Çocuk Sağlık

Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için 7 yol

Her ebeveyn çocuğunun sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmasını ister. Ancak çocukların sosyal çevresi bazen beslenme alışkanlıklarının kötüleşmesine yol açar. İşte, çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasının yolları...

Sağlıklı beslenme her yaş grubu için son derece önemli… Büyük şehirlerde yaşamak hepimiz için zor. Ebeveynler günlük koşturmaca içinde çoğu zaman pratik yiyeceklerle günlerini geçiştirmeye çalışıyor. Ancak hazır ve paket gıdalar hem yetişkinler hem de çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor. Çocukluk döneminde kazanılan beslenme hayatı tüm ömür boyunca sürüyor. Bu sebeple ebeveynlerin günü kurtarması değil çocukları için sağlam adımlar atması gerekiyor. İşte, sağlıklı beslenme alışkanlığı için yapılması gerekenler…

Sağlıklı beslenme için uygulamanız gereken yöntemler

İyi bir rol model olun

Çocuklarınızın daha iyi yiyecek seçimleri yapmasını istiyorsanız, bu sizinle başlamalıdır. Tüm besin gruplarından çeşitli gıdaları içeren  dengeli bir beslenme planına sahip olmalısınız. Günlük beslenmenizde; meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağsız protein kaynakları, süt ürünleri ve sağlıklı yağlara yer vermelisiniz.

Bir yemek rutini başlatın

Çocuklar bir rutini takip etmeyi sever. Çok yoğun çalışıyor olabilirsiniz. Ancak çocuklarınızın sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için uzun süre aç kalmaması gerekir. Açlık hissi yaşayan çocuk abur cubur arayışına girer. Bu sebeple öğünlerinizi bir düzene oturtmanızda yarar var.

Ailece yemek yemek çocuğunuzun sosyal ve duygusal refahını artırır. Aynı zamanda size gün hakkında konuşma fırsatı da verir. Ancak aile yemeği zamanını çok uzun tutmayın. Aile yemekleri 30 dakikadan fazla sürmemelidir.

Çocukların yardım etmesini sağlayın

Çocuklar, yapımına katkıda bulundukları yeni yiyecekleri denemeye daha isteklidir. Çocuklarınızı işin içine katın. Haftalık menüyü planlarken onlardan görüşlerini isteyin, onları market alışverişine götürün ve yemek hazırlamanıza yardım etmelerini sağlayın.

Su içme alışkanlığı kazandırın

Yetişkinler kadar çocukların da kilolarına göre her gün belirli ölçüde su tüketmesi gerekiyor. Çocuğunuz su içmeyi sevmiyorsa; suyun içerisine limon, çilek, nane ya da sevdiği meyveleri dilimleyerek ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın

Çocukların atıştırmalıklara ihtiyacı vardır, ancak seçimlerini kurabiye ve sütle sınırlamanıza gerek yok. Mutfağınızı elma, muz, peynir çubukları, yoğurt, %100 tam tahıllı krakerler, havuç çubukları, salatalık dilimleri ve fındık ezmesi gibi kolay alıp götürebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklarla doldurun.

Parçaya değil bütüne odaklanın

Her gün mükemmel şekilde beslenmek zorunda değilsiniz. Kimi zaman yoğun iş temponuz sebebiyle hazır yemekler tercih edebilirsiniz. Ara sıra bir öğünü hazır tüketmek beslenme alışkanlığınızı tamamen değiştirmez.

Kahvaltıya önem verin

Sabahları zamanın kısıtlı olduğunu biliyoruz, ancak çocuklarınızın kahvaltı yaptığından emin olun. Kahvaltı yapmak ruh hallerine ve enerjilerine iyi gelir ve okulda daha başarılı olmalarına yardımcı olabilir. Mısır gevreği ve süt, kızarmış ekmek ve fındık ezmesi veya yoğurt ve meyve gibi gününüze kolayca sığdırabileceğiniz bir rutin olmasını sağlayın.

Çocukların gelişimi için beslenmeleri son derece önemlidir. Bilinçsizce tüketilen bazı gıdalar ve içecekler çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor. İşte, çocukların kesinlikle uzak kalması gereken o içecek

National Türk öneriyor: Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu