bir fuarda ben bundan bahsettim öğrencilerimize bilhassa. İmtihana giren öğrencilere söyledim Türk kahvesi içsinler zihinleri açılır dedim.

Bu hakikaten bilimsel olarak gösterilmiştir. O zaman küçük çocukların eline kahve verip benimle alay ettiler, karikatürler yaptılar önemli değil.

Biz çocukken Türk kahvesi ile süt karıştırılır verilir, ilkokullarda sütlü kahve verilirdi.

Kahveye yağ eklemek

O kadar tehlikeli bir şey değil. Şimdi yurt dışında çaylara ve kahvelere krema yani yağ koyuluyor.

Ben de yağ koyun dedim diye kıyametler koydu. Şeker yok ama içine saf yağ eklenebilir, faydası vardır.

Kahve çok önemlidir, bağırsakları çalıştırır. Kabızlık kronik bir hastalıktır. Bütün kronik hastalıkların temelini kabızlık atar. Kabızlığı önlemek için Türk kahvesi sabah aç karnına içilmelidir.

Türk kahvesi beyni çalıştırır

Uykuyu kaçırır mı kaçırır. Yaşlılarda kaçırır. Mesela ben öğlen saat 3’ten sonra kahve ve çay içmem uykum kaçmasın diye.

Ama o gece çalışmak istiyorsam, kitap yazıyorsam uykum kaçsın diye içerim. Çünkü sadece uyku kaçması için değil, beyni de çalıştırır.

Yani sinir sistemini çok iyi çalıştırıyor.

O halde kahve, bir daha söylüyorum, paketlenmiş üçlüydü, dörtlüydü of içiyorum mis gibi kokuyor diyen reklamlara inanmayın.

Reklamı olan hiçbir şeye inanmayacaksınız efendim. Kanallar reklamlar üzerine kuruluyor, onların umurunda değil. Ben reklamımı alayım halk zehirlensin, hiç umurlarında değil.

Biz kendimize mukayyet olacağız. Sağlığımızı kaybetmeyeceğiz. Vücudumuzu antioksidanlarla yükleyeceğiz. En önemlisi Türk kahvesi.

Türk kahvesi şekersiz olmalıdır

Kahve şekersiz olmalıdır. Biliyorsunuz eskiden Osmanlıda kahvenin yanına küçük lokum getirilirdi. Şimdi de geliyor. O geleneksel bir sunumdur. O olabilir ama içine şeker katmamız tehlikelidir. Aspartam, yani suni şeker katmamız çok tehlikelidir.

Kendimiz filtre kahve yapabiliriz. Yalnız filtre kahvenin filtresi kağıtsa çok tehlikelidir.

O kağıtlardaki bromür ve kimyasallar sıcak su içinden geçtiği zaman vücuda geçer ve çok tehlikelidir.

Bromür ve bromat çok tehlikelidir. Ağartmak için kullanılmaktadır fakat insan vücudunda yeri yoktur. En tehlikeli zehirlerden biridir.

Bir de French press diyoruz o olabilir. Kendimiz basıyoruz.

Kahve bağırsakları çalıştırır. Kabızım diyoruz ya bol bol şekersiz kahve içtiğimiz zaman bağırsakları çalıştırır.

Çok önemli antioksidan vardır, midemizdeki, bağırsaklarımızdaki toksinlere karşı mücadele verir.

Süt katabilir miyiz? Bazen, ama taze ve günlük süt olacak. Süt tozu tehlikelidir. Hazır pakete girmiş kremalar tehlikelidir.

Şekersiz kahveli, sağlıklı günler diliyorum.”

Canan Karatay: Normal tansiyon Rockefeller fetvasıdır!

Canan Karatay’ın Karbonatlı Su Tavsiyesine Sert Tepki

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu