Vitaminler ve Takviyeler

Magnezyum türleri neler?

Magnezyum Türleri: Faydaları, yan etkileri ve farklılıkları...

Magnezyum türleri farklı etkiler ve faydalar taşır. Örneğin, bazı araştırmalar magnezyum tauratın kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini ve magnezyum sitratın kabızlık için yararlı olabileceğini öne sürüyor.

Magnezyum vücutta en yaygın minerallerden biridir. Enerji üretimi, protein oluşumu ve kan basıncının düzenlenmesi dahil 600’den fazla metabolik reaksiyonda rol oynar.

Ancak bazı kişilerin yeterli miktarda magnezyum almak için ekstra yardıma ihtiyacı vardır. Doğru magnezyum takviyesini seçmek, bu besin maddesinin düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabilir ve çeşitli tıbbi durumlara yardımcı olabilir.

Bu makale farklı magnezyum türlerini, bunların avantajlarını ve dezavantajlarını ve insanların bunlar arasında nasıl seçim yapabileceğini ele alıyor.

Kaç tür magnezyum var? İşte magnezyum türleri;

Diyet takviyeleri ve gıda ürünlerinde birçok magnezyum türü mevcuttur. Bunlar şunları içerir:

 • Magnezyum sitrat
 • Magnezyum glisinat
 • Magnezyum klorür
 • Magnezyum laktat
 • Magnezyum malat
 • Magnezyum taurat
 • Magnezyum sülfat
 • Magnezyum oksit

Magnezyum türleri tıbbi kullanım amaçları, potansiyel yan etkiler bakımından farklı özellikler gösterir.

Beslenme için en iyi magnezyum türleri

Aşağıdaki magnezyum türleri genel besin takviyeleri olarak popülerdir:

Magnezyum glisinat: Magnezyum glisinat, bir amino asit olan magnezyum ve glisin bileşiğidir.

Magnezyum glisin üzerine daha eski araştırmalar, insanların onu iyi tolere ettiğini ve minimum yan etkiye neden olduğunu gösteriyor.

Bu da magnezyuma daha yüksek dozda ihtiyaç duyan veya diğer magnezyum türlerini kullanırken yan etkiler yaşayan kişiler için iyi bir seçenek olabileceği anlamına gelir.

Kaliteli uyku için hangi magnezyum daha iyi?

Magnezyum laktat: Bu tip magnezyum, magnezyum ve laktik asitin bir bileşiğidir. 2017’de yapılan bir analize göre, magnezyum laktatın bağırsakta kolayca emildiğine dair kanıtlar var.

Magnezyum malat: Bu tip magnezyum, magnezyum ve malik asitin bir bileşiğidir. Bazı kanıtlar bunun biyoyararlılığının yüksek olduğunu ve insanların iyi tolere ettiğini gösteriyor.

2019’da yapılan bir hayvan araştırması, çeşitli magnezyum türleri arasında magnezyum malatın tek bir dozdan sonra en hızlı emilen olduğunu buldu. Bu insanlar için de geçerli olabilir ancak bunu doğrulamak için insan deneyleri yapılması gerekiyor.

İnsanlar üzerinde 2018 yılında yapılan bir araştırma, magnezyum malat ve çeşitli vitaminlerin bir kombinasyonunu içeren bir takviyenin, çok az sindirim yan etkisine neden olduğunu bildirdi.

Magnezyum sitrat: Magnezyum sitrat, magnezyumun popüler bir şeklidir. Genellikle takviyelerin bir bileşenidir ve vücut tarafından emilmesinin diğer formlara göre daha kolay olduğu görülmektedir.

2003 yılında 46 yetişkinin katıldığı daha eski bir çalışma, magnezyum sitratın daha iyi emildiğini buldu.

Bununla birlikte magnezyum sitrat aynı zamanda kabızlık için de bir tedavi yöntemidir. Bazı insanlar için bu, ishal gibi istenmeyen sindirim yan etkilerine neden olduğu anlamına gelebilir.

Topikal kullanım için magnezyum çeşitleri

Magnezyum Çeşitleri
Magnezyum Çeşitleri

Bazı insanlar ciltte magnezyum kullanır. İnsanların bu şekilde kullanabileceği magnezyum türleri şunlardır:

Magnezyum klorür: Magnezyum klorür, insanların magnezyum yağları ve bazı banyo tuzları gibi topikal magnezyum ürünlerinde bulabileceği bir tuz türüdür.

İnsanlar bunu daha fazla magnezyum elde etmek için alternatif bir yöntem olarak kullanıyor.

Ancak cildin bu yöntemle fazla miktarda magnezyum emip ememeyeceği belli değil.

2017 yılında yapılan bir inceleme, vücudun deri yoluyla az miktarda magnezyum emebildiğine dair kanıtlar olmasına rağmen, bunun etkinliğini belirlemek için büyük ölçekli çalışmaların gerekli olduğu sonucuna varmıştır.

Bağırsaklar onu iyi emdiği için insanlar magnezyum klorürü dahili olarak da alabilirler. Ancak diğer bazı magnezyum türlerinde olduğu gibi sindirim yan etkilerine neden olabilir.

Magnezyum sülfat: Magnezyum sülfat, Epsom tuzlarındaki magnezyumun formudur.

Birçok kişi, ağrıyan kasları dindirmek için banyolara ve ayak banyolarına Epsom tuzları ekler. Bununla birlikte, çok az sayıda yüksek kaliteli kanıt, vücudun magnezyum sülfat banyolarından çok fazla magnezyum emebildiğini göstermektedir.

Magnezyumun çeşitli kullanım alanları

Magnezyum sitrat gibi çeşitli magnezyum türleri kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Diğer türlerin tıbbi tedaviler olarak faydası olabilir.

Doktorlar kabızlığı tedavi etmek, mide yanması veya hazımsızlık için antiasit olarak magnezyum oksit kullanabilirler.

Magnezyum oksit bazı besin takviyelerinde de mevcuttur. Ancak 2017 yılında yapılan bir analize göre vücut, magnezyumun bu formunu iyi bir şekilde ememiyor.

Magnezyum taurat, magnezyum ve taurinin bir bileşiğidir. Sınırlı kanıtlar kan basıncını düşürebileceğini ve kardiyovasküler sistemi koruyabileceğini gösteriyor.

2018 hayvan araştırmasının yazarları, magnezyum tauratın toksik bir madde alan farelerde yüksek tansiyonu ve kalp hasarını azalttığını bildirdi. Araştırmacılar bunun, magnezyum tauratın kalp koruyucu bir besin takviyesi olarak potansiyelini gösterdiği sonucuna vardı.

Bununla birlikte, daha fazla araştırma yapılana kadar insanlar, kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisi için magnezyum takviyelerini kullanmamalıdır.

Magnezyum dozajı

Magnezyumun önerilen miktarı yetişkin erkekler için 400-420 miligram (mg), yetişkin kadınlar için 310-360 mg’dır. Kadınların ihtiyaç duyduğu magnezyum miktarı hamilelik ve emzirme döneminde günlük 400 mg’a yükselebilir.

İnsanlar bir doktordan magnezyum seviyelerini test etmesini isteyerek daha fazla magnezyum alma konusunda yardıma ihtiyaç duyup duymadıklarını belirleyebilirler.

Magnezyumun gıda kaynakları

İnsanlar yiyeceklerinden daha fazla magnezyum alabilirler. Diyetteki magnezyum kaynakları şunları içerir:

 • Kavrulmuş kabak çekirdeği
 • Chia tohumu
 • Badem
 • Ispanak
 • Kaju
 • Yer fıstığı
 • Soya sütü
 • Kara fasulye

Magnezyum hangi gıdalarda var? 8 süper besin

Ancak vücut, kişinin tükettiği diyetteki magnezyumun yalnızca %30-40’ını emer. Bu, yüksek miktarda magnezyum içeren nispeten az miktardaki gıdalarla birleştiğinde, bazı insanların bu besin maddesini diyetlerinden yeterince almasını zorlaştırabilir.

Magnezyum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Magnezyumun sağlığa faydaları nelerdir?

Magnezyum vücutta tansiyonu, kan şekeri düzeylerini, nörotransmiterleri ve daha fazlasını düzenleyerek çok önemli bir rol oynar. Yeterli magnezyum alamayanlar için daha fazlasını almak yararlı olabilir:

 • Uyku kalitesini artırın
 • Zihinsel sağlığı artırır
 • Kas ağrılarını hafifletir
 • Sigarayı bırakmaya yardımcı olur
 • D vitamini emilimini artırır
 • Hamilelik sırasında sağlığı destekler
 • Kemik sağlığını geliştirir

Magnezyumun aşağıdaki durumlar için tedavi planının bir parçası olarak yararlı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır:

 • Migren
 • Astım
 • Kaygı ve depresyon
 • Diyabet ve diyabetik nöropati
 • Metabolik sendrom
 • Eklampsi ve preeklampsi

Kişi, altta yatan bir sağlık durumu için herhangi bir takviye almadan önce bir doktora danışmalıdır.

Magnezyumun bazı yaygın yan etkileri nelerdir?

İnsanların gıdada magnezyum tüketmekten dolayı yan etkiler yaşaması nadir görülen bir durumdur.

Ancak takviyelerden ve ilaçlardan yüksek doz almak ishale, mide bulantısına ve karın kramplarına neden olabilir.

Magnezyum karbonat, klorür, glukonat ve oksit büyük olasılıkla ishale neden olur.

Magnezyum, antibiyotikler gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve böbrek hastalığı da dahil olmak üzere belirli altta yatan rahatsızlıkları olan kişiler için uygun değildir.

Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

En Faydalı Magnezyum Hangisidir? Doç. Dr. Muhammed Keskin anlatıyor;

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu