TIP

TİP 2 diyabet geçer mi?

TİP 2 diyabet tanısı alan kişiler bu sağlık sorunundan kurtulmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor. Özellikle gebe kalmayı düşünen kadınlar, TİP 2 ile anne olup olmayacaklarını araştırıyor. Peki, diyabetin tedavisi var mı? İyabetli bir kadın anne olabilir mi?

Dünyada en yaygın görülen sağlık sorunlarının başında diyabet geliyor. Peki, Tip 2 diyabet tamamen iyileşebilir mi?

Tip 2 diyabet nedir?

Tip 2 diyabet, vücudun şekeri yakıt olarak kullanma ve düzenleme biçimindeki bir sorun nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu şekere glikoz da denir. Bu uzun vadeli durum kanda çok fazla şekerin dolaşmasına neden olur. Sonuçta yüksek kan şekeri seviyeleri dolaşım, sinir ve bağışıklık sistemlerinde bozukluklara yol açabilir.

Tip 2 diyabette öncelikle iki sorun vardır. Pankreas, şekerin hücrelere hareketini düzenleyen bir hormon olan yeterli miktarda insülin üretmez. Hücreler insüline zayıf tepki veriyor ve daha az şeker alıyor.

Tip 2 diyabet eskiden yetişkin başlangıçlı diyabet olarak biliniyordu ancak hem tip 1 hem de tip 2 diyabet çocukluk ve yetişkinlik döneminde başlayabilir. Tip 2 yaşlı erişkinlerde daha sık görülür. Ancak obezite hastası çocukların sayısındaki artış, gençlerde daha fazla tip 2 diyabet vakasına yol açtı.

Diyabet belirtileri nelerdir?

Aşırı susamış hissetmek

Özellikle geceleri, normalden daha sık idrara çıkmak

Çok yorgun hissetmek

Kilo kaybı ve kas kütlesi kaybı

Kesik ve yaraların geç iyileşmesi

Hafıza sorunları

Tip 2 diyabetin sebepleri nelerdir?

Tip 2 diyabet, vücudun düzgün çalışması için yeterli miktarda insülin üretmemesi veya vücut hücrelerinin insüline tepki vermemesi durumunda ortaya çıkar. Bu, glikozun kanda kaldığı ve enerji için yakıt olarak kullanılmadığı anlamına gelir.

Tip 2 diyabet sıklıkla obezite ile ilişkilidir ve yaşlı kişilerde teşhis edilme eğilimi gösterir. Artan obezite nedeniyle tip 2 diyabet artık gençlerde ve her yaşta görülüyor. Tip 1 diyabetten çok daha yaygındır.

Tip 2 diyabet nasıl önlenir?

Tip 2 diyabet riski taşıyorsanız yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak diyabetin gelişmesini önleyebilirsiniz.

Bunlar şunları içerir:

Aşırı kiloluysanız kilo vermek ve sağlıklı kilonuzu korumak

Sağlıklı ve dengeli beslenme

Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak

Ölçülü alkol içmek

Bol miktarda düzenli egzersiz yapmak

TİP 2 diyabet geçer mi?

Tip 2 diyabetin tedavisi yoktur. Kilo vermek, iyi beslenmek ve egzersiz yapmak hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Diyet ve egzersiz kan şekerini kontrol etmek için yeterli değilse diyabet ilaçları veya insülin tedavisi önerilebilir.

Tip 2 diyabet ilaçları

Birçok diyabet ilacı türü vardır ve kan şekerini kontrol etmek için farklı şekillerde çalışırlar. Diyabetiniz varsa zamanla değişebilir, bu da ilaçlarınızın da değişmesi gerekebileceği anlamına gelir. Örneğin kan şekeri seviyenizi kontrol altına almak için birden fazla ilaca ihtiyacınız olabilir. Tip 2 diyabetli bazı kişiler, durumlarını yönetmek için eninde sonunda insüline ihtiyaç duyabilir.

Tip 2 diyabet için sağlıklı beslenme

tip 2 diyabet gecer mi 2

Doktorunuz, beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamak ve kan şekerinizi kontrol altına almak için ne yemeniz gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Doktorunuz tavsiyeler için sizi bir diyetisyene yönlendirebilmelidir.

Düşük glisemik indeksi (GI) olan sağlıklı yiyecekler yemek , kan şekeri seviyenizi optimize etmenize yardımcı olabilir. Buna tam tahıllı ekmekler, haddelenmiş veya çelik kesilmiş yulaf gibi minimum düzeyde işlenmiş kahvaltı gevrekleri, baklagiller, meyve, makarna ve süt ürünleri dahildir.

Kek, şekerleme ve alkolsüz içecekler gibi yüksek karbonhidratlı, besin değeri düşük yiyeceklerden kaçının ve doymuş yağ oranı düşük bir diyet uygulayın.

Günün belirli saatlerinde yemek yemelisiniz ve ayrıca atıştırmalıklara da ihtiyacınız olabilir. Kilo almamak için yediğiniz yiyecek miktarını yaptığınız aktivite miktarıyla eşleştirmeye çalışın.

Aşırı kilolu veya obezseniz, vücut ağırlığınızın yüzde 5-10’unu kaybetmek bile kan şekeri kontrolünü önemli ölçüde iyileştirebilir.

Tip 2 diyabetin komplikasyonları nelerdir?

Tip 2 diyabetin tedavisi, aşağıdaki gibi uzun vadeli komplikasyonları önlemek için önemlidir:

Kalp hastalığı

Böbrek hastalığı

Felç

Göz komplikasyonları

Ayak problemleri

Sinir problemleri

Diyabetli bir kadın hamile kalabilir mi?

tip 2 diyabet gecer mi 3

Diyabet hastası olan bazı kadınlar bu sağlık sorunlarının gebelik yaşamalarına engel olup olmadığını merak ediyor. Diyabetli kadınların ve doğum yapanların çoğunun sağlıklı bir bebeği olur. Ancak diyabetiniz varsa hamileliği planlamak önemlidir.

Bunun nedeni, durumunuz iyi kontrol edilmediği takdirde sizin ve bebeğiniz için sağlık sorunları yaşama olasılığının daha yüksek olmasıdır.

Diyabet hastasıysanız ve bebek sahibi olmak istiyorsanız; öncelikle doktorunuzla görüşmeniz son derece önemlidir. Diyabet bazı doğurganlık sorunlarına yol açarak hamile kalmayı zorlaştırabilir. Bu sebeple hamilelik süreci için bir tedavi dönemi yaşanabilir.

Normalde tip 1 veya tip 2 diyabetin kadın doğurganlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Diyabetli bir kadın hamile kalmakta zorluk yaşıyorsa bu genellikle polikistik over sendromu (PCOS) gibi diğer hastalıklardan kaynaklanır. Bu hormonal bozukluk adet döngüsünü bozar ve kısırlığa yol açabilir.

Tip 1 diyabetli bir kadının adet döngüsü bozulursa, bu durum genellikle kısa etkili ve uzun etkili insülinlerden oluşan yoğunlaştırılmış insülin tedavisinin uygulanmasıyla normale döner .

PCOS’a tip 2 diyabet ve obezite eşlik ettiğinde kilo kaybının olumlu etkisi olabilir. Hasta normal kiloya ulaştığında metabolizma ve adet döngüsü sıklıkla normale döner.

Diyabetli kadınlar hamile kalmadan önce diyabetin komplikasyon belirtileri açısından da muayene edilmelidir. Bu komplikasyonlar böbrekler veya gözler gibi organları etkileyebilir. Mevcut diyabetik retinopati vakaları hamilelik sırasında, genellikle son trimesterde daha belirgin hale gelir ve tedavi gerektirir. Böbrek fonksiyonu da incelenmelidir. Kan şekeri seviyelerinin en iyi şekilde yönetilmesi de çok önemlidir.

Hamile kalmak isteyen tüm kadınlarda olduğu gibi uzmanlar hamilelikten önce iyot ve folik asit tabletleri ile başlamayı önermektedir. Hamilelikten en az 4 hafta önce başlayıp hamileliğin 12. haftasının sonuna kadar devam eden kadınların günde 0,4 ila 0,8 miligram folik asit (folat) alması gerekir.

En az 200 miligram iyot profilaksisi takviyesi alınmalıdır. İyot bakımından zengin gıdalar ve iyotlu tuz kullanımı hakkında bilgi verilmesi tavsiye edilir. Amaç fetüsün yeterli iyot almasını sağlamak ve tiroid kaynaklı komplikasyonları önlemektir.

Sigarayı bırakmak iyi bir hamilelik ve fetal sağlık için çok önemlidir.

National Türk öneriyor: Tip 2 diyabet nedir?

Toplumumuzda pek çok kişi Diyabet hastası. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu sağlık sorununu yaşayanların beslenmelerine özen göstermeleri önemli. Peki, diyabet hastaları hangi gıdalardan uzak durmalı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu