Sağlık Haberleri

Saç dökülmelerine karşı tüketilebilecek en sağlıklı 5 besin

Çoğu kişi saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya. Tüketilen bazı besinler saçları güçlendirip dökülmesini önleyebiliyor. İşte, saç dökülmesine karşı en etkili 5 besin...

Duşta veya fırçanızda daha fazla saçın döküldüğünü fark etmek sinir bozucu bir deneyim olabilir. Saç dökülmesi birçok insanı farklı nedenlerden dolayı etkiler ve çoğu zaman hiç beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkabilir.

Çok miktarda saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka bir hekime danışmalısınız. Kimi zaman vitamin eksikliği, anemi gibi sebepler saç dökülmesine yol açıyor.

İşte, saç dökülmesine karşı tüketilmesi gereken 5 besin:

Saç dökülmesi sağlıklı besinler

Ceviz

Ceviz bulabileceğiniz en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Kolesterolü düşürmeye , diyabeti yönetmeye ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olduğu biliniyor. Bu kadar fayda yetmezmiş gibi saç dökülmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Ayrıca ceviz; E vitamini, omega-3 yağ asitleri, çinko, selenyum ve protein gibi sağlıklı saçlar için önemli olan ve saç dökülmesini önleyen besinleri içerir.

Somon

Somon ve diğer yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri, D vitamini ve protein açısından zengindir ve somon balığı özellikle sağlıklı saçlar için önemli besinler olan selenyum ve B vitaminlerini içerir.

Bu sebeple sağlıklı bir beden için mutlaka yağlı balık tüketmelisiniz.

Yumurta

İster kahvaltıda ister salatanızın üzerine haşlanmış olarak  yumurta tüketebilirsiniz. Yumurta, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmak için harika bir besindir.  Yumurta  biyotin, çinko, antioksidan selenyum ve çinko içerir. Aynı zamanda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan önemli bir besin olan protein açısından da zengindir.

Peynir altı suyu proteini

Saç dökülmesi

Protein saçınızın bakımında çok önemli bir bileşen olduğundan, onu shake veya tozla desteklemek her zaman iyi bir seçenektir.Protein saç büyümesi için en önemli besinlerden biridir, bu nedenle saç dökülmesi için en iyi gıda seçeneklerimden biri peynir altı suyuyla yapılan protein karışımı gibi yağsız proteindir. Peynir altı suyu kolayca sindirilebilir ve az miktarda çok fazla protein içerir.

Kırmızı biber

Saç dökülmesine karşı tüketilebilecek besinlerden biri de kırmızı biberdir. Biber iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Saç dökülmesine karşı kür

Herkes uzun yıllar boyunca saçlarına ak düşmesini istemez. Ancak bazı kişilerde henüz 20’li yaşlar gelmeden ilk beyazla düşer. İşte, Saçların erken beyazlamasına yol açan faktörler…

Cumcuma öneriyor: PCOSa iyi gelen gıda takviyesi nedir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu