Kalp ve DamarTansiyon HastalıklarıYiyecekler ve İçecekler

Tip 2 Diyabet: Yasaklı Gıdalar

Tip 2 diyabet için yasak gıdalar: Hangilerinden kaçınmalısınız?

Tip 2 diyabet az da olsa kalıtsaldır. Ancak en büyük risk faktörleri sağlıksız bir yaşam tarzı, özellikle de yetersiz beslenmedir. Peki tip 2 diyabet için yasak gıdalar nelerdir? Hangilerinden kaçınmanız gerektiğini açıklıyoruz.

Kalıtsal otoimmün hastalık tip 1 diyabetin aksine, genler tip 2 diyabetten yalnızca minimal düzeyde sorumludur.

Aksine, modern yaşam tarzları, insülin direncinin onlarca yıl içinde kademeli olarak gelişmesini sağlar ve bu da sonuçta insülin bağımlılığına yol açar.

Etkilenenler diyabetin kendisinden ölmese de kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler hastalıklar gibi sonuçlarından dolayı ölüyorlar. Tip 2 diyabetin nedenlerini ve riskinizi en aza indirmek için kesinlikle hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini size göstereceğiz.

Tip 2 diyabet nedenleri

Tip 1 diyabette pankreas artık insülin üretemezken, tip 2 diyabette üretim sorunu yaşanmaz. Aksine vücut, şekeri kandan hücrelere taşıyan hormona karşı yavaş yavaş direnç geliştirir.

Araştırmacılar insülin direnci eğiliminin kalıtsal olabileceğini varsaymaktadır. Ancak kalıtsal bir yatkınlığa rağmen tip 2 diyabet yalnızca sağlıksız bir yaşam tarzı uygulandığında ortaya çıkar.

Edinilmiş diyabetin en büyük nedenleri egzersiz eksikliği, obezite ve kötü beslenmedir.

Kısa zincirli karbonhidratlar (şeker) içeren atıştırmalıklar, pankreasın sürekli olarak insülin üretmesine neden olur. Uzun vadede insülin direnci geliştirmemek için aşağıdaki gıdaları özellikle ölçülü tüketmelisiniz.

Tip 2 diyabet için yasak gıdalar

Tatlılar

Şekerli atıştırmalıklar kan şekeri seviyelerinizin hızla yükselmesine neden olur ve ardından şekerin kötü şöhretli çöküşüne yol açar.

Zevk hayatın bir parçası ama artık sorunlu ve sağlığı tehdit eden boyutlara ulaştı. Tatlı tüketimimiz bunun tipik bir örneğidir: Eskiden doğum günleri, diğer aile kutlamalarında tatlılar nadir bir istisna iken, bugün her yerde kolay ulaşılabilir durumdalar.

İpucu: Satın almazsanız yiyemezsiniz! Bu nedenle, her zaman yalnızca listede yer alan yiyecekleri satın alın ve renkli ambalajlar veya reklamlarla kendinizi dürtüsel satın almanın cazibesine kaptırmayın.

Beyaz un ürünleri

Kepekli unun aksine beyaz un çok sağlıksızdır çünkü neredeyse hiç lif içermez ve bu nedenle önemli ölçüde daha yüksek glisemik yüke sahiptir.

Bu nedenle beyaz ekmek ve benzerleri kan şekeri seviyelerinde hızlı bir artışa neden olur ve uzun vadede insülin direncini artırır. Bu nedenle diyabet riskinizi azaltmak için daima tam tahıllı ürünleri tercih edin.

Mısır gevreği ve çikolatalı müsli

Sağlıksız mısır gevreği hâlâ çocuklara pazarlanıyor, bu da onların aşırı tatlı tada erken yaşlarda alışmaları anlamına geliyor.

Ancak “daha az kalorili” olduğu iddia edilen daha “sağlıklı” çikolatalı müsli bile genellikle yüzde 40 saf şekerden oluşuyor.

Tahıl alırken dikkatli olun: Yulaf ezmesine dayalı kendi kahvaltı müslinizi hazırlamak en iyisidir.

Paketlenmiş ürünler

Hazır yiyeceklerin çoğu ilave şeker veya diğer sağlıksız bileşenler içerir. Burada olağan şüpheliler arasında neredeyse hiç meyve içermeyen ama bol miktarda şeker içeren “meyveli yoğurtlar”, soslar, paketli salatalar yer alıyor.

Daha sağlıklı ve daha ucuz olan seçenek bunu kendiniz yapmaktır.

Limonata ve diğer tatlı içecekler

Sıvı kaloriler obezite ve diyabetin en yaygın nedenlerinden biridir ve aynı zamanda en kolay önlenebilir olanıdır.

Şekerin içeceklerde yeri yoktur ve sıcak, yorucu bir yaz gününde serinletici bir içecek istiyorsanız, bol sulandırılmış meyve spritzerini tercih edin.

Latte

Bu şekerli şişmanlatıcı yiyecek, konu kilo verme olduğunda genellikle gözden kaçırılır.

Çoğu latte sütün yanı sıra önemli miktarda şeker de içerir.

Şeker alternatifleri

Şekerden kaçınmak isteyenler genellikle agav şurubu, bal veya pekmez gibi daha “doğal” alternatiflere başvururlar.

Ancak bunlar rafine sofra şekerinden yalnızca biraz daha sağlıklıdır ve ölçülü olarak kullanılmalıdır. Neredeyse şeker kadar kalori içerdiğinden obeziteyi, diyabeti ve diğer hastalıkları aynı ölçüde teşvik eder.

İşlenmiş etler

Hayvansal doymuş yağ asitleri açısından zengin olan kırmızı et ve salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş et ürünlerini mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.

Çünkü bunlar kan lipit seviyelerinizin artmasına neden olarak koroner kalp hastalığı riskini artırır.

Diğer doymuş yağ asitleri tereyağında, peynirde, kremada ve hazır ürünlerde vardır.

Bunun yerine doymamış yağ tüketin. Bu “iyi” yağ asitleri öncelikle balıkta, bitkisel yağlarda ve kuruyemişlerde bulunur ve doğal olarak kan yağ seviyenizi düşürür.

Alkol

Alkol kan şekeri düzeylerini etkiler ve bu da hipoglisemiye yol açabilir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, alkolünüzle birlikte her zaman birkaç karbonhidrat tüketmektir; örneğin şarabınızla birlikte biraz ekmek ve peynir.

Alkol alırken kan şekerinizi daha yakından izleyin. Aynı zamanda pankreatit veya yüksek tansiyonu olan şeker hastaları alkolden tamamen uzak durmalıdır.

Süt

Diyabet hastaları inek sütünü ölçülü olarak tüketmelidir. Çünkü içerdiği laktoz kan şekerinizin yükselmesine neden olur.

Bu nedenle şeker hastalarının her zaman daha küçük porsiyonlar yemesi veya kalorisi ve kolesterolü düşük, az yağlı ürünleri tercih etmesi gerekir.

Peynir ve az yağlı kuarktaki süt şekeri oranı önemli ölçüde düşüktür. Ancak bazı peynir türlerinin yağ oranı oldukça yüksektir. Diyabetli kişiler ayrıca süzme peynir veya krem ​​​​peynir gibi daha az yağlı çeşitlerden de yararlanabilir.

Tereyağı

Birçok insan için ekmeğin üzerine tereyağı bir zorunluluktur.

Sürülebilir yağlar doymuş yağ asitleri açısından zengin olduğundan, gıdayı ölçülü olarak tüketmelisiniz.

Çünkü tereyağı sadece kolesterol seviyenizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı kilonuzu da arttırabilir ve kan lipit seviyenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle zeytinyağı gibi bitkisel yağlara daha fazla güvenin.

Tip 2 diyabetin önlenmesi: Genel bakış

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük önerilen şeker tüketimi için üst sınırı 25 gram olarak belirtmektedir.

Bu yaklaşık altı çay kaşığı veya küçük bir kutu kola demektir.

Bu nedenle satın aldığınız gıdaların şeker içeriğine özellikle dikkat edin.

Atıştırmalıklar, ana öğünler arasında kan şekeri seviyenizi bir rollercoaster’a sokar.

Bu nedenle, sık insülin salınımını önlemek için günde iki ila üç doyurucu öğüne sadık kalın.

Tam tahıllar, baklagiller veya sebzeler gibi daha fazla lif tüketin; bunlar kan şekeri düzeylerini sabit tutmaya yardımcı olur.

Sindirim sürecini yavaşlattıkları ve kan şekeri seviyelerini sabit tuttukları için avokado, fındık, tohum ve zeytinyağında bulunanlar gibi sağlıklı yağları diyetinize ekleyin.

Fiziksel aktivite: Düzenli egzersiz kilo kontrolüne ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kilo kontrolü: Aşırı kilolu olmak tip 2 diyabet riskini artırır. Kilo kaybı bu riski azaltabilir.

Düzenli kontroller: Erken teşhisin sağlanması için kan şekeri seviyenizi düzenli olarak kontrol ettirin.

Diyabet hastaları artıyor! 2045 yılında 700 milyonu aşacak

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu