Sağlık Haberleri

Migren atağı sırasında neden bulantı yaşanıyor?

Migren hayat kalitesini olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından biridir. Migren atakları sırasında pek çok kişi bulantı ve kusma sorunları da yaşıyor. Peki, migren sırasında neden bulantı oluyor?

Migren atakları kişiye adeta hayattan soğutur. Şiddetli baş ağrısına eklenen bulantı ve kusma sorunlarına bir de iştahsızlık eklenir… Peki, migren sırasında kusma sorunu niye yaşanıyor?

Migren nedir?

Migren, hasta yaşamında uzun yıllar boyunca var olan, birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilen ağrı ataklarının olduğu, eşlik eden birçok belirtiyi barındıran ve ataklar arasında baş ağrısı şikayetinin bulunmadığı klinik bir sendromdur.

Migren atağı sırasında neden bulantı yaşanıyor?

Cells Dergisi’nde 2022’de yayınlanan bir inceleme, migren hastalarının yarısından fazlasının mide bulantısı sorunu yaşadığını ortaya koydu. Bulantı migrenin en yaygın belirtilerinden biri. Hatta bazı uzmanlar migren tanısı koyabilmek için bulantının olması gerektiğini savunuyor. Ancak bulantı her migren hastasında aynı şiddette yaşanmıyor. Kimi bulantılar hafif seyrediyor ve bu duruma iştahsızlık eşlik ediyor. Bazı kişilerde ise bulantı ve kusma çok şiddetli yaşanıyor. Öyke ki günler süren kusma ve baş ağrısının sonu hastanede noktalanabiliyor.

Bilimsel bir kanıt olmasa da bazı migren hastaları, kustukları zaman migren ataklarının hafiflediğini ifade ediyor.

Migren atakları sırasında bulantı ve kusma yaşıyorsanız; bu durumu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekiyor. Bu durum tedavi sürecinizde önemli olacaktır.

Migren atağı önlenebilir mi?

Uzmanlar, migren ataklarının yaşanmaması için hastaların aç kalmaması, uyku düzenine dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Migren atakları nasıl hafifler?

Migren atakları sırasında ışığa karşı hassasiyet yaşanabiliyor. Bu sebeple karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenmek ağrınızı hafifletebilir.

Uzmanların bir kısmı atak sırasında enseye soğuk kompres uygulanmasını öneriyor.

Migren hastalarının bir çoğu sıcak suyla alınan duşun ardından baş ağrısı ve bulantının nafiflediğini ifade ediyor.

Migren atakları sırasında baş ve ense bölgesine yapılan masajlar da hastaları rahatlatıyor. Özellikle masaj sırasında nane ve biberiye yağı kullanarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu