Kalp ve DamarSağlık Haberleri

Omega 3 Eksikliği Belirtileri

Omega 3 eksikliği: Bu 6 belirtiyi bilmelisiniz. İşte en belirgin Omega 3 eksikliği belirtileri

Omega-3 yağ asitleri vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Sağlıklı ve dengeli beslenen herkes genellikle omega 3 ihtiyacını beslenme yoluyla karşılayabilir. Omega-3 eksikliği belirtileri nelerdir?

Yağ asitlerini yeterince tüketmezseniz ne olur? Hangi 6 semptomun omega-3 eksikliğine işaret ettiğini açıklıyoruz.

Omega-3 yağ asitleri nelerdir?

Omega-3 yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitleridir. Vücudumuz için hayati öneme sahiptirler ve metabolizmamızda önemli işlevleri yerine getirirler.

Balık ve alglerden elde edilen bitkisel alfa-linolenik asit (ALA) ile dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) özellikle önemlidir.

Yağ asitleri diğer şeylerin yanı sıra kandaki kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine, sağlıklı beyin ve kalp fonksiyonuna katkıda bulunur.

Omega 3 eksikliği belirtileri: 6 semptom

1. Konsantrasyon sorunları

İşyerinde ve günlük yaşamda konsantre olmakta sorun mu yaşıyorsunuz ve dikkatsiz hatalara çok çabuk kapılıyor musunuz?

Konsantrasyon sorunları çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlar arasında örneğin uyku eksikliği veya çeşitli besin eksiklikleri yer alır.

Yağ asitleri beyin fonksiyonumuz için önemli olduğundan, bunun nedeni bir omega-3 eksikliği olabilir.

2. İç huzursuzluk

Ancak omega-3 eksikliği kendini yalnızca konsantrasyon sorunlarıyla göstermez.

Beyin fonksiyonu üzerindeki etkilerinden dolayı, yağ asitlerindeki eksiklik aynı zamanda kendinizi huzursuz veya üzgün hissetmenize de neden olabilir.

Eğer iç huzursuzluk uzun süre devam ediyorsa, sebebin kökenine inmek için bir doktora başvurmalısınız.

3. Yorgunluk

Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte hiçbir sorun yaşamadığınız halde sürekli yorgun musunuz? Kalıcı yorgunluğun çeşitli nedenleri olabilir. Uyku sorunlarına ek olarak tetikleyiciler arasında sıvı veya egzersiz eksikliği, sağlıksız beslenme veya demir veya omega-3 yağ asitleri gibi besin eksikliği yer alır.

4. Zayıf görüş

Göz sorunları söz konusu olduğunda çok az insanın aklına besin eksikliği gelir. Ancak aslında omega-3 yağ asitlerinin çok az alınması görmeyi etkileyebilir.

Örneğin gözlerde kuruluk veya iltihap ve görme sorunları ortaya çıkabilir. Gözlerinizde sorun varsa bir doktora görünün.

5. Kas zayıflığı

Görme bozukluğunun yanı sıra, omega-3 eksikliği durumunda tıbbi olarak hipotoni veya miyasteni olarak da bilinen kas zayıflığı da ortaya çıkabilir.

Egzersiz eksikliğinin yanı sıra besin eksikliği de kas zayıflığının en yaygın nedenlerinden biridir. Kas gücünde veya kas tonusunda azalma varsa tıbbi yardım alın.

6. Kuru cilt

Beslenmemiz ve tükettiğimiz besinlerin cildimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Omega-3 yağ asitleri cildin doğal koruyucu bariyerini desteklediğinden, antiinflamatuar etkiye sahip olduğundan ve cildi nemlendirdiğinden, cilt kuruluğu veya lekelenme gibi cilt sorunları da eksikliğin sonucu olabilir.

Omega-3 eksikliği: Nedenleri nelerdir?

Omega-3 eksikliğinin çeşitli nedenleri olabilir. Yaygın bir neden, omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdaların çok azını içeren dengesiz bir beslenmedir.

Bunlar çoğunlukla somon, uskumru veya ringa balığı gibi yağlı balıkları içerir. Keten tohumu, chia tohumu veya ceviz gibi bitki kaynakları da omega-3 yağ asitleri içerir.

Öncelikle işlenmiş gıdalardan oluşan bir diyet uygulayan kişiler, bir eksiklik geliştirme riski altındadır.

Ayrıca çölyak hastalığı, Crohn hastalığı veya kronik pankreatit gibi bazı hastalıklar da omega-3 yağ asitlerinin emilimini ve kullanımını etkileyebilir.

Omega-3 eksikliğinin bir başka olası nedeni de vücutta omega-3 yağ asitlerinin üretiminden sorumlu olan bağırsak florasının bozulmasıdır.

Kolesterol Düşüren Gıdalar: Top 5

Günde Ne Kadar Takviye Almalı? OMEGA 3 Faydaları Nelerdir?

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu OMEGA 3 NEDİR? videosunda Kim Ne Kadar Takviye Almalı? Faydaları Nelerdir? sorularına cevap veriyor.

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu ise kalp ve damar sağlığının korunması ve risk faktörlerine sahip kişilerle sağlıklı hayat sürmek isteyen bireylerin balık yağı ve omega 3 desteği alımında nelere dikkat etmesi gerektiğini yıllarca ifade etmiştir; “Amerikan toplumunda yapılmış çalışmalarda kişilerin almaları gereken omega 3 miktarının ancak %39’unu aldıkları, toplumun büyük bir kısmının omega 3 açısından yetersiz olduğunu ve kalp sağlığı açısından çok önemli olan omega 6 omega 3 dengesinin tamamen tersine dönmüş olduğu görülmüş ve omega 3’ün gıdalarla alınmadığı takdirde suplementlerle alınması tavsiye edilmiştir. Bu sebeple Amerikan Kalp Cemiyeti (AHA) 2017 ve 2020 yılında kılavuzlarını yenilemiştir.”

OMEGA 3 Video içeriği

  • Omega3 Nedir?
  • Omega 3 Besin Kaynakları Nelerdir?
  • Omega 3’ün Faydaları Nelerdir?
  • Kimler Omega 3 Takviyesi Almalı?
  • Günde Ne Kadar Omega 3 Takviyesi Almalıyız?
  • Omega 3 Zararları Nelerdir?
  • Takviye Almalı mıyız?
  • Omega-3 Günde Ne Kadar Almalıyız?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu