TIPVitaminler ve Takviyeler

Çocuklarda D vitamini eksikliği hangi sonuçlara yol açar?

Çocuklarda yaşanan D vitamini eksikliği mutlaka önemsenmelidir. ÖnemsenmeyenD vitamini eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte, D vitamini eksikliğinin sebep olduğu sağlık sorunları...

D vitamini eksikliği gelişmekte olan ülkelerde yaygındır ve hem çocuklukta hem de yetişkinlikte mevcuttur. D vitamininin büyük önemi kalsiyum (Ca) ve fosfor (P) homeostazisinin düzenlenmesi ve Ca’nın emilimidir. D vitamini eksikliği çocukluk çağında raşitizm riskine katkıda bulunan önemli bir faktör olsa da, yaşam boyu daha marjinal bir D vitamini eksikliğinin osteoporozun yanı sıra potansiyel olarak kardiyovasküler hastalıklar gibi diğer çeşitli kronik hastalıkların gelişimine de katkıda bulunması mümkündür. Peki, D vitamini eksikliği çocuklarda ne gibi sorunlar yaşanmasına sebep olur?

D vitamini nedir?

D vitamini kemik ve kas sağlığı için önemlidir. D vitamini vücudun sağlıklı ve güçlü kemikler için önemli olan besinlerdeki kalsiyum ve fosfatı emmesine yardımcı olur.

Yalnızca birkaç yiyecek (bazı balık türleri) doğal olarak D vitamini içerir ve yalnızca yiyeceklerden yeterli miktarda D vitamini almak zordur. Tereyağı, bebek maması ve bazı süt türleri ilave D vitamini içerir, ancak çoğu insan D vitamini ihtiyacının yalnızca dörtte birini (hatta daha azını) yiyeceklerden alır. D vitamininin çoğu güneşe maruz kaldığında ciltte yapılır.

D vitamini eksikliği kendini nasıl gösterir?

D vitamini eksikliği

D vitamini vücudumuzu sağlıklı tutar ve güçlü kemikler oluşturur. Bunu vücudun gıdalardan ve takviyelerden kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olarak yapar. D vitamini ayrıca bizi kalp hastalığından, yüksek tansiyondan, diyabetten, enfeksiyonlardan ve bağışıklık sistemi sorunlarından, bazı kanser türlerinden (kolon, meme ve prostat) ve multipl sklerozdan (MS) koruyabilir.

Çocuğunuzda D vitamini eksikliği varsa bu onun vücudunda yeterli D vitamini bulunmadığı anlamına gelir. D vitamini eksikliği olan çoğu insanda herhangi bir belirti görülmez. Eğer öyleyse, yaygın semptomlar kas zayıflığı veya krampları, kemik ağrısı, yorgunluk hissi veya depresyondur.

D vitamini eksikliği bebeklerde ve çocuklarda raşitizme neden olabilir. Raşitizm, kemiklerin ince, zayıf ve deforme olmasına neden olan bir hastalıktır. Yetişkinlerde yeterli D vitamini ve kalsiyum eksikliği osteoporoza (kemik yoğunluğunun kaybı) neden olur ve kırıklara (kırık kemikler) yol açabilir. D vitamini düşük olduğunda vücuttaki bezler kandaki kalsiyum seviyesini normal aralıkta tutmak için kemiklerden kalsiyum alır.

D vitamini eksikliğinin en yaygın nedeni doğru beslenme eksikliğidir. Genetik bozukluklardan da kaynaklanabilir ancak bu nadirdir. Bozukluklar 25-hidroksilaz eksikliği, 1-alfa-hidroksilaz eksikliği ve D vitaminine kalıtsal dirençtir.

Bebeklerde D vitamini ne zaman başlanmalı?

Kimler D vitamini eksikliği riski taşır?

Anne sütüyle beslenen ve D vitamini takviyesi almayan bebekler.

Yeterince süt içmeyen veya D vitamini eklenmiş yiyecekler yemeyen çocuklar.

Prematüre bebekler: Bu bebeklerin hamileliğin üçüncü trimesterinde annelerinden D vitamini almak için daha az zamanı vardır.

Zamanlarının çoğunu kapalı mekanlarda geçiren veya çoğu zaman bulutlu veya soğuk bir iklimde yaşayan bebekler, çocuklar ve yetişkinler. Güneş ışığı vücudunuzun D vitamini yapmasına yardımcı olur.

Daha koyu cilt pigmentine sahip kişiler: Koyu tenlilerin yeterli D vitamini alabilmesi için güneşte daha fazla zamana ihtiyacı vardır.

Obezite: Yağ hücreleri vücudun D vitamini kullanmasını engeller.

Bariatrik cerrahi geçiren kişiler.

50 yaş üstü bireyler: 50 yaşın üzerindeyken cildin D vitamini üretme yeteneği azalır.

Belirli ilaçları alan kişiler (antikonvülsan, glikokortikoidler, HIV ilaçları).

Kistik fibroz, Crohn hastalığı, çölyak hastalığı veya böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi tıbbi durumları olan kişiler. Bu hastalıklarda D vitamini o kadar kolay emilmez.

Çocuklarda D vitamini eksikliği hangi sonuçlara yol açar?

Giderek artan kanıtlar, yaşam boyu (uterusta bile) optimal D vitamini durumunun yalnızca kemik sağlığının korunmasında değil, aynı zamanda otoimmün hastalıklar, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser dahil olmak üzere birçok kronik duruma karşı korunmada da önemli olabileceğini göstermektedir.

Raşitizm nedir?

Raşitizm nedir

Raşitizm, genellikle aşırı ve uzun süreli D vitamini eksikliği nedeniyle çocuklarda kemiklerin yumuşaması ve zayıflamasıdır. Nadir kalıtsal problemler de raşitizme neden olabilir.

D vitamini çocuğunuzun vücudunun yiyeceklerdeki kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olur. Yeterli D vitamini eksikliği, kemiklerde uygun kalsiyum ve fosfor seviyelerinin korunmasını zorlaştırır ve bu da raşitizme neden olabilir.

Beslenmesine D vitamini veya kalsiyum eklemek genellikle raşitizmle ilişkili kemik sorunlarını düzeltir. Raşitizm altta yatan başka bir tıbbi sorundan kaynaklanıyorsa çocuğunuzun ek ilaçlara veya başka tedaviye ihtiyacı olabilir. Raşitizmden kaynaklanan bazı iskelet deformiteleri düzeltici cerrahi gerektirebilir.

Kemikteki diğer mineral bileşen olan fosforun düşük seviyelerine bağlı nadir kalıtsal bozukluklar başka ilaçlar gerektirebilir.

Her Gün Alınan D Vitamini Kanser Ölümlerini Azaltıyor

 

Raşitizm belirtileri nelerdir?

Gecikmiş büyüme

Gecikmiş motor beceriler

Omurga, pelvis ve bacaklarda ağrı

Kas Güçsüzlüğü

Raşitizm, çocuğun kemiklerinin uçlarındaki büyüyen doku bölgelerini (büyüme plakaları) yumuşattığı için aşağıdaki gibi iskelet deformasyonlarına neden olabilir:

Eğik bacaklar veya çarpık dizler

Kalınlaştırılmış bilekler ve ayak bilekleri

Göğüs kemiği projeksiyonu

Raşitizm nedenleri nelerdir?

Çocuğunuzun vücudunun yiyeceklerdeki kalsiyum ve fosforu emebilmesi için D vitaminine ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun vücudu yeterince D vitamini almıyorsa veya vücudunda D vitaminini uygun şekilde kullanmakta sorun varsa raşitizm ortaya çıkabilir. Bazen yeterli kalsiyum almamak veya kalsiyum ve D vitamini eksikliği raşitizme neden olabilir.

D vitamini eksikliği

Bu iki kaynaktan yeterli miktarda D vitamini alamayan çocuklarda eksiklik gelişebilir:

Güneş ışığı: Çocuğunuzun cildi güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir. Ancak gelişmiş ülkelerdeki çocuklar dışarıda daha az zaman geçirme eğilimindedir. Ayrıca cildin D vitamini üretimini tetikleyen güneş ışınlarını engelleyen güneş kremi kullanma olasılıkları da daha yüksektir.

Gıdalar: Balık yağı, yumurta sarısı, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar D vitamini içerir. Süt, tahıl ve bazı meyve suları gibi bazı yiyecek ve içeceklere de D vitamini eklenmiştir.

Emilim sorunları

Bazı çocuklar, vücutlarının D vitamini emilimini etkileyen tıbbi koşullarla doğar veya gelişir. Bazı örnekler şunları içerir:

Çölyak hastalığı

Enflamatuar barsak hastalığı

Kistik fibrozis

Böbrek sorunları

D vitamini sağlıklı bir beden için olmazsa olmazdır. D vitamini eksikliği özellikle çocukluk döneminde gelişim sorunlarına yol açabiliyor. İşte, çocukluk dönemi D vitamini eksikliği hakkında merak ettikleriniz…

National Türk öneriyor: D3 K2 Vitamini fiyatı, faydaları

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu