Çocuk Sağlık

Mikoplazma Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mikoplazma enfeksiyonu hakkında bilmeniz gereken her şey içeriğimizde.

Mikoplazma Enfeksiyonu özel bir zatürre türü de dahil olmak üzere bir dizi hastalığa neden olabilen küçük bakterilerdir. Çin’de şu anda her zamankinden daha fazla çocuk toplum temelli zatürreden muzdarip. Peki mikoplazma enfeksiyonu nedir?

Mikoplazma Nedir?

Mikoplazmalar bilinen en küçük bakteriler arasında yer alan bir bakteri grubudur. Boyutları yalnızca 0,2 ila 0,3 mikrometredir; Pnömokok veya stafilokok gibi diğer bakterilerden önemli ölçüde daha küçüktürler.

Ancak mikoplazmaları gerçekten özel kılan şey, onları diğer birçok bakteri türünden ayıran bir hücre duvarına sahip olmamalarıdır.

Bunun yerine mikoplazmalarda hücrelerini çevreleyen çift hücre zarı bulunur.

Mikoplazmanın farklı türleri vardır. İnsanlar için özellikle önemli olan, belirli bir zatürre türüne neden olan Mycoplasma pneumoniae’dir.

Mycoplasma genitalum’un ise üretral inflamasyona neden olan ve cinsel yolla bulaşan bir patojen olduğu belirlendi. Klamidyadan sonra bu tip mikoplazma cinsel yolla bulaşan üretritin en yaygın nedenidir.

Mikoplazmalar hangi hastalıklara neden olur?

Mikoplazmalar insanlar, hayvanlar ve bitkiler de dahil olmak üzere çeşitli organizmalarda ortaya çıkabilir. Bazı mikoplazma türleri zararsızdır ve vücutta doğal olarak bulunur, diğerleri ise hastalığa neden olabilir.

Mikoplazmanın neden olduğu hastalıklara örnekler:

  • Akciğer enfeksiyonu
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Genital enfeksiyonlar
  • Solunum yolu enfeksiyonları

Mikoplazma enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Küçük boyutları ve hücre duvarı eksikliği nedeniyle mikoplazmaların tespit edilmesi ve tedavi edilmesi genellikle zordur.

Teşhis genellikle genital sürüntülerin veya akciğer salgılarının laboratuvar testleri ile konur.

Bakteriyel enfeksiyonlara karşı yaygın olarak kullanılan antibiyotikler bazen mikoplazma konusunda zorluk yaşamaktadır.

Antibiyotikler bakterilerin hücre duvarlarına saldırarak mikroorganizmaları zayıflatır ve sonunda öldürür. Mikoplazmaların hücre duvarı olmadığından penisilin gibi antibiyotik ilaçlar her zamanki gibi etki edemez.

Mikoplazma enfeksiyonlarını tedavi etmek için aşağıdaki antibiyotikler kullanılır:

  • Azitromisin
  • Doksisiklin
  • Levofloksasin
  • Moksifloksasin

Mikoplazmalar Çin’de rekor düzeyde zatürreye neden oluyor:

Mikoplazma enfeksiyonları özel bir pnömoni formuna, atipik veya ayaktan pnömoniye neden olur.

İngilizce konuşulan dünyada zatürrenin bu türüne “yürüyen zatürre” adı veriliyor. Hastalığın genellikle hafif semptomları vardır ve bu nedenle etkilenenler çoğunlukla hala ayaktadır.

Çin’den gelen raporlar birkaç haftadır küresel topluluğun harekete geçmesine ve durumun farkına varmasına neden oluyor. Halk Cumhuriyeti’nde ayakta tedavi gören bir zatürre dalgası yayıldı.

Çin’de Mikoplazma Enfeksiyonu ile karşılaşan rekor sayıda çocuk “yürüyen zatürre”den muzdarip.

Vaka sayısının bu kadar yüksek olması, şimdiden Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) gündeme getirdi.

Örgüt, Çin’den ülkedeki salgınlara ilişkin kesin veri ve rakamlar almak istiyordu. Halk Cumhuriyeti her şeyi açıkça ortaya koydu: Olağandışı veya yeni hiçbir mikoplazma keşfedilmedi. Solunum yolu hastalıkları dalgası da korona salgını öncesindeki bazı mevsimsel dalgalardan daha yüksek değil.

Çin’de neden bu kadar çok çocuğun mikoplazma ile enfekte olduğu ve zatürreye yakalandığı henüz belli değil. Ancak bunun nedeni muhtemelen 2023 kışının Çin’de korona salgınının patlak vermesinden bu yana kamuoyunda açık bir koruyucu önlem öngörülmeyen ilk kış olacak olması.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin’in kuzeyinde son üç yılın rekoru kırıldı

WHO, Ekim ayından bu yana Çin’in kuzeyinde son üç yılın aynı dönemine kıyasla Mikoplazma Enfeksiyonu kaynaklı “grip benzeri hastalıklarda artış” bildirdiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz hafta Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ülke genelinde başta grip, Covid, küçük çocuklarda solunum yollarını etkileyen yaygın bir bakteriyel enfeksiyon olan mikoplazma pnömoniya ve RSV (respiratuvar sinsityal virüs) gibi hastalıklarda artış olduğunu söyledi.

Yetkililer bu artışı Covid kısıtlamalarının kaldırılmasına bağladı.

İngiltere ve ABD’nin de aralarında bulunduğu diğer ülkelerde de pandemi kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra grip benzeri hastalıklarda benzer artışlar görüldü.

Londra Üniversitesi Genetik Enstitüsü’nden Profesör Francois Balloux’e göre, “Çin uzun karantinalardan sonraki ilk kışa doğru büyük bir çocukluk çağı solunum yolu enfeksiyonu dalgası yaşıyor; zira bu ve karantina döneminde solunum yolu mikroplarının dolaşımı ve dolayısıyla onlara karşı bağışıklık büyük ölçüde azalmıştı.”

WHO, Pekin tarafından bildirilen zatürre salgını ile solunum yolu enfeksiyonlarındaki genel artışın bağlantılı olup olmadığının belirsiz olduğunu ve daha ayrıntılı bilgi için resmi bir talepte bulunduğunu söyledi.

Çin’deki insanları aşı olmak, maske takmak ve el yıkamak gibi temel önlemleri almaya çağırdı.

Zatürre nedir? Zatürre hastalığının belirtileri nedir?
Çin: Covid 19 “B sınıfı salgın hastalık”

Mikoplazma Enfeksiyonları – Op. Dr. Müge Aksoy

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu