TIP

Yemek yedikten sonra mide ağrısı yaşamanın 13 sebebi

Pek çok kişi yemek yedikten sonra mide ağrısı ve hazımsızlık sorunu yaşadığını ifade ediyor. Peki, yemekten hemen sonra mide ağrısı neden yaşanır?

Sağlıklı ve leziz bir yemeğin ardından mide ağrısı sorunu yaşamak hiç hoş olmayabilir. Bu durum ile sık sık karşılaşıyorsanız aman dikkat!

Gerçek şu ki, sindirim bozukluğunuzun kesin sebebini bulmak zor.  Belki belirli bir yiyeceği yedikten sonra genel bir rahatsızlık fark ediyorsunuz ya da gluten intoleransının işin içinde olabileceğini düşünüyorsunuz . Belki dışarda yemek yerken mide sorunları yaşıyor olabilirsiniz.

Yemek yedikten sonra karnınız ağrıyorsa , bu mutlaka endişelenecek önemli bir neden olmayabilir ancak ciddi bir durumun işareti de olabilir. Sık sık bu durumu yaşıyorsanız; mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda var.

İşte, yemeğin hemen ardından mide ağrısı yaşamanın 13 nedeni:

yemekten sonra mide agrisi yasamanin 13 sebebi 1

Hızlı yemek yemek

Aşırı aç olduğunuzda yavaşlamak zor olsa da, çok hızlı yemek şişkinliğe ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Uzmanlar yemeği aceleyle bitirmenin daha fazla hava solumanıza ve sindiriminizi engellemesine neden olabileceğini belirtiyor. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız; yemeğinizi iyi çiğnemeniz ve masada yaklaşık 20 dakikada kalmanız gerekiyor.

Gıda İntoleransı

Bazı durumlarda mide ağrınız, vücudunuzla uyuşmayan bazı yiyeceklerden kaynaklanıyor olabilir. Tam olarak hangi yiyeceklerin soruna neden olduğunu bulmak zaman alabilir ve yeme alışkanlıklarınız ve yiyecekle ilgili semptomlarınız hakkında bir doktorla konuşmanız önemlidir.

Gaz Oluşumu

Bazen mide ağrıları yeme ve içme gibi normal günlük aktivitelerden kaynaklanan gazdan kaynaklanır .Yemek yerken hava yuttuğunuzda veya kolondaki bakteriler ince bağırsakta tam olarak sindirilmeyen yiyecekleri parçaladığında bağırsaklarda gaz birikebilir. Aşırı gaza ve şişkinliğe yatkınsanız önerilen porsiyon boyutlarına dikkat etmeye çalışın , yavaş yemeyi hedefleyin ve öğünlerinizi aceleye getirmeyin.

 Hazımsızlık

Yemek yedikten sonra mide ağrısının en yaygın nedenlerinden biri hazımsızlık anlamına gelen süslü bir kelime olan dispepsidir. Uzmanlar, hazımsızlığın yemekten sonra karın ağrısı, şişkinlik ve dolgunluk hissine neden olduğunu söylüyor. Hazımsızlık genellikle kendi kendine geçse de, altta yatan bir durum nedeniyle yemek yedikten sonra mideniz de ağrıyabilir.

Reflü

Reflü, mide asidinin yemek borunuzun iç yüzeyini tahriş ederek mide yanması ve mide ağrısı yaratması sonucu ortaya çıkıyor. Aşırı yemek yeme eğilimindeyseniz veya baharatlı yiyecekleri seviyorsanız reflüye daha yatkınsınız demektir. Reflü ile mücadele ettiğinizi düşünüyorsanız baharatlı yiyecekleri, kafeini ve alkolü azaltmayı deneyin ve semptomlara yardımcı olması için reçetesiz satılan antiasitleri alın. Bu hala işe yaramazsa doktorunuzu arayın.

İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl Bağırsak Sendromu,midenizde ağrıya, gaza, ishale ve kabızlığa neden olabilen bir sağlık sorunudur. Yemek yedikten sonra mideniz ağrımaya devam ediyorsa ve aynı zamanda sürekli kabızlık veya ishal fark ediyorsanız mutlaka bir hekime danışın.

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı, hastaları farklı şekillerde etkileyebilen kronik bir sindirim ve bağışıklık bozukluğudur. Hafif düzeyde glüten intoleransınız varsa (vücudunuzun glüteni sindirmekte zorlandığı anlamına gelir) mideniz de ağrıyabilir, ancak bu çölyak hastalığından farklıdır. Çölyak hastası olan kişinin ince bağırsağı gluten tükettiğinde hasar görür; Gluten intoleransı olan bir kişi, gluteni yedikten sonra ishal veya gaz gibi fiziksel bir reaksiyon yaşayabilir.

Ülser

Yemek yedikten sonra kronik ağrıyla mücadele ediyorsanız ve ayrıca kilo kaybı, anemi, kusma, yutma güçlüğü yaşıyorsanız bunun sebebi ülser olabilir. Yemek borunuzun, midenizin veya ince bağırsağınızın iç kısmında gelişen yaralar olan ülserler, bazı durumlarda genellikle asit azaltıcı ilaçlar ve antibiyotiklerle tedavi edilir, bu nedenle endişeleniyorsanız bir doktora danışmanızda yarar var.

Gastroparezi

“Yavaş mide” olarak da bilinen gastroparezi, mide kaslarınızın kısmi felce uğramasına neden olur ve düzgün sindirimi engeller.

Bu nedenle yiyecekler midenizde daha uzun süre kalır. Sonuç olarak, mideniz yediğiniz yemeğin fazlasını kabul edemez ve sindiremez, bu da midede kramplara ve/veya spazmlara neden olur. Ayrıca mide bulantısı veya kusma da yaşayabilirsiniz.

İnce Bağırsakta Bakteriyel Aşırı Büyüme

Bu durum ince bağırsaklarınızda anormal miktarda bakteri olduğunda ortaya çıkar. Çok fazla “kötü” bakteri olduğunda, sindirim için gerekli olan “iyi” bakteriler bastırılır. Bu, yemeklerden sonra şişkinlik, ishal ve karın ağrısına neden olabilir.

Safra kesesi

Safra kesesi hastalığı, karnınızın orta ila sağ üst çeyreğinde ve sırt çevresinde ağrıya neden olan birçok sorunu ifade eder. Özellikle  40’lı yaşlarındaki kadınlar arasında yaygın olarak görülür.Safra kesesi yağ tarafından uyarıldığından, yağlı bir yemek yedikten sonra hafif ila şiddetli karın ağrısı oluşabilir. Safra kesenizle ilgili sorunlar genellikle kendi kendine çözülmez; bu nedenle, yemek yedikten sonra sık sık veya tekrarlayan mide ağrınız veya diğer ilgili semptomlarınız varsa derhal doktorunuza başvurun.

Crohn Hastalığı

Uzmanlar, bir tür inflamatuar bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığının, ağızdan anüse kadar gastrointestinal kanalın herhangi bir bölümünü etkileyebileceğini ifade ediyor.

Ülseratif Kolit

Genel olarak kolonu etkileyen ülseratif kolitin , tüm kolon veya rektumda küçük ülserlere neden olabilen başka bir tür inflamatuar bağırsak hastalığıdır.Semptomlar genellikle zamanla gelişir ve karın veya rektal ağrı, kanlı ishal, rektal kanama, tuvalete gitme aciliyeti, yorgunluk ve kilo kaybını içerir. Mide ağrısı, kek, tereyağı, hindistancevizi yağı gibi şeker veya doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerle daha da kötüleşir.

Kesin nedeni bilinmiyor ancak genetik, stres, diyet ve bağışıklık sistemi fonksiyon bozukluğunun bir kombinasyonu olabilir. Yemek yedikten sonra şiddetli karın ağrısı yaşarsanız veya dışkınızda kan görürseniz bir doktora başvurun.

Pankreatit

Pankreatit pankreasınızın iltihaplanmasıdır ve üst karın bölgesinde ağrıya neden olur ve arkaya yayılır.

Midede hangi şikayetler olduğunda doktora başvurmak gerekir?

Su içmek ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak gibi çeşitli ev ilaçları mide ve karın ağrısının giderilmesine yardımcı olabilir. Mide ağrısı nasıl geçer?

National Türk öneriyor: Ramazan ayında lifli yiyecekleri ihmal etmeyin

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu