Yaşam Haberleri

Musluk suyunu kaynatmak mikroplastiklerin çoğunu temizliyor

Musluk suyunun kaynatılması, içindeki mikroplastiklerin yüzde 90'ına kadarını temizleyebilir.

Mikroplastikler (hava, su ve topraktaki küçük parçacıklar) dünya çapında içme suyunda ve gıda kaynaklarında giderek daha fazla bulunuyor.

Mikroplastiklerin insanlar üzerindeki etkileri araştırılmış ve bağırsak mikrobiyomlarının bileşimini ve çeşitliliğini etkilediği bulunmuştur.

Çin’deki araştırmacılar, sert musluk suyunun kaynatılmasının, mikroplastiklerin etrafında kristalize kapsüller oluşturan kalsiyum karbonat üretebildiğini ve suyun bir kahve filtresinden geçirilerek kazınabileceği veya çıkarılabileceğini buldu.

Bu teknik, sert su numunelerindeki mikroplastiklerin %90’a kadarını, yumuşak su numunelerindeki mikroplastiklerin ise %25’e kadarını giderdi.

Mikroplastikler (hava, su ve topraktaki küçük parçacıklar), bazı araştırmacıların Plastik Çağı olarak tanımladığı bir dönemde küresel ekonominin talihsiz bir yan ürünü.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Avrupa Kimyasallar Ajansı tarafından uzunluğu 5 milimetrenin (mm) altında olan ve suda çözünmeyen parçacıklar olarak tanımlanan mikroplastikler, Dünya okyanuslarında giderek yaygınlaşmakta.

Bazı çalışmalar mikroplastiklerin insan bağırsağı mikrobiyomu üzerindeki etkilerini inceledi.

2022’de araştırmacılar Nature Trusted Source dergisinde “mikroplastik beslenmenin kolonik mikrobiyal toplulukların hem bileşimini hem de çeşitliliğini etkilediğini” öne süren bir çalışma yayınladılar.

Sudaki mikroplastiklerden nasıl kurtuluruz

Belediye içme suyu kaynaklarındaki mikroplastik sayısını azaltabilecek bazı su filtreleme sistemleri mevcut olsa da, Environmental Science & Technology Letters dergisinde yapılan yeni bir çalışma, suyun kaynatılması ve filtrelenmesinin, bir kişinin içme suyu yapmak için kullanabileceği aynı yöntem ve malzemeleri kullanarak yapılmasını önermekte.

Araştırmacılar Çin’in Guangzhou kentinden sert musluk suyu örnekleri aldılar ve farklı örneklere farklı düzeylerde NMP eklediler, ardından her örneği beş dakika kaynattılar.

Araştırma kapsamında yüksek seviyede kalsiyum karbonat (kireç taşı) ve magnezyum içeren musluk suyu kaynatıldığında içeriğindeki kalsiyum karbonatın mikroplastikleri etrafında kümelenerek hapsedip zararsız hale getirdiği saptandı.

Araştırmanın yazarlarından Prof. Eddy Zeng, bu parçacıkların zamanla birikebileceğini ve temizlenebileceğini söyledi; suyun geri kalanını bir kahve filtresine dökerek, kalan kabuklanmış MNP’ler giderilebildi.

Mikroplastikler insan mikrobiyomunu nasıl etkiler?

Araştırmada yer almayan Michigan Üniversitesi’nde iç hastalıkları ve mikrobiyoloji ve immünoloji profesörü Dr. Vincent Young, çalışmaların kapsam ve etkilerini belirlemek için yürütüldüğünü söyledi.

Dr. Young, “Mikroplastiklere maruz kalındığında bağırsak mikrobiyomunun değiştiğini öne süren çok sayıda makale var. Bununla birlikte, bu değişikliklerin insan sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisinin olup olmadığı belli değil. Pek çok şeyin kısa vadede mikrobiyomu değiştirebileceğini ve yine insan sağlığı üzerinde belirsiz etkiler yaratabileceğini unutmamak gerekir.” diye konuştu.

Araştırmada yer almayan beslenme uzmanı Melanie Murphy Richter ise “Bağırsaklarımızdaki hücreler her 3 günde bir değişiyor. Bu, bağırsak kompozisyonumuzun birkaç hafta (bazen aylar) içinde en sık maruz kaldığımız şeye uyum sağlayacağı ve değişeceği anlamına geliyor” dedi.

Bağırsak Temizliği İçin 5 İpucu

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu