Beslenme ve Diyet

Yumurta diyeti nedir, nasıl yapılır?

Yumurta diyeti, her gün en az bir öğünü geleneksel kahvaltının temel öğesi olan tavuk yumurtası üzerine oluşturmanızı gerektiren bir kilo verme programıdır

Yumurta diyeti, kas kütlesini kaybetmeden hızlı bir şekilde kilo vermenizi hedefler.

Yumurta diyeti bir kitapta özetlenen veya satışa sunulan resmi bir plan değildir. Yumurta diyetinin sadece yumurta diyeti veya haşlanmış yumurta diyeti de dahil olmak üzere farklı versiyonları vardır.

Planın tüm varyasyonlarında günde üç öğün yemek vardır, ara öğünler yoktur. Sadece su veya sıfır kalorili içecekler içilir.

Yumurta diyetinin daha esnek biçimleri ızgara tavuk, balık ve buharda pişirilmiş sebzeler gibi yiyecekleri içerir ancak nişastalı yiyecekleri ve şekeri tamamen ortadan kaldırır.

Yumurta diyeti hakkında uzmanlar ne diyor?

Dr. Kelly Ploughe “Yumurtalar protein, kolin, D vitamini, lutein ve daha fazlasını sağlayan küçük besin öğeleridir, ancak yumurta diyeti genel olarak karbonhidrat bakımından düşüktür ve bu da sizi aç bırakabilir. Ayrıca aynı yemeği tekrar tekrar yemek (örneğin, kahvaltıda yumurta) bazıları için sıkıcı olabiliyor ve bu da uyumsuzluğa yol açabiliyor” diyor.

Yumurta diyeti nasıl yapılır? Haftalık örnek plan

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?
Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Sadece yumurta içeren diyetler de dahil olmak üzere diyetin birçok farklı versiyonu olsa da ortalama bir yumurta diyeti şu şekildedir;

1. Gün: Haşlanmış yumurta, greyfurt, buharda pişmiş kuşkonmaz; Fırında balık, buharda pişmiş brokoli; Haşlanmış tavuk göğsü, buharda pişirilmiş mantar ve ıspanak.
2. Gün: Haşlanmış yumurta, buharda pişmiş brokoli; biftek, buharda pişirilmiş ıspanak ve lahana; dana bonfile, ızgara kuşkonmaz.
3. Gün: Yağsız jambon, buharda pişmiş lahana; Haşlanmış yumurta, ıspanak, mantarlar; Buharda pişmiş balık, kuşkonmaz.
4. Gün: Haşlanmış yumurta, portakal dilimleri; Izgara hindi göğsü, buharda pişmiş brokoli; Dana bonfile, ızgara mantar, buharda pişmiş lahana.
5. Gün: Karışık meyveler, yağsız jambon, buharda pişirilmiş kuşkonmaz; Fırında dil balığı, buğulanmış ıspanak; dana bonfile, brokoli.
6. Gün: Poşe yumurta, buğulanmış ıspanak, greyfurt; Fırında tavuk göğsü, buharda pişmiş brokoli; Izgara hindi göğsü, buharda pişmiş lahana, mantar.
7. Gün: Haşlanmış yumurta, meyveler; Ton balığı, ıspanak, kuşkonmaz; Haşlanmış tavuk göğsü, buharda pişmiş lahana, mantar.

Yumurta diyetinde neler yenebilir?

Standart bir yumurta diyeti olmadığından ne yiyeceğiniz, takip ettiğiniz yumurta türüne bağlı olacaktır.

Genel olarak bol miktarda yumurta, diğer yağsız proteinler, sebzeler ve biraz meyve yenir.

Yumurta diyetinin tüm versiyonları öncelikle yumurta bazlı yemekler yemenizi gerektirir. Yumurtaların yanı sıra, çeşitli yumurta diyetlerinde yiyebileceğiniz yiyeceklerden bazı örnekler;

 • Yağsız protein
 • Tavuk
 • Balık
 • Bonfile
 • Yağsız dana eti
 • Sebzeler
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Kuşkonmaz
 • Lahana
 • Mantarlar
 • Meyve
 • Greyfurt
 • Diğer turunçgiller
 • Meyveler

Yumurta diyetinde yasak gıdalar

Nişastalar (Yumurta diyetinin çoğu versiyonunda tahıllardan veya sebzelerden elde edilen nişastalı karbonhidratlardan kaçınılır.), tahıllar, ekmek, mısır gevreği, makarna, patates, havuç, kabak, mısır, işlenmiş gıdalar, alkol, şeker, şekerli içecekler ve atıştırmalıklar, işlenmiş etler, meyve suyu, kızartmalar, süt, peynir, yoğurt…

Yumurtalar sağlıklı bir beslenmenin parçası olabilirken, neredeyse yalnızca yumurta üzerine kurulu bir beslenme planı önerilmez.

Yumurta diyetinin bazı çeşitleri sizin için diğerlerinden daha iyi olabilir ancak hiçbiri dengeli beslenme sağlamaz.

Yumurta Diyetinin Artıları

Yumurta diyeti, daha çeşitli ve sürdürülebilir bir beslenme planıyla karşılaştırıldığında kayda değer sağlık yararları sunmuyor.

Yumurta diyeti üzerindeki hızlı kilo kaybı (sürdürülemezlik nedeniyle genellikle diyetin olumlu bir etkisi değildir), diyetin belirli etkilerinden çok düşük kalorili sayısına bağlanabilir.

Yumurtalar besin açısından yoğundur: Yumurtalar, bol miktarda vitamin, mineral ve biyoyararlı protein içeren, besin açısından yoğun bir besindir. Ancak bu, düşük kalorili olması ve yiyecek çeşitliliğinin azalması nedeniyle yumurta diyetinin sağlıklı olduğunu söylemek için yeterli değildir.

İşlenmiş gıdaları ortadan kaldırır: Besleyici bir diyet için işlenmiş gıdaları hiçbir zaman ortadan kaldırmak zorunda kalmasanız da, yumurta diyeti, besleyici nitelikler sunmayan gıdaları beslenme planınızdan çıkarır. Ancak yumurta diyeti de oldukça kısıtlayıcıdır ve yiyecek seçimi açısından denge sunmaz.

Yumurta Diyetinin Eksileri

Yumurtalar yaygın bir gıda alerjenidir, bu nedenle yumurtaya alerjisi olan kişiler yumurta diyetini denememelidir.

Yumurta diyetinin sınırlamaları, özellikle uzun süre takip edildiğinde kemik yoğunluğu, kalp sağlığı ve sindirim açısından risk oluşturabilir.

Kalsiyum eksikliğine neden olabilir: Süt ürünleri plana dahil edilmediğinden yumurta diyeti yeterli kalsiyum kaynağı sağlamaz. Yumurta diyetinin daha katı versiyonları, ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olacak yüksek kalsiyumlu sebzeleri veya güçlendirilmiş yiyecekleri içermez. Yetişkinlerin günde 1.000 ila 1.300 miligram kalsiyuma ihtiyacı vardır. Büyük bir yumurtada yaklaşık 24 miligram kalsiyum bulunur. Bir fincan pişmiş yeşillik veya diğer nişastalı olmayan sebzelerin porsiyon başına 100 miligramın altındadır.

Kemik yoğunluğunu azaltabilir: Yeterli kalsiyum almamak, düşük kemik yoğunluğuna sahip kişiler için, özellikle de genel olarak daha yüksek risk altında olan menopoz sonrası kadınlar için sağlık riski oluşturabilir. Yetersiz kalsiyum alımı, kardiyovasküler hastalıkların ve bazı kanserlerin gelişmesinde de rol oynayabilir.

Yüksek kolesterol: Diyetteki kolesterol ve yumurtalar artık eskisi kadar kötü bir üne sahip değil. Bununla birlikte, kalp hastalığı riski yüksek olan bireylerin alımlarını günde bir yumurta ile sınırlamaları tavsiye edilmektedir.

Düşük kalorili: Yumurtanın her biri yalnızca yaklaşık 78 kalori içerir, bu nedenle her gün kalori ihtiyacınızı karşılayacak kadar tüketmeniz pek mümkün değildir (çünkü diyette izin verilen diğer yiyecekler de düşük kalorilidir). Bu kadar kısıtlayıcı bir planda metabolizmanızı destekleyecek düzenli egzersizleri sürdürecek enerjiniz olmayacak.

Lif oranı düşük: Lif, sağlıklı sindirim ve düzenlilik için gereklidir. Diğer hayvansal ürünler gibi yumurta da doğal olarak lif içermez. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, kadınlar için günde en az 25 gram, erkekler için ise 38 gram lif önermektedir. Yumurta diyetinde bazı meyve ve sebzeleri tüketseniz bile, yumurta ana besininiz olduğunda bu seviyeye ulaşmanız neredeyse imkansızdır. Lif, sindirim sisteminin ötesinde, diyabet ve kalp hastalığı olan bireylere de fayda sağlar ve kilo kaybını desteklemeye yardımcı olur.

Yumurta Diyeti Sağlıklı mı?

Yumurta Diyeti Sağlıklı mı?
Yumurta Diyeti Sağlıklı mı?

Yumurta mükemmel bir tam protein kaynağıdır. Kolin ve A vitamini de dahil olmak üzere birçok faydalı vitamin ve mineral sağlarlar.

Özel tozlar ve takviyeler gerektiren pahalı diyetlerle karşılaştırıldığında yumurta diyeti, kilo kaybına yönelik tam gıda yaklaşımıdır. Ancak ne kadar sıkı takip ettiğinize bağlı olarak yumurta diyetinde lif gibi temel besinler eksiktir.

Sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak aşağıdaki besin açısından yoğun gıdalar önerilir:

 • Fasulye ve baklagiller
 • Süt ürünleri
 • Meyveler
 • Tahıllar, özellikle tam tahıllar
 • Yağsız protein
 • Kuruyemiş ve tohumlar
 • Yağlar
 • Her çeşit sebze ve koyu yeşil yapraklı sebzeler

Yumurta diyeti çok yönlü bir beslenme sağlamaz ve genel beslenme kurallarına uymaz. Sağlıklı ve uzun vadeli bir diyet olarak kabul edilmez.

Kilo vermek istiyorsanız beslenme uzmanları hedeflerinize ulaşmak için kalori saymanızı tavsiye ediyor.

Kilo kaybı için günde 500 kalori eksiltmek yeterlidir. Ancak bu yaş, cinsiyet, kilo ve fiziksel aktivite düzeyine göre değişebilir.

Yumurtalar besleyici olmasına rağmen, yumurta diyeti sağlıklı veya sürdürülebilir bir beslenme yolu olarak kabul edilecek kadar çeşitliliğe veya kaloriye sahip değildir.

Böyle bir kısıtlamayla kilo alma olasılığı bile yüksektir. Yumurta diyetini birkaç günden fazla sürdürürseniz lif, kalsiyum ve diğer temel besin maddelerini de kaçırırsınız.

Atlantik Diyeti Akdeniz’in en büyük rakibi mi?
Kalp Krizi Riski: Keto ve Benzer Diyetler

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu