Şifalı BitkilerSağlık HaberleriYaşam Haberleri

Keskin gözlerin sırrı! Göz sağlığı için en iyi 3 bitki

Görme sorunları genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Görme duyusunun zayıflaması ise kişilerin yaşam kalitesini düşürür. İşte, keskin gözlere sahip olmanıza yardımcı olan 5 bitki...

Göz sağlığı her yaşta birey için çok önemlidir. Yaş ilerledikçe görme yeteneği zamanla azalır. Bazı bitkiler görme keskinliğindeki azalma ve hatta göz yorgunluğuyla mücadele etmenize yardımcı olabilir . Gerçekten de birçoğunun, özellikle güçlü antioksidanlar açısından zengin olmaları sayesinde, görme açısından faydaları olduğu kabul edilmiştir.

Göz sağlığı sorunları genellikle ileri yaşlarda artıyor

Katarakt 65 yaş ve üzeri kişilerin %20’sini etkileyen bir hastalıktır . Uzun vadede görmeyi tehdit eden lensin ilerleyici bir şekilde donuklaşmasıyla sonuçlanır. Güneş ışığından gelen ultraviyole radyasyona aşırı maruz kalma gibi” belirli risk faktörlerinin de söz konusu olduğu görülüyor.

Katarakt oluştuktan sonra sıklıkla ameliyat olmanız gerekir. Operasyon, kristal kesenin yaklaşık iki milimetrelik bir şekilde kesilmesini, ardından opak birikintiler de dahil olmak üzere içindekileri parçalayan ve emen küçük bir ultrason sondasının yerleştirilmesini içeriyor.

Bitkiler kataraktı tedavi edemiyorsa , bunların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilirler . Hatta bazı çiçekler , özellikle bilgisayar ekranı başında, dumanlı bir ortamda veya dışarıda güneşin altında geçirilen uzun bir günün ardından yorgun gözleri bile dindirebilir.

İşte, göz sağlığı için önemli olduğu belirtiler 3 bitki…

1.Yaban mersini

Yaban mersini, yaygın olarak tüketilen meyve ve sebzeler arasında en yüksek antioksidan seviyelerinden birine sahiptir .  Elagik asit ve antosiyanidinler gibi fitokimyasallar olarak adlandırılan doğal olarak oluşan bitki bileşikleri açısından son derece zengindirler . Bu fitokimyasallar meyvenin mavi, çivit mavisi ve kırmızı renginden sorumludur.

goz sagligi yabanmersini

Araştırmalar , meyvelerde bulunan antosiyanidinlerin kardiyovasküler sistemi destekleyebileceğini göstermiştir . Bunu kan damarlarının sağlığını destekleyerek ve yaşlanmayla ilişkili arteriyel sertliği azaltarak yapıyorlar gibi görünüyor.

Kan basıncını yönetmeye yardımcı olmakla birlikte yaban mersini içindeki fitokimyasalların kolesterolün oksidatif hasarını önlediği görülmüştür .

Gözlemsel çalışmalar aynı zamanda antosiyaninler açısından zengin beslenmenin kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini de öne sürüyor . Ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Yaban mersininde şeker oranı düşüktür ve iyi bir lif kaynağıdır; sonuç olarak düşük glisemik indekse (GI) sahiptirler . Bu, yüksek flavonoid içeriğiyle birlikte kan şekeri düzeylerini yönetmek için önemli olan insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

Yaban mersinini düzenli olarak beslenmenize dahil etmek görme yeteneğinizi geliştirebilir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlayabilir. Bunun, gözlere giden kan ve oksijen akışının artması ve katarakt ve makula dejenerasyonu olasılığını azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan koruma sayesinde olduğu düşünülmektedir.

Fitokimyasallar, vitaminler ve lif açısından zengin olan yaban mersini, bağışıklık sistemimizin yüzde 70’ine ev sahipliği yapan bağırsak sağlığını destekler . Araştırmalar , bağırsaklarımızda yaşayan ve bağışıklık sisteminin uyarılmasında ve eğitilmesinde önemli bir rol oynayan yararlı bakteriler topluluğu olan bağırsak mikrobiyotası üzerinde yararlı bir etki olduğunu göstermektedir .

Çalışmalar, yaban mersininin polifenol ve lif içeriğinin bağırsak semptomlarını hafifletmeye ve bağırsak bozukluklarından kaynaklanan karın semptomları olanlarda genel refahı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Birçok kişi idrar yolu enfeksiyonlarını  önlemeye yardımcı olmak için kızılcık gibi meyvelere yönelir. Yaban mersini , kızılcıktakilere benzer bileşikler içerir . Bu bileşikler idrar yolu enfeksiyonundan sorumlu olan bakterilerin mesane duvarına yapışmasını önlemeye yardımcı olabilir; ancak bu tüm insanlar için etkili değildir ve çalışmalar başka mekanizmaların da rol oynayabileceğini öne sürmektedir .

Yorucu fiziksel aktivite veya egzersiz ağrıya ve iltihaplanmaya neden olabilir. Örneğin böyle bir olaydan önce ve sonra yaban mersini bir smoothie içinde tüketmek, iyileşmeyi hızlandırmaya ve inflamatuar belirteçleri azaltmaya yardımcı olabilir .

Bir dizi çalışma, hem bütün yaban mersininin , hem suyunun hem de konsantre toz formunun oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

2.Ardıç meyvesi

goz sagligi ardic

Ardıç meyvesi idrar yolu enfeksiyonuna karşı iyi gelir.

Ardıç sindirim sisteminizi daha hızlı çalışması için teşvik eder. Hafif mide rahatsızlığına veya mide yanmasına yatkınsanız bu yararlı olabilir. Sindiriminizi yavaşlatan düşük mide asitiniz varsa da yardımcı olabilir. Ardıç takviyelerinin sizin için yararlı olup olamayacağını doktorunuz size bildirebilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ardıç bitkisinin bazı antiinflamatuar etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ancak insanlar üzerinde çalışma yapılmamıştır.

üzeyleri temizlemek için ardıç yağı kullanmanın bazı faydaları vardır. Bazı bakteri türlerinden kurtulabilir. Ancak aynı zamanda cilt tahrişine de neden olabilir. Asla yaraları temizlemek için kullanmayın.

Ardıç meyvesinin katarakta karşı koruyucu olduğu ifade ediliyor.

3.Peygamber çiçeği

Bu çiçek yumuşatıcı ve iltihap önleyicidir. Yorgun gözleri rahatlatır. Bunu yapmak için, ıslatılmış kompres yapın ve bunları 10 dakika boyunca göz kapaklarına uygulayın.

goz sagligi peygamber cicegi

Peygamber Çiçeği çayı, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur. Serbest radikaller, hücrelere zarar verebilecek ve kanser, kalp hastalığı ve Alzheimer gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilecek kararsız moleküllerdir. Ek olarak, peygamber çiçeği çayı, vücuttaki iltihabı azaltmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Peygamber Çiçeği çayını düzenli olarak içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize, sindirimi iyileştirmenize ve sağlıklı cilt ve saçları desteklemenize yardımcı olabilir.

Katarak nedir?

Kadınlar hamilelik sırasında dalgalanan hormon seviyeleri nedeniyle Göz kuruluğu yaşayabilirler.

National Türk öneriyor: PCOS belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu