Sağlık Haberleri

Göz kapağı sarkması neden olur?

Göz kapağı düşüklüğü olarak da bilinen göz kapağı sarkmasının olası nedenlerini ve yapabileceklerinizi aktarıyoruz.

Göz kapağı aniden bir tarafa doğru sarkarsa, etkilenenler başlangıçta şok olur. Peki göz kapağı düşüklüğü veya sarkması gerçekten endişe verici bir durum mu? Olası nedenleri ve yapabileceklerinizi listeliyoruz.

Gözün üst göz kapağı kısmen veya tamamen sarkarak etkilenen gözün daha küçük görünmesi veya görüş alanının kısıtlanması durumuna pitozis denir.

Belirtiler şiddete bağlı olarak değişebilir ve hem sağ hem de sol gözde ortaya çıkabilir.

Görüşü iyileştirmek için, pitozisli kişiler sıklıkla kaşlarını kaldırmaya veya etkilenen göz kapağını kaldırmaya çalışırlar; bu da göz kaslarına daha fazla baskı uygulayarak onların daha çabuk yorulmasına neden olabilir.

Peki göz kapağı düşüklüğü nasıl oluşur?

Bazı kişilerde doğumda pitozis tespit edilir. Hastalığın doğuştan olan formunda üst göz kapağını kaldıran kasların yetersiz gelişimi ana sebeptir.

Pitozis daha sonra meydana gelirse, göz kapağının düşmesi durumunda hastalığı ortadan kaldırmak için tıbbi yardım alınmalıdır.

Göz kapağı düşüklüğü sebepleri;

1. İlerleyen yaş

Göz kapağı düşüklüğüne neden olan en yaygın faktörlerden biri yaştır. Yaşlandıkça göz kapağını kaldıran kaslar zayıflayabilir.

Bunun sonucunda üst göz kapağı düşer. Zamanla göz kapağını destekleyen bağ dokusu da elastikiyetini kaybederek göz kapağının düşmesine neden olur.

Ayrıca yaşlı kişilerin göz kapaklarının düşmesine neden olabilecek nörolojik hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir.

2. Travma

Göz bölgesindeki travmatik yaralanmalar, göz kapağını destekleyen kaslara veya dokuya zarar verirse pitozise da neden olabilir.

Örneğin göze doğrudan bir darbe veya şok ya da göz kapağı kaslarını kontrol eden sinirlerin hasar görmesi sorumlu olabilir.

Ciddi yaralanmalar, yörünge bölgesini çevreleyen yörünge kemiğinin kırılmasına neden olabilir.

Bazı durumlarda bu, göz kapağını kaldıran kaslar da dahil olmak üzere göz çevresindeki yapılarda dengesizliğe neden olur.

3. Nörolojik hastalıklar

Ayrıca çeşitli nörolojik hastalıklar da göz kapağı sarmasına neden olabilir.

Bunlar arasında örneğin sempatik sinir sisteminin hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan Horner sendromu veya yüz kaslarını hareket ettirmekten sorumlu sinirlerin gelişimini etkileyen nadir bir konjenital bozukluk olan Möbius sendromu yer alır.

4. Göz ameliyatı

Nadir durumlarda, özellikle üst göz kapağı bölgesinde yapılan işlemlerden sonra, göz ameliyatının bir komplikasyonu olarak göz kapağının düşmesi meydana gelebilir.

Göz kapağı kaslarında veya sinir beslemesinde hasar, yara izi veya cerrahi prosedürlerin neden olduğu kaslarda dengesizlik buna neden olabilir.

5. İlaçlar

Ayrıca nadir görülen bir yan etki olarak pitozise neden olabilecek bazı ilaçlar da vardır.

Bunlar kas spazmlarını hafifletmek için veya cerrahi prosedürlere hazırlık amacıyla kullanılan bazı kas gevşeticileri, Botoksu, antidepresanları ve alfa blokerleri içerir.

6. Felç

Ayrıca felç de göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir. Bu, beynin bir kısmına kan akışı kesildiğinde meydana gelir ve etkilenen bölgeye zarar verir.

Felç, beynin göz kapağı kaslarını kontrol etmekten sorumlu alanını etkiliyorsa, göz kapağını kaldıran kasların zayıflamasına veya felce uğramasına neden olabilir ve pitozis meydana gelir.

Felçten kaynaklanan pitozis, beynin hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak tek taraflı veya iki taraflı olabilir.

Ayrıca görme sorunları, konuşma veya hareket sorunları gibi başka felç belirtileri de ortaya çıkabilir. Bu tür belirtilerle karşılaşırsanız en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız.

Göz kapağı sarması sonrası yapmalı?

Hafif vakalarda pitozis, özel kontakt lens takmak veya göz kapağını bant veya uygun yapıştırıcılarla kaldırmak gibi konservatif önlemlerle geçici olarak düzeltilebilir.

Ancak göz kapağı düşüklüğü şiddetli ise cerrahi göz kapağı düzeltmesi en yaygın ve etkili tedavi yöntemidir.

Prosedür, göz kapağını kaldıran kasların sıkılaştırılmasını veya eski haline getirilmesini içerir.

Konjenital pitozis için erken cerrahi tedavi, gözün normal büyüme ve gelişiminin desteklenmesine ve komplikasyon riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

İlaç gibi faktörler geçici pitozise neden oluyorsa tekrar düzelebilir. Ancak çoğu durumda iyi huylu hastalık yalnızca cerrahi düzeltme veya tedavi ile ortadan kalkar.

Göz uçuğu nedir? Herpes simpleks virüsü hakkında bilgiler
Hint yağı göz kuruluğu için doğal tedavi olabilir

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu