TIPKadın Sağlık

Kadınlarda Tip 2 diyabet ve belirtileri?

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarının başında diyabet geliyor. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu sağlık sorunu, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açıyor. Peki, kadınlarda tip 2 diyabet risk faktörleri nelerdir?

Dünya genelinde sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tercihiyle diyabet hastalarının sayısı artış gösteriyor. Pek çok kişi diyabetin sebeplerini, Tip 2 diyabetle yaşamanın formüllerini merak ediyor. Peki, Tip 2 diyabet ile yaşamak nasıl kontrol edilir?

Tip 2 diyabet nedir?

Tip 2 diyabet, vücudun insülini verimli bir şekilde kullanmaması ve yavaş yavaş yeterli insülin üretme yeteneğinin kaybolması sonucu gelişir. İnsülin kandaki glikoz miktarını kontrol eden bir hormondur. İnsülin, karbonhidratların sindirimi sırasında üretilen glikozun kandan enerji için kullanılabileceği vücut hücrelerine taşınmasına yardımcı olur.

Tip 2 diyabette vücut hücreleri insüline etkili bir şekilde yanıt vermez. Buna insülin direnci denir. glikozun kanda kalmasına neden olur ve kandaki glikoz seviyesinin normalden daha yüksek olmasına ( hiperglisemi olarak bilinir ) yol açar.

Tip 2 diyabet neden olur?

İnsülin, pankreasınız tarafından üretilen ve kan şekerinin enerji olarak kullanılmak üzere vücudunuzdaki hücrelere girmesine izin veren bir anahtar görevi gören bir hormondur. Tip 2 diyabetiniz varsa hücreler insüline normal şekilde yanıt vermez; buna insülin direnci denir . Pankreasınız hücrelerin yanıt vermesini sağlamak için daha fazla insülin üretir. Sonunda pankreasınız buna ayak uyduramaz ve kan şekeriniz yükselir, bu da prediyabet ve tip 2 diyabet için zemin hazırlar. Yüksek kan şekeri vücuda zarar verir ve kalp hastalığı ,  görme kaybı ve böbrek hastalığı gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir .

Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir?

  • Sık idrara çıkmak, özellikle geceleri çok sık tuvalete çıkmak.
  • Aşırı derecede susamış hissetmek
  • Aşırı derecede yorgunluk
  • Diyet yapmadan hızlı kilo kaybı
  • Genital kaşıntı veya pamukçuk
  • Kesik ve yaraların iyileşme süresinin uzaması
  • Bulanık görme
  • Çok sık açlık hissetmek.

Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir?

Tip 1 diyabette, insülin üreten hücreler vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok edildiğinden insanlar çok az insülin üretir veya hiç üretmez. Tip 1 diyabet otoimmün bir hastalıktır.

Tip 2 diyabette vücut, hastalığın erken safhalarında yeterince insülin üretebilir ancak buna etkili bir şekilde yanıt veremez. Tip 2 diyabet ilerledikçe pankreas yavaş yavaş yeterli insülin üretme yeteneğini kaybeder. Tip 2 diyabet, aşırı kilolu veya obez olmak, zayıf beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite gibi kalıtsal faktörler ve yaşam tarzı risk faktörleriyle ilişkilidir.

Kadınlarda tip 2 diyabet ve belirtileri?

Pek çok kadın Tip 2 diyabet sorunuyla mücadele ediyor. Bu sebeple bu hastalığa kadınların yakalanma nedeni ve yaşadıkları belirtiler de merak ediliyor. Tip 2 diyabet; genetik faktörler, aşırı kilo olmak, sağlıksız beslenmek, hareketsiz hayat yaşayanlarda daha sık görülür. Kadınların yaşadığı polikistik over sendromu, gebelik ve 4,5 kilo üzeri bebek dünya getirmek gibi faktörler Tip 2 diyabetin ortaya çıkmasında etkilidir

Diyabet nasıl yönetilir?

Diyabeti yönetmek zor olabilir, ancak sağlığınızı iyileştirmek için yaptığınız her şeye değer!

Diyabetinizi sağlıklı beslenme ve aktif olmakla yönetebilirsiniz veya doktorunuz kan şekerinizi yönetmenize ve komplikasyonları önlemenize yardımcı olmak için insülin, diğer enjekte edilebilir ilaçlar veya oral diyabet ilaçları reçete edebilir . İnsülin veya başka ilaçlar alıyorsanız yine de sağlıklı beslenmeniz ve aktif olmanız gerekecektir. Kan basıncınızı ve kolesterolünüzü doktorunuzun sizin için belirlediği hedeflere yakın tutmanız ve gerekli tarama testlerini yaptırmanız da önemlidir .

Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz gerekecektir  . Doktorunuza ne sıklıkta kontrol etmeniz gerektiğini ve hedef kan şekeri düzeyinizin ne olması gerektiğini sorun. Kan şekeri seviyenizi mümkün olduğunca hedefe yakın tutmak, diyabetle ilişkili komplikasyonları önlemenize veya geciktirmenize yardımcı olacaktır.

Stres yaşamın bir parçasıdır, ancak kan şekeri seviyenizi yönetmek ve günlük diyabet bakımıyla uğraşmak da dahil olmak üzere diyabetin yönetimini zorlaştırabilir. Düzenli fiziksel aktivite, yeterli uyku ve rahatlama egzersizleri yardımcı olabilir. Bunlar ve stresi yönetebileceğiniz diğer yollar hakkında doktorunuzla ve diyabet eğitmeninizle konuşun.

Diyabet tedavisi nedir?

Diyabetle iyi yaşamanın başlangıç ​​noktası erken teşhistir; kişi teşhis edilmemiş ve tedavi edilmemiş diyabetle ne kadar uzun süre yaşarsa, sağlık sonuçlarının da o kadar kötü olması muhtemeldir. Bu nedenle, birinci basamak sağlık hizmetlerinde kan şekeri testi gibi temel teşhis araçlarına kolay erişim mümkün olmalıdır. Hastaların komplikasyonlar açısından periyodik uzman değerlendirmesine veya tedavisine ihtiyacı olacaktır.

Bir dizi uygun maliyetli müdahale, diyabetin türü ne olursa olsun hastaların sonuçlarını iyileştirebilir. Bu müdahaleler arasında diyet, fiziksel aktivite ve gerekirse ilaç kombinasyonu yoluyla kan şekerinin kontrolü; kardiyovasküler riski ve diğer komplikasyonları azaltmak için kan basıncının ve lipidlerin kontrolü; ve erken tedaviyi kolaylaştırmak için gözler, böbrekler ve ayaklardaki hasarlara karşı düzenli tarama.

Diyabet tedavi edilmezse ne olur?

Diyabet zaman içinde kademeli olarak ilerlemesi beklenen bir durumdur. Tip 2 diyabet tedavi edilmezse yüksek kan şekeri vücuttaki çeşitli hücre ve organları etkileyebilir. Komplikasyonlar arasında sıklıkla diyalize yol açan böbrek hasarı, körlüğe yol açabilecek göz hasarı veya kalp hastalığı veya felç riskinin artması yer alır. Nöropati (sinir hasarı), gastroparezi (mide boşalmasıyla ilgili sorunlar) gibi kronik durumlar da gelişebilir. Aşırı yüksek kan şekeri komaya yol açabilir.

Tip 2 diyabet az da olsa kalıtsaldır. Ancak en büyük risk faktörleri sağlıksız bir yaşam tarzı, özellikle de yetersiz beslenmedir. Peki tip 2 diyabet için yasak gıdalar nelerdir?

Uzm. Dr. Ahmet Hamidi: Tip 2 Diyabet Nedir?

National Türk öneriyor; Kızartma yağını tekrar tekrar kullanmak Tip 2 diyabet riskini arttırıyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu