Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarKanser HastalıklarıSağlık HaberleriYiyecekler ve İçecekler

Soğuk Algınlığı Nasıl Önlenir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi için verdiğimiz en iyi ipuçları ile kışı sağlıklı bir şekilde atlatın. / Soğuk algınlığı nasıl önlenir?

Hapşırmak, öksürmek, burnunu çekmek: Soğuk algınlığı can sıkıcıdır. Neyse ki soğuk algınlığı nasıl önlenir sorusunun yanıtı içeriğimizde.

Aslında soğuk algınlığını önlemenin en basit yolu sağlığınızı her zaman dikkate almaktır.

Vitamin ve mineral bakımından zengin sağlıklı bir diyetle başlayın, bol su için.

Egzersiz ve yeterli uyku bağışıklık sistemini güçlendirir. Hasta insanlarla temastan kaçının ve ellerinizi düzenli olarak yıkayın.

Ayrıca düzenli olarak havalandırarak odanızdaki havanın iyi olmasını sağlayın. Öte yandan stresi azaltarak ve rahatlamaya zaman ayırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Soğuk algınlığı nasıl oluşur?

Soğuk algınlığı, virüslerinn neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüsler son derece bulaşıcıdır ve insandan insana, çoğunlukla hapşırma veya öksürme sırasında solunum damlacıkları yoluyla bulaşır.

Başka bir deyişle: Enfekte bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde virüsler çevredeki havaya yayılır ve başkaları tarafından solunabilir.

Soğuk algınlığı virüsleri solunum yollarının mukozalarına saldırır ve öksürük, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi tipik semptomlara neden olur.

Soğuk algınlığı virüslerinin pek çok farklı türü olduğundan, kişi yılda birkaç kez soğuk algınlığına yakalanabilir.

Nadir durumlarda soğuk algınlığı virüsleri diğer organları da etkileyebilir; Bronşlar veya akciğerler. Bu bronşit veya zatürreye yol açabilir.

Soğuk algınlığı nasıl önlenir? En iyi ipuçları;

Güçlü bir bağışıklık sistemi sağlığın anahtarıdır. Soğuk algınlığını etkili bir şekilde önlemeniz için en iyi ipuçlarını sizin için özetledik:

Dengeli beslenme: Soğuk algınlığını önlemek için bol miktarda taze meyve, sebze, tam tahıl ve baklagiller yiyin. Bu gıdalar bağışıklık sistemini destekleyen faydalı besinler açısından zengindir.

Yeterince uyuyun: Yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Uyku eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Düzenli egzersiz: Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Stresten kurtulma: Yoga, meditasyon veya basit nefes egzersizleri stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Yeterli sıvı: Yeterli miktarda su için. Bol miktarda sıvı içmek genel sağlık ve bağışıklık sistemi için önemlidir.

Tütün ve alkolden kaçının: Bu maddeler bağışıklık sistemine zarar verebilir.

Günlük yaşamda hijyen: Mikroplara şans vermeyin

Hijyen günlük yaşamımızda önemli bir rol oynar. Sağlıklı kalmamıza yardımcı olur ve hastalıkların yayılmasını önler.

Ellerinizi yıkamak mikroplardan kurtulmanın ve soğuk algınlığından korunmanın en kolay ve etkili yollarından biridir. Olası enfeksiyonu önlemek için bunu yemekten önce ve tuvalete gittikten sonra yapmak özellikle önemlidir.

Ellerinizi yıkarken daima sabun ve ılık su kullanın ve ellerinizi en az 20 saniye ovalayın.

Ayrıca kapı kolları, cep telefonu ekranları gibi sık dokunulan yüzeylerin de düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Yüzünüze dokunmaktan kaçının çünkü bu, mikropların vücudunuza girmesinin yaygın bir yoludur!

Uygun havalandırma ve iç mekan iklimi

Uygun bir iç mekan iklimi refahımız ve sağlığımız için çok önemlidir. Düzenli havalandırma burada merkezi bir rol oynar.

Bu şekilde hem iyi bir hava kalitesi yaratmış, hem de patojenlere karşı savaş açmış olursunuz. Optimum oda iklimi, %40 ila 60 nem ve 20-22 derece oda sıcaklığıdır.

Düzgün havalandırmak için pencereleri sonuna kadar açın ve bir hava akımı oluşturun.

Bu özellikle virüs ve patojenlerle dolu bayat havanın hızlı bir şekilde değiştirilmesinde etkilidir.

Havalandırma yaklaşık 5-10 dakika sürmelidir. Ayrıca özellikle uyandıktan sonra, yemek pişirdikten veya duş aldıktan sonra günde birkaç kez havalandırmanız da tavsiye edilir.

Enerji tasarrufu için havalandırma sırasında radyatörleri kapatmayı unutmayın.

Soğuk algınlığı nasıl önlenir: İyi uykular

Sağlıklı uyku, bağışıklık sistemimiz için büyük önem taşır ve enfeksiyonu etkili bir şekilde önleyebilir.

Çoğu yetişkinin, bağışıklık sisteminin sonbaharda etkili bir şekilde çalışabilmesi için iyileşmesine ve güçlenmesine izin vermek için gece başına yedi ila sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır.

Bu nedenle yeterli uykuya öncelik verin ve rahatlatıcı bir uyku ortamı yaratın.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için egzersiz ve dinlenme

Egzersiz ve rahatlama, güçlü bir bağışıklık sisteminde merkezi bir rol oynar.

Düzenli egzersiz sayesinde vücudunuz daha dayanıklı hale gelir ve hastalıklarla, virüslerle ve patojenlerle daha iyi savaşabilir.

Üst düzey bir sporcu olmanıza gerek yok; yürüyüş ya da yoga gibi küçük aktiviteler bile bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Gevşeme de aynı derecede önemlidir. Stres bağışıklık sistemini zayıflatır, bu nedenle dinlenme süreleri önemlidir. Progresif kas gevşemesi veya meditasyon gibi yöntemler stresin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Aktivite ve dinlenme arasında dengeyi koruyun. Bu, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlara ve patojenlere karşı dayanıklı olmasını sağlayacak ve genel sağlığınızı geliştirecektir.

Doğru beslenme ipuçlarıyla soğuk algınlığını önleyin

1. Probiyotikler

Yoğurt, lahana turşusu ve ayran, probiyotik dostu bağırsak bakterileri açısından sağlıklı kaynaklardır. Ünlü Cochrane Kütüphanesi tarafından yapılan bir meta-analize göre bunlar sindirimi, bağırsak sağlığını destekler ve soğuk algınlığını önleyebilir. O halde yulaf ve meyvelerle yoğurdunuzun tadını çıkarın!

2. Ekinezya

Mor koni çiçeği olan Echinacea purpurea, birçok bitki arasında öne çıkıyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), bir raporunda “Echinacea purpurea suyunun soğuk algınlığındaki etkinliğine dair klinik kanıtları doğruladı.

Ancak ekinezya çaylarının etkinliği daha az açıktır çünkü çalışmalar çoğunlukla ekstraktı veya suyunu incelemiştir.

Bununla birlikte, yüksek kaliteli bir çalışma çayın aynı zamanda soğuk algınlığı semptomlarını da hafifletip kısaltabildiğini gösterdi.

3. Sebzeler

Turunçgiller genellikle C vitamini içeriği nedeniyle soğuk algınlığına karşı koruyucu olarak görülse de kereviz, marul ve karalahana gibi sebzeler bağışıklık sistemi için daha önemlidir.

Alman Beslenme Derneği’nin (DGE) ve Federal Beslenme Merkezi’nin (BZfE) önerdiği A vitamini açısından zengindirler. Serbest radikallerle savaşan bir antioksidan olan C vitamini ve D vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini de destekler ve brokoli, biber, Brüksel lahanası ve karalahanada bol miktarda bulunur.

Bu nedenle kışın renkli ve çeşitli bir beslenme tavsiye edilir.

4. Keten tohumu

BZfE raporuna göre keten tohumları bağışıklık sistemini güçlendiren mükemmel bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Günde yaklaşık 3 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu, müsli veya yoğurtla ihtiyacı karşılayın.

Diğer Omega-3 kaynakları arasında ceviz ve soğuk preslenmiş kolza yağı (soğuk yemekler için) bulunur.

Soğuk algınlığının ilk belirtisinde ne yapılmalı?

Soğuk algınlığının ilk belirtisinde dinlenmek ve yeterince uyumak önemlidir.

Bağışıklık sisteminiz enfeksiyonla en iyi bu şekilde savaşabilir. Yeterli sıvı içmek, boğaz ağrısını hafifletmek için tuzlu su ile gargara yapmak ve tıkalı burun kanallarını açmak için burun durulama veya sprey kullanmak da faydalıdır.

Öksürük ve soğuk algınlığı için reçetesiz satılan ilaçlar kullanılabilir.

Sıcak bir banyo da vücut ağrılarını ve rahatsızlıklarını hafifletebilir. Semptomların bir haftadan uzun sürmesi veya kötüleşmesi durumunda doktora başvurmanız önerilir.

Bağışıklık Sistemi Nedir? Neden Bazı İnsanlar Hemen Hasta Olur?

Bağırsak Temizliği İçin 5 İpucu

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu