TIP

Mide ilaçları migren ataklarını tetikler mi?

Yapılan yeni bir çalışma bazı mide ilaçlarının migren ataklarını tetikleyebileceğini ortaya koydu.

Bugüne kadar yapılan bilimsel pek çok çalışma migren hastalarının mide-bağırsak sorunu yaşadığını kanıtlamıştır. Migren hastalarının çoğu reflü, ishal, kabızlık ve mide bulantısı sorunu yaşarlar.

Mide ilaçları tam tersi etki yapıyor

Bu bağırsak-beyin ilişkisi nedeniyle  bağırsak bozukluklarını hafifletmeye yönelik tedavinin migrene yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak yeni bir çalışma bunun tersini öne sürüyor; sindirim sistemini rahatlatmak için kullanılan ilaçların migren atakları geçirme olasılığını artırabileceğini gösteriyor.

Araştırmanın yazarı, RDN Üniversitesi’nden Margaret Slavin, ” Asit baskılayıcı ilaçları bıraktıklarında migren semptomları iyileşen hastalar hakkında bazı anekdotsal hikayeler duymuştuk” dedi.

Neurology Clinical Practice dergisinde 24 Nisan 2024’te yayınlanan bir çalışmada Dr. Slavin ve meslektaşları, mide ekşimesi ilacı kullanımları ve migren atağı mı yoksa şiddetli baş ağrısı mı yaşadıkları hakkında bilgi veren yaklaşık 12.000  yetişkin hakkındaki verileri incelediler.

Analiz, kronik mide yanmasını tedavi etmek için proton pompası inhibitörlerini kullananların, bu ilaçları kullanmayanlara kıyasla migren atakları veya şiddetli baş ağrıları yaşama olasılığının yüzde 70 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Baş ağrısı riski de H2 bloker ilaçları kullananlarda yüzde 40, Tums ya da Alka-Seltzer gibi yaygın antiasitler kullananlarda ise yüzde 30 daha yüksekti.

migren mide sorunu

Çalışmada asit reflü ilaçlarının en etkili ve en sık kullanılan türü olarak tanımlanan proton pompası inhibitörleri mide astarındaki bezlerin ürettiği mide asidi miktarını azaltarak çalışan ilaçlardır. Lansoprazol (Prevacid),  omeprazol (Prilosec),  pantoprazol (Protonix),  rabeprazol (Aciphex) ve  esomeprazol (Nexium) içerir…

Baş ağrıları ÜFE’lerin ortak bir yan etkisi olarak listeleniyor ve geçmiş araştırmalar, kronik baş ağrısı ve migreni olan ve bu ilaçları deneyen kişilerin yüzde 40’ının, daha fazla baş ağrısına yol açtığı için bunları bıraktığını buldu.

Bu son araştırmada, PPI alan katılımcıların yüzde 25’inde migren veya şiddetli baş ağrısı görülürken, ilaç almayanlarda bu oran yüzde 19 oldu.

Önceki araştırmalar, bu ilaçların gereğinden fazla reçete edilebileceğini ve uzun süreli kullanımın daha yüksek enfeksiyon, kemik kırılması, besin emilim bozukluğu ve demans riskleriyle ilişkili olduğunu öne sürüyor.

Karın migreni nedir? Abdominal migren belirtileri nelerdir? 5 belirti

Antiasitler migreni tetikler mi?

Bulgular, diğer asit baskılayıcı ilaç sınıflarının da migren ve şiddetli baş ağrısına neden olabileceğini gösterdi.

H2 blokerleri (H2 reseptör antagonistleri olarak da adlandırılır) , midede asit salgısının ana itici gücü olan bir kimyasal olan histamin üretimini azaltır . Popüler H2 blokerleri arasında  simetidin (Tagamet) ve  famotidin (Pepcid AC ve Zantac 360 ) bulunur.

H2 bloker kullananların toplam yüzde 25’inde şiddetli baş ağrısı ya da migren görülürken, bu ilaçları almayanlarda yüzde 20’ydi. Antiasit takviyeleri alan kişilerin yüzde 22’sinde şiddetli baş ağrısı veya migren görülürken, antiasit almayanlarda bu oran yüzde 20 oldu.

Analiz, sonuçların “herhangi bir asit baskılama tedavisi için potansiyel klinik sonuçlara” işaret ettiği sonucuna vardı.

Mide ilaçları migreni nasıl etkiliyor?

migren

Slavin ve ekibi, sonuçların bu ilaçların migren riskini artırdığını kanıtlamadığını, yalnızca bir ilişki gösterdiğini vurguluyor.

Bununla birlikte, bir takım olası mekanizmalar bu ilaçların migren riskini neden arttırdığını açıklayabilir.

Slavin, “Asit baskılama tedavilerinin, diğer ilaçların sindirimi ve emiliminin yanı sıra yiyeceklerimizdeki besinler üzerinde de geniş etkileri var. Zamanla, nörolojik sağlığımızı etkilediği giderek daha fazla kabul edilen kişinin bağırsak mikrobiyomunun beslenme durumunu veya sağlığını değiştirebilirler” dedi.

Bu çalışmada gözlemlenen ilişkinin bir kısmının , migrenli kişilerin halihazırda daha yüksek GI rahatsızlıklarına sahip olduğunun belgelenmesinden kaynaklanabileceği ifade ediliyor.

Ek olarak, ibuprofen veya kafein içeren ağrı kesici ilaçların mide rahatsızlığına neden olduğu ve bunun da asit baskılayıcı ilaçların daha fazla kullanılmasına yol açabileceği bilinmektedir.

Çocukların pek çoğu zaman zaman şiddetli baş ağrılarından yakınır. Bu durum ise akıllara ‘çocuklarda Migren olur mu?’ sorusunu getiriyor. Peki, çocuklarda migren neden olur nasıl anlaşılır?

National Türk öneriyor: Migren için hacamat yapılır mı? Hacamat mı botoks mu?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu