Sağlık Haberleri

ABD’de frengi salgını kontrolden çıkıyor!

Uzmanlara göre ABD'de giderek yayılan cinsel yolla bulaşan enfeksiyon vakaları arasındaki frengi salgını kontrolden çıkıyor.

Ulusal STD Direktörleri Koalisyonu’na göre ABD, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların “kontrolden çıkmış” bir salgınıyla karşı karşıya.

Uyarı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) ilişkin yıllık veri raporunun yayınlanmasının ardından geldi.

Halk sağlığı yetkililerinin öfkesi, çevrimiçi duyurunun daha ilk cümlesinde hissediliyor.

CDC’nin web sitesinde “Amerika Birleşik Devletleri’nde 2,5 milyondan fazla klamidya, bel soğukluğu ve frengi vakası rapor edildi” yazıyor.

2022 yılında ABD’de en yaygın CYBE, yıllardır ilk sırada yer alan klamidyaydı. Ancak sağlık görevlilerini en çok endişelendiren şey frengi vakalarındaki son dönemdeki artış.

Frengi salgını büyüyor! Artış yüzde 80

CDC verilerine göre son beş yılda tüm aşamalardaki frengi vakaları yüzde 80 oranında arttı.

Çoğu kişi yetişkinlerin CYBE’ye yakalandığını düşünse de frengi bebeklerin de hayatını tehdit ediyor.

Bir çocuğun hamilelik veya doğum sırasında anneden frengiye yakalanması konjenital frengi olarak biliniyor.

2022 yılında bu vakaların 3.700’den fazlası ABD’de resmi olarak rapor edildi. Bu, tek bir on yılda yüzde 937’lik bir artış anlamına geliyor.

İyi haber şu ki frengi doğru antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Kötü haber ise, enfeksiyon teşhis edilip tedavi edilene kadar vücutta geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Bebeklerde frengi özellikle tehlikelidir ve bazen gelişimsel gecikmelere, nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir.

Frengi belirtileri

Yetişkinlerde frengi vajinal, anal veya oral seks yoluyla yayılır ve aşamalar halinde ilerleme eğilimindedir.

Birincil aşama genellikle ağız çevresinde veya cinsel organlarda yaraları içerirken, ikinci aşama vücutta döküntüleri ve ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi grip benzeri semptomları tetikleyebilir.

İlk iki aşama, enfeksiyonun en bulaşıcı olduğu zaman. Hastalık nadiren organları etkileyebilecek ve ölümcül olabilecek üçüncü aşamaya ilerler.

Frenginin erken evrelerinin yılda yaklaşık yüzde 10 oranında artması oldukça endişe verici olarak görülüyor ve ülke çapında bebeklerin sağlığını tehdit ediyor.

ABD’de sadece bir yılda konjenital frengi vakaları yüzde 31 arttı. Siyah veya Afrikalı Amerikalı çocuklar orantısız bir şekilde etkilendi.

Neredeyse her eyalet 2022’de bir konjenital frengi vakası bildirirken Teksas, Kaliforniya, Arizona, Florida ve Louisiana eyaletleri tüm raporların yüzde 57’sini temsil ediyordu.

CDC STD Önleme Direktörü Laura Bachmann, “Bu enfeksiyonlar 2022’de trajik bir şekilde 282 ölü doğum ve bebek ölümüyle sonuçlandı” diyor.

Uzmanlar, hamilelik sırasında frengi testi ve tedavisinin zamanında yapılmasının bu vakaların yüzde 88’ini önleyebileceğini söylüyor.

Bachmann şöyle devam ediyor:

“Bu enfeksiyonların yaygın olduğunu uzun zamandır biliyorduk, ancak onlarca yıldır frenginin bu kadar ciddi etkileriyle karşılaşmadık.

Son dönemdeki halk sağlığı acil durumları program kaynaklarını başka yöne kaydırdı ve halihazırda CYBE’lerden orantısız bir şekilde etkilenenlerin sağlığını tehdit etti.

Bu durumu toparlamak için şimdi harekete geçmeliyiz.”

CDC yetkilileri, CYBE’nin önlenmesinde rol oynayan tüm halk sağlığı uzmanlarından “hızlı yenilik ve işbirliği” çağrısında bulunuyor.

Ulusal İlçe ve Şehir Sağlık Görevlileri Birliği (NACCHO), Amerikan Cinsel Sağlık Derneği, Amerikan Aile Hekimleri Akademisi ve Ulusal STD Direktörleri Koalisyonu (NCSDDC) dahil olmak üzere çok sayıda sağlık derneği de bu çağrıya katılıyor.

NCSDDC’den yapılan bir açıklamada, “CDC’nin en son verileri, ulusumuzun, hayatların tehlikede olduğu, hızla kötüleşen bir halk sağlığı kriziyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Yönetim ve Kongre topluluklara en temel tarama, tedavi ve önleme hizmetlerini sağlamak için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayana kadar CYBE’ler, özellikle de frengi, kontrolden çıkmaya devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, Amerika’da artan CYBE vakalarına çözüm bulmak için çok kurumlu bir plan hazırlamış olsa da, bu çabanın finansmanı belirsizliğini koruyor.

Geçtiğimiz yıl NCSDDC Direktörü David Harvey, Başkan Biden’ın sağlık finansmanını genel olarak kesmeye devam etmesi halinde CYBE’yi önlemeye yönelik hareketinin kaçınılmaz olarak başarısız olacağı konusunda uyarmıştı.

Vajinal mantar enfeksiyonuna karşı 6 doğal tedavi
Mikoplazma Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu