Kalp ve DamarKadın SağlıkKanser HastalıklarıSağlık HaberleriVitaminler ve Takviyeler

Yüksek antioksidan kadınlarda bel ağrısı riskini azaltıyor

Yeni bir araştırmaya göre daha yüksek antioksidan alımı kadınlarda bel ağrısı riskini azaltabilir

Antioksidanlar belirli sağlık yararları sunabilir, ancak araştırmacılar hala belirli antioksidanların genel sağlık ve refah üzerindeki tam etkisini anlamaya çalışıyorlar.

İlgi duyulan alanlardan biri antioksidanların insanların yaşadığı acıyı nasıl etkileyebileceğidir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, antioksidan alımının birçok insanın yaşadığı ortak bir sorun olan bel ağrısıyla nasıl ilişkili olduğunu inceledi.

Araştırmanın sonuçları genel olarak antioksidan alımı ile bel ağrısı arasında anlamlı bir ilişki bulamadı.

Ancak, antioksidan alımının en yüksek çeyreğindeki katılımcıların bel ağrısı yaşama olasılığı, en düşük miktarda antioksidan alımına sahip katılımcılara kıyasla neredeyse %12 daha azdı.

Araştırmacılar, kadın katılımcılar arasında en yüksek miktarda antioksidan alımına sahip olanların, en düşük miktarda antioksidan alımına sahip olanlara kıyasla bel ağrısı yaşama olasılığının neredeyse %20 daha az olduğunu buldu.

Sonuçlar, özellikle kadınlar için antioksidan alımının olası yararlarına işaret ediyor.

Antioksidanlar bel ağrısını azaltır mı?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2020 yılında dünya çapında 619 milyon bel ağrısı vakası vardı.

Bu aynı zamanda önemli bir sakatlık nedenidir, bu nedenle araştırmacılar insanların bel ağrısı yaşamasını önlemenin potansiyel yollarını bulmakla ilgileniyor.

Mevcut çalışmanın araştırmacıları bel ağrısı ile antioksidan alımı arasında bir ilişki olup olmadığını görmek istedi.

Çok çeşitli besin maddelerini almak sağlıklı bir yaşam tarzı için kritik öneme sahiptir.

Antioksidanlar oksidasyon adı verilen bir süreci durdurmaya yardımcı olan maddelerdir.

Oksidasyon, serbest radikal adı verilen ve hücre hasarına neden olabilecek maddeler üretir. Antioksidanlar belirli hücre hasarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Birçok meyve, sebze ve diğer gıdalar antioksidan içerir.

Araştırmada yer almayan kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı Karen Z. Berg konuyla ilgili şunları söyledi:

“Oksijen vücutta metabolize edildiğinde, hücrelere ve DNA’ya zarar verebilecek serbest radikaller adı verilen bir şey üretir.

Vücudumuz bu süreci doğal olarak yönetir ancak antioksidan bakımından zengin besinler tüketmek vücudumuzun serbest radikalleri etkisiz hale getirmesine ve böylece aşırı hücre hasarını önlemesine yardımcı olur.

Antioksidanları hap veya toz halinde almanın ne kadar faydası olduğu belli değil, ancak bir meyve veya sebzeyi bütün olarak tükettiğinizde, tüm bileşenler simbiyotik olarak çalışarak vücutta emilir ve kullanılır.”

Antioksidanlar ile bel ağrısı arasındaki bağlantı nedir?

Araştırmacılar antioksidan alımı ile bel ağrısı deneyimleri arasındaki ilişkiye bakmak için kapsamlı veriler kullandı.

Önceki verilerin, oksidatif stresin bel ağrısını kötüleştirebileceği ve antioksidanların oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceği fikrini desteklediğini belirttiler.

Bunun pratik uygulamada nasıl görünebileceğini araştırmak için araştırmacılar, Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’nden 17.682 katılımcıyı dahil etti.

Bu anket ABD’deki insanlardan veri topluyor. Diyet veya bel ağrısı verileri olmadığında katılımcıları hariç tuttular.

Bu katılımcılardan 11.573’ünde bel ağrısı vardı, 6.109 katılımcıda ise bel ağrısı yoktu. Araştırmacılar aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ortak değişkenler için ayarlama yaptı:

  • Cinsiyet
  • Yaş
  • Irk
  • Eğitim Seviyesi
  • Vücut kitle indeksi (BMI)
  • Aktivite
  • Sigara kullanımı

Tüm kafa karıştırıcı faktörler düzeltildikten sonra modelleri, antioksidan alımı ile bel ağrısı arasında anlamlı bir ilişki bulamadı.

Ancak antioksidan alımıyla ilgili verilere dayanarak araştırmacılar katılımcıları yüksek antioksidan alımından düşük antioksidan alımına kadar dört gruba ayırdı.

En yüksek antioksidan alımına sahip gruptaki katılımcıların, en düşük antioksidan alımına sahip gruba kıyasla bel ağrısı yaşama olasılığının %11,7 daha az olduğunu buldular.

Cinsiyete dayalı katmanlı analizlerinde, antioksidan alımı açısından en yüksek çeyrekte yer alan kadınların bel ağrısı yaşama olasılığının en düşük çeyrekte yer alan kadınlara göre %19,7 daha az olduğunu buldular.

Çinko ve selenyum sırt ve bel ağrısına yardımcı olur mu?

Araştırmacılar ayrıca çinko ve selenyum antioksidanlarının bel ağrısıyla bağımsız olarak ilişkili olabileceğini de buldu.

Selenyumun bel ağrısıyla negatif, çinkonun ise pozitif ilişkili olduğunu keşfettiler.

Genel olarak bu alanda spesifik antioksidanlarla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulabilir.

Kadınların bihaber olduğu hastalık: pelvik organ sarkması

Bu çalışma, daha yüksek düzeyde antioksidan alımına sahip kadınların daha az bel ağrısı bildirdiği sonucuna varıyor.

Sırt ağrısında antioksidan alımının ne gibi bir rolü olduğu belirsizdir çünkü bu durum pek çok şeyden kaynaklanabilmektedir; ancak antioksidanlar açısından zengin bir diyetin genel sağlık için iyi olduğu kesinlikle doğrudur.

Bitki bazlı bir diyetin artritik ağrı, iltihaplanma, kalp hastalığı, daha az kanser vakası vb. için faydalarını destekleyen giderek artan kanıtlar vardır.

Bu çalışmada antioksidanların daha az ağrıyla bağlantılı olması şaşırtıcı değil.

Diyetinizde daha fazla antioksidan almak

Bu sonuçlar antioksidanların potansiyel faydalarını destekler gibi görünse de, çalışmanın bazı sınırlamaları vardır.

Birincisi, gıda alımına ilişkin veriler katılımcıların kendi raporlarına dayanıyor ve bu da her zaman doğru olmayabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca fiziksel aktivite seviyeleri gibi diğer faktörlerle ilgili kişisel raporlama da vardı. Çalışma kesitsel olduğu için kayırma hatası riski de mevcuttur.

Araştırmacılar ayrıca kafa karıştırıcı olma ihtimalinin de olduğunu kabul etti. Ayrıca manganez takviyeleri hakkında veri toplamadılar.

Ne olursa olsun, çalışma antioksidan tüketmenin bazı olası yararlarına işaret ediyor, ancak fayda bu alanda kadınlar için daha belirgin olabilir.

Çeşitli gıdaları birleştirmek kişinin diyetine daha fazla antioksidan eklemenin anahtarıdır. Hem çinko hem de selenyum kümes hayvanlarında ve deniz ürünlerinde bulunabilir.

“Beslenmenizde yeterli miktarda antioksidan aldığınızdan emin olmak için her renkten geniş çeşitlilikte ürün tüketmeniz önemlidir.

Gökkuşağını ye! Domates ve karpuz gibi kırmızı meyveleriniz likopen yüklüdür, portakallarınız ve mangolarınız C vitamini içerir, narenciye ve soğanlarınız flavonoidler açısından zengindir, yeşil yapraklı sebzeler beta karoten içerir, patlıcan ve meyveler antosiyaninler içerir ve liste uzayıp gider.

Her meyve ve sebzenin sağlığınıza gerçekten benzersiz faydaları vardır, bu nedenle diyetinizde bunların çeşitliliği çok önemlidir.”

Karen Z. Berg

https://www.nationalturk.com/saglik/hamileler-iyot-kullanabilir-mi/

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu