Şifalı BitkilerKalp ve DamarKanser HastalıklarıSağlık HaberleriTansiyon HastalıklarıVitaminler ve TakviyelerYiyecekler ve İçecekler

Ispanak tozu faydaları nelerdir? Ispanak tozu nasıl kullanılır?

Son zamanlarda popüler hale gelen ıspanak tozunun faydaları sık sık araştırılmaya başlandı. Peki, ıspanak tozu ne için kullanılır?

Ispanak sağlık için son derece faydalı sebzelerden biridir. Bu leziz sebzeyi temizlemek ise pek çok kişinin gözünde büyüyor. Temizlik derdiyle uğraşmak istemeyenler yıkanmış, doğranmış olarak satılan dondurulmuş ıspanakları tercih ediyor. Gün içinde ıspanağı yemek, kür ya da omlet olarak tüketmek istemeyenlerin favori ürünü ise ıspanak tozu oldu. Peki, nedir bu ıspanak tozu nasıl kullanılır?

Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Ispanağın faydaları nelerdir?

Ispanak, vücudunuzdaki serbest radikalleri temizleyebilen yüksek miktarda zeaksantin ve karotenoid kaynağına sahiptir. Bu serbest radikaller vücudunuzu kanser dahil birçok hastalığa yatkın hale getirir ve bunun sonucunda ıspanağın kanseri önlediği söylenir. Yani tek yapmanız gereken ıspanak tüketerek mide kanseri , ağız kanseri ve yemek borusu kanserinden korunmak.

İşte Beyonce’nin güzellik formülü

Ispanağın yüksek potasyum içeriğine sahip olduğu söylenir ve bu genellikle yüksek tansiyondan mustarip kişiler için tavsiye edilir.

Ispanak, kemik sağlığına yardımcı olan K vitamini içerir… Ispanak vücudunuz tarafından kalsiyum emilimini artırır. Ispanak fincan başına 250 miligram kalsiyum barındırır. Bu ise kemikleriniz ve dişleriniz için çok kıymetlidir.

Ispanak tozu nasıl tüketilir? Kimler ıspanak tozu kullanabilir?

Ispanak kilo vermeye yardımcı olan sebzelerden biridir. Ispanaktaki yüksek miktardaki lif aynı zamanda sindirimin iyi olmasına, düşük kan şekerinin düzenlenmesine ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Antioksidanlar, lutein ve zeaksantin sayesinde ıspanak göz sağlığı için son derece önemlidir.

yüksek tansiyonun birçok kalp hastalığına, böbrek hastalığına ve felce neden olmasından sorumlu olduğu olarak da bilinir. Ispanak tüketerek bu riskleri en aza indirebilirsiniz.

Ispanak;  iltihabı düzenleyen iki anti-inflamatuar özellik olan neoksantin ve violaksantin içerir. Yüksek anti-inflamatuar özellik kaynağı, osteoporoz, migren, astım , artrit ve baş ağrılarını önlemenize yardımcı olabilir.

Ispanak;  zihninizin sakin kalmasına, gerginliğin önlenmesine ve stressiz bir yaşamın teşvik edilmesine yardımcı olur.

Ispanak  özellikle yaşlılık döneminde beyninizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Böylece bu yeşil yapraklı bitkiyi günlük olarak tüketmek beyninizi aktif tutacak ve akıllı düşünmenizi sağlayacaktır.

Ispanakta bulunan A vitamini içeriğinin insan vücudundaki solunum, bağırsak yolları ve mukus zarları gibi giriş noktalarını güçlendirdiği  uzmanlarca ifade ediliyor.

Sivilcelerden kurtulmanın yolu: ıspanak tozu

Yıllar geçtikçe atardamarlarınızda aşırı yağ depolanır ve bu da insan atardamarının kalınlaşmasına yol açarak felç ve aterosklerozla sonuçlanır. Ancak yıllar geçtikçe atardamarlar sertleşme eğilimi gösterir ve bunu önlemek için ıspanak tüketmeniz gerekir. Bunun nedeni, atardamarlarınızın kalınlaşmasını önlemekten sorumlu olan lutein adı verilen bir maddedir. Bu madde aynı zamanda kalp hastalıklarına yakalanma riskini de önler.

Ispanak, sizi kansızlığa yakalanma riskinden koruyabilecek yüksek bir demir içeriği kaynağına sahiptir. Demir ayrıca adet gören kadınlar, çocuklar ve yetişkinler için de faydalıdır.

Erken yaşlanma, günümüzde çoğu gencin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Ancak ıspanak, erken yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri yok etme ve önleme eğiliminde olan antioksidanlarla yüklüdür. Düzenli olarak ıspanak tüketmek cildinize fayda sağlayacak ve ona parlak bir doku kazandıracaktır. Bunun yerine cildinizi gençleştirecek ve daha genç ve sağlıklı görünmenizi sağlayacaktır.

Ispanak tozu nedir?

Çiftçiler tarafından toplanan ıspanak, temizlik aşamasından sonra kurutularak toz haline getiriliyor.  A, B, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ıspanak tozu içerdiği manganez, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum ve folat bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Ispanak tozu; gün içerisinde pratik kullanımı sayesinde tercih ediliyor.

Ispanak tozunu çorbalarda kullanabilirsiniz.

Bulgur ya da pirinç pilavı hazırlarken içine ıspanak tozu ilave edebilirsiniz.

Ispanak tozu ile et, balık ve tavuk yemeklerinizi lezzetlendirebilirsiniz.

Ispanak tozunu salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

Ayrıca bu leziz üründen makarna sosları hazırlayabilirsiniz.

Ispanak tozunu bir baharat olarak düşünüp tüm yemeklerde hatta keklerde bile kullanabilirsiniz.

Ispanağın faydaları nelerdir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu