Vitaminler ve Takviyeler

İnositol ne işe yarar?

Pek çok kişi İnositol takviyesinin ne için kullanıldığını, nasıl kullanılması gerektiğini araştırıyor. Peki, kimler İnositol takviyesi kullanabilir?

Besinlerde bulunmasına rağmen çeşitli sağlık sorunları sebebiyle takviye olarak kullanılan İnositol hakkında tüm merak ettikleriniz…

İnositol nedir?

İnositol, vücudunuzun hücrelerinize yapı sağlamak için doğal olarak ürettiği bir şeker şeklidir. Et, meyve, mısır, fasulye, tahıl ve baklagiller gibi bazı gıdalarda da bulunabilir. Dokuz formda bulunabilir. Miyo-inositol ve D-chiro-inositol takviyelerde en yaygın olanlardır.

İnositol ne işe yarar?

İnositol sıklıkla B8 vitamini olarak adlandırılır, ancak aslında bir vitamin değildir. Ancak araştırmalar birçok önemli işlevi sağlayabileceğini göstermiştir. İnositol, hücre zarlarınızın gelişiminde rol oynamanın yanı sıra, beyninizdeki insülin ve bazı kimyasal haberciler üzerinde de etkiye sahip olabilir. Bu, vücudunuzun metabolik ve zihinsel sağlık koşullarını yönetme yeteneğini etkileyebilir.

İnositolün faydaları nelerdir?

Vücudunuzun hücrelerinizin işleyişi ve gelişimi için inositole ihtiyacı vardır.

Metabolik sendrom riskinizi azalttır.

Polikistik over sendromunun (PCOS) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur

Gebelik diyabeti (Gestasyonel Diyabet)  ve erken doğum riskinizi azaltır.

Yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Vücuttaki insülinin iyileşmesine yardımcı olur.

Depresyon ve diğer duygu durum bozukluklarının semptomlarını potansiyel olarak hafifletir .

İnositol ne için kullanılır?

Metabolik sendrom

Metabolik sendrom, diyabet , kalp hastalığı ve felç gibi kronik hastalıklara yakalanma şansınızı artıran bir grup risk faktörüdür . İnositol takviyesi alarak bu metabolik risk faktörlerini daha iyi yönetebilirsiniz. Bazı araştırmalar kan basıncınızın yanı sıra trigliserit, kolesterol ve kan şekeri seviyelerinizde de iyileşme görebileceğinizi öne sürüyor. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Metabolik sendrom için takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar var.

Polikistik over sendromu (PCOS)

PCOS, kadınları etkileyen yaygın bir hormon bozukluğudur. Yapılan araştırmalar; Özellikle folik asit ile birlikte kullanılan inositolün PCOS semptomlarını iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca kan şekerinin iyileştirilmesi, kan basıncının düşürülmesi ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesine iyi gelir. İnositol takviyesi yumurtlamayı teşvik edip gebelik ihtimalini artırır.

Pcos nedir? Pcos’un 7 önemli belirtisi

Depresyon

Depresyon, kalıcı bir üzüntü hissine ve bir zamanlar keyif aldığınız aktivitelere olan ilginizin kaybolmasına neden olan yaygın bir zihinsel sağlık durumudur . Bazı araştırmalar depresyonlu kişilerin beyinlerinde düşük düzeyde inositol bulunduğunu öne sürüyor. Bazı çalışmalar inositol takviyesi almanın beyninizdeki serotonin ve dopamin de dahil olmak üzere önemli hormonları dengelemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor . Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ancak yine de takviye kullanmak depresyon belirtilerinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Panik atak

Panik bozukluğu, güçlü fiziksel tepkilerle birlikte ani, geçici korku duyguları olan beklenmedik birçok panik atağının yaşandığı bir tür kaygı bozukluğudur. Araştırma sınırlıdır, ancak bazı çalışmalar inositol takviyesi alarak yaşadığınız panik atakların sayısını ve şiddetini azaltabileceğinizi öne sürmektedir. İlaçlarınızı reçete edildiği gibi almayı bırakmayın ve panik bozukluğu için yeni bir takviyeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk, ruh halinde, düşünce kalıplarında, enerji seviyelerinde ve davranışlarda yoğun değişikliklere neden olan bir zihinsel sağlık durumudur. Araştırma sınırlıdır, ancak bazı çalışmalar, reçete edilen tedavinize inositol takviyesi ekleyerek bipolar bozukluğun semptomlarını azaltabileceğinizi belirtmektedir.

inositol ne ise yarar 1

İnositol güvenli mi?

İnositol takviyelerinin güvenli olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Ancak bazı kişilerde yan etkilere yol açabilir.

İnositol takviyesi yan etkileri nelerdir?

İshal,

Mide bulantısı,

Karın ağrısı,

Yorgunluk,

Baş ağrısı, Baş dönmesi.

İnositol takviyesi nasıl kullanılır?

İnositol takviyeleri tablet ve kapsül olarak satılmaktadır. İnositol için önerilen günlük bir doz programı yoktur.

Üreticiler, bireysel koşulları desteklemek için aşağıdaki dozları önermektedir:

Metabolik sendrom : Günde iki kez 2 gram

PCOS : Günde iki kez 2 gram

Lityumla ilişkili sedef hastalığı : Günde bir kez 6 grama kadar

Anksiyete ve panik atak : Günde 12 grama kadar

İnositol hangi besinlerde vardır?

İnositolün gıdalardan alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Badem, ceviz, Brezilya fıstığı, yulaf, fasulye, bezelye, kavun ve turunçgiller (limon hariç) inositol açısından zengin ek gıdalardır. Ayrıca vücudun inositol üretmek için kullandığı karaciğer, tahıllar, tohumlar ve fasulye gibi gıdalar da tüketilebilir.

Son zamanlarda dünya genelinde en çok adından söz ettiren sağlık sorunlarının başında metabolik sendrom geliyor. Peki, Metabolik sendrom nedir? Metabolik sendrom belirtileri nedir nasıl anlaşılır?

National Türk öneriyor: Polikistik Over Sendromu tedavisi var mı?

Cumcuma öneriyor: Polikistik Over Sendromu doğal tedavi reçeteleri

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu