Sağlık Haberleri

Bilgisayar göz yorgunluğu: Sebepleri, belirtileri, tedavisi

Dijital göz yorgunluğu ya da sadece göz yorgunluğu olarak da tanımlanan bilgisayar göz yorgunluğu teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren sorunlardan biri.

Bilgisayar göz yorgunluğu hakkında bilinmesi gerekenleri bu makalede derliyoruz. Sebepleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler;

Aşırı ekran süresi, bilgisayar göz yorgunluğu adı verilen bir duruma yol açabilir. Bu bazen bilgisayar görme sendromu veya dijital göz yorgunluğu olarak da bilinir.

Bunun nedeni, ekranları görüntülerken gözlerimizin çok çalışması gerektiğidir.

Birçok kişi telefonlarına, tabletlerine, bilgisayar monitörlerine ve televizyonlarına bakarak uzun süreler harcıyor.

Sonuçta, modern işler genellikle insanların günde birkaç saat ekranlara odaklanmasını gerektiriyor.

Üstelik pek çok kişi işten sonra dinlenmek için dijital medyaya veya TV’ye güveniyor. Bu nedenle gözlerin dinlenme süresi çok kısalıyor.

Bilgisayar göz yorgunluğunun ana nedenleri ve belirtilerinin yanı sıra bunu hafifletmeye yönelik bazı egzersizler ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bilgisayar göz yorgunluğu nedenleri;

Dijital ekranları uzun süre izlemek kişinin gözlerinin normalden daha fazla çalışmasına neden olur. Bu, gözleri zorlayabilir ve bu da görme sorunlarının gelişmesine yol açabilir.

Uzmanlara göre ekranlara baktığımızda gözler, bir sayfadaki basılı kelimeleri okurken olandan daha fazla baskı altındadır.

Bunun nedeni kısmen birçok ekrandaki harflerin basılı harfler kadar net bir şekilde tanımlanmamasıdır.

Bunun nedeni aynı zamanda birçok ekranın yazdırılan sayfaya göre daha az kontrasta sahip olması, yansıma ve parlamadan etkilenmesidir.

Tüm bunlar, kişinin ekrandaki kelimeleri okurken gözlerinin daha fazla çalışmasına neden olabilir.

Diğer faktörler de bilgisayar göz yorgunluğuna katkıda bulunabilir. Örneğin bazı kişiler ekranları uygun olmayan mesafelerden ve açılardan izliyor.

Bu, özellikle kişinin altta yatan görme sorunları varsa, rahatsız ve gergin duruşların benimsenmesine yol açabilir.

Ek olarak, bir inceleme, insanların ekranları görüntülerken göz kırpma oranının önemli ölçüde düştüğünü belirtiyor.

Ancak göz kırpmak, göz yüzeyini temiz ve kaygan tutan önemli bir biyolojik fonksiyondur. Göz kırpma oranındaki bu azalma aynı zamanda bilgisayardaki göz yorgunluğunun bazı semptomlarını da açıklayabilir.

Göz yorgunluğunun belirtileri

Aşağıdakiler bilgisayar göz yorgunluğunun en yaygın belirtilerinden bazılarıdır:

  • Yorgun ve gergin gözler
  • Göz rahatsızlığı
  • Kuru, tahriş olmuş veya yanan gözler
  • Ekranlara veya başka bir yere bakarken bulanık görme
  • Gözleri yeniden odaklamada zorluk
  • Garlak ışıklara duyarlılık
  • Baş ağrısı
  • Boyun ve omuz ağrısı

Göz yorgunluğuna karşı egzersizler

Bazı egzersizler bilgisayardaki göz yorgunluğunun önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilir.

Uzmanlar insanların 20-20-20 kuralına uymasını tavsiye ediyor. Bu kurala uymak, ekrana bakarak geçirilen her 20 dakikada bir, 20 metre uzaktaki bir şeye 20 saniye boyunca bakmak anlamına gelir.

Ayrıca her gün biraz zaman ayırıp diğer göz odaklama egzersizlerine de zaman ayırmanız yararlı olabilir. Örneğin, uzaktaki bir şeye odaklanmakla yakındaki bir şeye odaklanmak arasında yavaşça geçiş yapmayı deneyin.

Başka bir alıştırma sekiz rakamıdır. Bu, 8 metre uzaktaki bir zemin alanına bakmayı içerir. Daha sonra kişi gözlerini yavaşça sekiz rakamı şeklinde bir yöne 30 saniye, sonra diğer yöne 30 saniye hareket ettirmelidir.

Bu egzersizlerin bilgisayardaki göz yorgunluğunu gidermeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

Örneğin, bir çalışma, işten ara verildiğinde uzaktaki nesnelere bakmanın, bilgisayar görme sendromu semptomlarını önemli ölçüde azaltabildiğini buldu.

Bazı bilim adamları ayrıca göz kırpma egzersizlerinin bilgisayardaki göz yorgunluğuyla baş etmede yararlı olabileceğini öne sürdüler.

Örneğin, bazı insanlar ekranlara bakarken normal göz kırpma hızının geri kazanılmasının bazı semptomların hafifletilmesine yardımcı olduğunu görebilir.

Bilgisayar göz yorgunluğu: Diğer tedaviler

Diğer faktörler bilgisayardaki göz yorgunluğunun önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilir.

Örneğin, bir makale çevresel değişiklikler yapmanın faydalı olabileceğini öne sürüyor. Çalışma yazarları, ışık yoğunluğunu kontrol etmenin parlamayı azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Ek olarak, farklı insanlar çalışmak için farklı ışık yoğunluklarına ihtiyaç duyar. Örneğin, 50 yaşın üzerindeki kişiler, 20’li yaşlarındaki kişilere göre iki kat daha fazla ışığa ihtiyaç duyabilir.

Yazarlar ayrıca bazı optimum iş istasyonu düzenlemelerini de önermektedir. Örneğin, bir bireyin gözleri bilgisayar ekranından yaklaşık 1 metre uzakta olmalıdır. Ek olarak ekranın göz hizasının yaklaşık altında olması gerekir.

Ne zaman doktora görünmeli

Bilgisayar göz yorgunluğu belirtileri ciddi rahatsızlığa veya bozulmaya neden olan herkes, bir doktora görünmeyi veya göz muayenesinden geçmeyi düşünmelidir.

Görme terapistleri, bilgisayardaki göz yorgunluğunu gidermeye yardımcı olabilecek egzersizler ve eğitimler sağlayarak yardımcı olabilirler. Bunlara odaklanma egzersizleri ve göz kırpma eğitimi dahildir.

Gözlük

Bilgisayar kaynaklı göz yorgunluğunun bazı belirtileri, altta yatan bir görme sorunu nedeniyle gelişebilir veya kötüleşebilir. Bazı kişiler bu sorunların farkında olmayabilir.

Ancak kişi altta yatan bir görme sorunu olduğundan şüpheleniyorsa bir göz uzmanına başvurması önemlidir. Bir göz uzmanı bireyin görme yeteneğini test edebilir.

Bu, kişinin ihtiyaçlarına uygun gözlük veya düzeltici lens türlerini belirlemelerine yardımcı olabilir.

Hint yağı göz kuruluğu için doğal tedavi olabilir
Sicca Sendromu: Kuru Göz Hastalığının Yaygın Nedeni
Öğrenciler için sınav döneminde Sitikolinin önemi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu