Vitaminler ve TakviyelerTansiyon HastalıklarıYiyecekler ve İçecekler

B12 eksikliği belirtileri nelerdir? Hangi besinler B12 yönünden zengin

B12 vitamini vücudumuzun sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. B12 vitamininin eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu sebeple B12 vitamini eksikliği mutlaka tedavi edilmelidir. Peki, B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 vitamini günlük hayatımızı sorunsuz geçirmemiz adına bedenimizin ihtiyaç duyduğu kaynaklardan biridir. Halsizlik, çarpıntı, unutkanlık gibi belirtileri olan B12 eksikliğinde tedavi son derece önemli… B12 eksikliği tedavi edilmediğinde geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir… İşte, B12 vitaminiyle ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar…

Metilkobalamin mi Siyanokobalamin mi? Fark Nedir?

B12 vitamini nedir?

B12 vitamini bir diğer adıyla kobalamin doğal olarak hayvansal gıdalarda bulunur. Ayrıca gıdalara veya takviyelere de eklenebilir. Kırmızı kan hücreleri ve DNA oluşturmak için B12 vitaminine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda beyin ve sinir hücrelerinin işlevinde ve gelişiminde de önemli bir oyuncudur.

B12 vitamini yediğimiz gıdalardaki proteine ​​bağlanır. Midede hidroklorik asit ve enzimler B12 vitaminini serbest forma dönüştürür. Buradan B12 vitamini, intrinsik faktör adı verilen bir proteinle birleşerek ince bağırsağın daha aşağı kısımlarında emilebilmesini sağlar.

B12 vitamini ne işe yarar?

B12 Vitamini vücudunuzun kan ve sinir hücrelerini sağlıklı tutmaya yardımcı olan ve tüm hücrelerinizdeki genetik materyal olan DNA’nın yapımına yardımcı olan bir besindir . B12 Vitamini aynı zamanda insanları yorgun ve zayıf kılan bir kan rahatsızlığı olan megaloblastik aneminin önlenmesine de yardımcı olur.

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

 • Hızlı nefes alma veya nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Hazımsızlık
 • İştah kaybı
 • Çarpıntı
 • Görmeyle ilgili problemler
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • İshal
 • Ağız içinde aft
 • Bellek, anlama ve muhakeme sorunları
 • Uyuşma
 • Kas güçsüzlüğü
 • Hafif depresyon veya anksiyeteden kafa karışıklığı ve demansa kadar değişebilen psikolojik sorunlar
 • Denge ve koordinasyon sorunları
 • İdrar kaçırma

B12 değeri kaç olmalı?

Vücudun B12 vitamini ihtiyacı günlük 2-3 mcg’dir. Hamilelerde ve emzirenlerde günlük B12 vitamini ihtiyacı miktarı daha fazladır. B12 vitamininin miktarı testlerde 200 pg/mL ile 800 pg/mL arasında olması beklenmektedir. 200 pg/mL altındaki B12 vitamini düşük kabul edilmektedir.

Günlük B12 ihtiyacı;

0-6 ay   0.4 mcg

7-12 ay 0.5 mcg

1-3 yaş 0.9 mcg

4-8 yaş 1.2 mcg

9-13 yaş 1.8 mcg

14-18 yaş           2.4 mcg

Yatişkinler          2.4 mcg

Hamilelerde      2.6 mcg

Emzirenlerde    2.8 mcg

B12 eksikliği tedavi edilmezse ne olur?

B12 vitamini eksikliği tedavi edilmezse sinir sistemi ve beyni etkileyen kalıcı sorunlara yol açabilir. B12 vitamini eksikliğinin sebep olabileceği ciddi hastalıklar;

 • Periferik nöropati
 • Omuriliğin dejenerasyonu
 • Felç
 • Bağırsak inkontinans
 • İdrar kaçırma
 • Depresyon
 • Paranoya ve sanrıla.
 • Hafıza kaybı.

B12 eksikliği ölüme sebep olur mu?

Tedavi edilmeyen B12 vitamini eksikliği ciddi nörolojik (sinir sistemi) hasara yol açabilir ve bu da ölüm riskini arttırır. B12 vitamini eksikliği nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin üretimindeki eksiklik olan pernisiyöz anemi, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilecek kalıcı nörolojik hasara neden olabilir.

B12 yönünden zengin gıdalar neler?

İstiridye: İstiridye tüm yiyecekler arasında en yüksek B12 vitamini konsantrasyonuna sahip olmasının yanı sıra iyi bir potasyum kaynağıdır.

Midye: Midye, B12 vitamininin yanı sıra iyi bir protein, potasyum, C vitamini ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Sardalye: Bu küçük balıkların kalsiyumla dolu olduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz; 3 ons, 8 ons sütle aynı miktardadır. Sardalya ayrıca D vitamini ve omega-3 yağ asitleri içerir.

Alabalık: Alabalık gibi yağlı balıklar, beyin fonksiyonlarını destekleyen ve iltihapla mücadele eden harika D vitamini ve omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır.

Somon: labalık gibi somon da zengin bir protein kaynağıdır ve kalp sağlığına faydalı omega-3 yağ asitleri içerir.

Kırmızı et: Sığır eti B12 ve çinko kaynağıdır. Ayrıca adet öncesi sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülen protein ve B vitamini riboflavin ile de doludur.

Süt: Amherst’teki Massachusetts Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, süt sadece iyi bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bazı kadınların PMS semptomları yaşamasının da önüne geçiyor. Başka bir araştırma, günde bir porsiyondan fazla yüksek yağlı süt ürünü tüketen kadınların, tüketmeyenlere göre yumurtlama sorunları yaşama olasılığının %25 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Yoğurt: Yoğurt harika bir kalsiyum, magnezyum ve protein kaynağıdır . Çalışmalar düzenli olarak tüketmenin diyabeti önleyebileceğini ve yüksek tansiyonu önleyebileceğini gösteriyor. Bol miktarda yararlı probiyotik sayesinde yoğurt aynı zamanda sindirim sisteminizdeki mikroflorayı dengeleyen ve IBS semptomlarını hafifleten harika bir sindirim yardımcısıdır.

Yumurta: umurta , vücudunuzun kalsiyumu emmesine ve güçlü kemikleri korumasına yardımcı olmak için önemli olan harika bir protein ve D vitamini kaynağıdır .

Tavuk: Tavuk, B12 deposu olmasının yanı sıra iyi bir proteindir.

Peynir: Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı peynir kalsiyum ve B12 kaynağıdır.

B12 hapı faydaları, bulantı yapar mı?

B12 Vitamini multivitamin/mineral takviyelerinde , B kompleksi takviyelerinde ve yalnızca B12 vitamini içeren takviyelerde mevcuttur . Genellikle siyanokobalamin adı verilen formdadır. Diğer yaygın formlar adenosilkobalamin, metilkobalamin ve hidroksikobalamindir. B12 vitamini ayrıca dilinizin altında çözünen bir formda da mevcuttur (dil altı B12 vitamini olarak adlandırılır). Araştırmalar herhangi bir ek B12 vitamini formunun diğerlerinden daha iyi olduğunu göstermedi.

Uzun süre ve aşırı miktarda B12 vitamin kullanımı baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, yorgunluk, el ve ayaklarda karıncalanmaya sebep olabilir.

B12 vitamini iğnesi nedir?

B12 tedavisinde hap ya da iğne kullanılır. Mide ve bağırsak sorunlarından dolayı B12 emiliminde sıkıntı çeken kişiler için hekimler genellikle B12 iğnesi uygulamayı tercih eder.

Yetişkinlerde B12 vitamini eksikliği nelere sebep olur?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu