Vitaminler ve TakviyelerÇocuk SağlıkPodcast

Çocuklarda magnezyum kullanımı faydaları nelerdir?

Çocukların gelişiminde magnezyum önemli minarellerden biridir. Peki, çocuklar için magnezyum takviyeleri ne gibi faydalar sağlıyor.

Çocukların sağlıklı ve güçlü büyümesi için ihtiyaç duyduğu minerallerden biri de magnezyumdur. Çocukların gelişen vücutları hızla büyüdüğü için magnezyuma yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Birçok durum veya semptom magnezyum eksikliği ile ilgilidir. Çocuğunuz kendini zayıf, endişeli veya oldukça hiperaktif hissediyorsa, magnezyum takviyesi yardımcı olabilir.

Magnezyum nedir?

Magnezyum birçok gıdada bulunan ve vücutta doğal olarak bulunan bir mineraldir. Kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, klorür ve kükürtün yanı sıra yaşam için gerekli olan yedi makro mineralden biridir. Magnezyum 800’e kadar fiziksel ve zihinsel süreci ve 300’den fazla diğer enzim sistemi aktivitesini destekler.

Bu mineral sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler, kan basıncını düzenler ve sağlıklı sinir, kemik ve kas fonksiyonlarını destekler. İnsan vücudunda önemli miktarda magnezyum minerali bulunsa da birçok kişi sağlıklı olmak için yeterli miktarda magnezyum tüketmez .

Magnezyumun çocuklara faydaları nelerdir?

Vücudumuz yüzlerce biyolojik aktivite için magnezyuma ihtiyaç duyar, dolayısıyla eksikliğin önemli bir etkisi olabilir. Bebekler, küçük çocuklar ve gençler için özellikle çok önemlidir çünkü normal şekilde büyümeleri ve işleyebilmeleri bu süreçlere bağlıdır.

Magnezyumun çok çeşitli faydaları vardır:

Dinlendirici uykuyu destekler

magnezyum uyku

Uyku sorunları her yaştan insanı etkileyebilir, ancak çocuklarda bu sorunlara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Birçok çalışma magnezyum eksikliğini uykusuzlukla ilişkilendirmiştir . Çocuğunuzun magnezyum seviyelerini artırmak, uykuyu destekleyen bir nörotransmiter olan GABA’nın korunmasına ve düzenlenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, uykuya dalmakta zorluk çeken veya gece boyunca sık sık uyanan çocuklar, uyku yardımı olarak küçük miktarlarda magnezyum almanın faydasını görebilirler.

Kemikleri ve dişleri güçlendirir

Magnezyum bir rehber görevi görerek kalsiyumu kemiklere yönlendirir . Kalsiyum ve magnezyum kemik yoğunluğunu ve büyümesini desteklemek için birlikte çalışır. Magnezyum olmadan kalsiyum kemiklere etkili bir şekilde asimile edilemez. Ve eğer magnezyum seviyesi çok fazla düşerse kemikler bozulur.

Çocuklarda magnezyum gerekli mi?

Magnezyum takviyeleri aynı zamanda uyumsuz kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olur ve eklemlerin ve kemiklerin sertleşmesine ve kemik yoğunluğunun daha da artmasına neden olabilir.

Nörolojik fonksiyonları destekler

Magnezyum aynı zamanda beyin fonksiyonu için de gereklidir. Araştırmalar ideal sinir iletimini teşvik ettiğini ve sinir korumasını desteklediğini gösteriyor .

Magnezyumun optimal sinir iletimi ve nöromüsküler koordinasyon için önemli olduğu iyice belgelenmiştir. Bu nedenle, bazı hastalık bağlamlarında çocukları rahatsız eden, beyin hücresi hasarına/ölümüne yol açan nörolojik bir bozukluk olan eksitotoksisiteye karşı da koruma sağlayabilir .

Ruh halini ve kaygıyı iyileştirir

Çocuklar henüz duygularını ve ruh hallerini kontrol etme becerisinde ustalaşmamışlardır. Oral magnezyum takviyeleri gerginliği ve kaygıyı hafifletebilir ve çocuğunuzun rahat veya sakin bir duyguyu teşvik ederek ruh halini iyileştirebilir. Gerçekten de magnezyum açısından zengin gıdalar tüketen çocuklarda şiddetli stres sırasında daha az kaygı belirtileri görülür.

Bu nedenle, hiperaktivite ve ajitasyonun sakinleşmesine yardımcı olmak için DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) olan çocuklara magnezyum takviyeleri de önerilmektedir.

Kas gelişimine yardımcı olur

Magnezyum takviyeleri çocukların kas gelişimine yardımcı olabilir. Çocuklar genellikle ne zaman durup yola devam etmeleri gerektiği konusunda farkındalıktan yoksundurlar. Sporda ve diğer uğraşlarda coşkuları bazen sınırlarını aşabilir.

Magnezyum takviyesi futbol sahasında, dans stüdyosunda ve hatta yürüyüş sırasında kas fonksiyonlarının uzun süre desteklenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca magnezyum gergin veya kramp giren kasların gevşemesine yardımcı olabilir.

Enerji seviyelerini artırır

Çocuklar sürekli olarak farklı fiziksel aktivitelerle meşgul olurlar, bu nedenle gün boyunca sürekli bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar. Enerji metabolizması ve üretimi için çok sayıda magnezyuma bağımlı süreç gereklidir .

Aslında ATP’nin (mitokondrimizde üretilen enerji molekülü) biyolojik olarak aktif olabilmesi için magnezyumu bağlaması gerekir. Bu, aktif form olarak bir Mg-ATP kompleksi ile sonuçlanır.

Fiziksel performansı artırır

Magnezyum, yoğun fiziksel aktivite veya egzersiz yapan çocuklar için çok önemlidir. Kas fonksiyonunu destekler, enerji üretimini düzenler ve elektrolit dengesine yardımcı olur. Araştırmalar, yeterli magnezyumun fiziksel performansı artırmaya ve egzersiz sırasında yorgunluk ve yorgunluk riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Yeterli magnezyum seviyesine sahip olan çocukların atletik performansı daha iyi olur ve daha uzun süre egzersiz yapabilirler. Bu nedenle, fiziksel aktivite yapan çocukların genel sağlıklarını ve performanslarını desteklemek için magnezyum açısından zengin gıdalar veya takviyeler tüketmeleri önemlidir.

İltihapla mücadele eder

Düşük magnezyum alımı, her yaştan insanda yaşlanma ve kronik hastalıklarda önemli bir faktör olan daha yüksek düzeyde iltihaplanma ile ilişkilidir. Magnezyum, çocuklarda iltihaptan kaynaklanan çeşitli hastalıklarla mücadelede hayati bir rol oynayan önemli bir besindir. Çalışmalar, magnezyum takviyesinin astım, obezite ve metabolik bozuklukları olan çocuklarda inflamatuar belirteçleri ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Çocuklar için önerilen magnezyum dozu nedir?

Yaş                                                  Önerilen magnezyum miktarı:

Doğumdan 6 aya kadar               30 mg

7-12 ay arası bebekler                 75 mg

1-3 yaş arası çocuklar                  80 mg

4-8 yaş arası çocuklar                  130 mg

9-13 yaş arası çocuklar                240 mg

Çocuklarda magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

 • Kemik ağrısı
 • Diş sorunları
 • Yorgunluk
 • Kas güçsüzlüğü
 • sinirlilik
 • Anormal kalp ritimleri
 • Ateşle ilişkili nöbet
 • Büyüme geriliği

Çocuklar için doğal magnezyum besin kaynakları nedir?

magnezyum beslenme

Genel olarak çocukların mümkün olduğunca diyet kaynaklarından magnezyum almaları önerilir. Magnezyum çeşitli doğal kaynaklarda ve magnezyum açısından zengin gıdalarda bulunabilir :

 • Tam tahıllar
 • Fındık, tohum ve baklagiller
 • Yapraklı yeşillikler
 • Avokado
 • Muz
 • soya peyniri
 • Bitter çikolata

Magnezyum takviyesinin çocuklar için yan etkileri var mı?

Aşırı magnezyum alımı çocuklarda yan etkilere neden olabilir. Magnezyum takviyelerinin bazı yaygın yan etkileri şunlardır:

 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın krampları
 • Dehidrasyon
 • Düşük kan basıncı
 • Uyuşukluk veya uyuşukluk

Bu yan etkiler tipik olarak yüksek dozda magnezyum takviyeleri ile ortaya çıkar ve önerilen dozaj kurallarına uyularak önlenebilir . Çocuğunuza herhangi bir takviye vermeden önce daima doktorunuza danışmayı unutmayın.

 

Magnezyum sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için magnezyum takviyelerinin kullanılıp kullanılmayacağı merak ediliyor. Peki, çocuklar ne kadar magnezyum takviyesi kullanmalı?

National Türk öneriyor: Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu