Tansiyon HastalıklarıSağlık Haberleri

Kolayca ağlayan kişilerin 5 özelliği

Ağlamak insani bir özelliktir. Ancak bazı kişiler çok hızlı duygulanır ve çoğu kişinin tepki göstermediği durumlarda bile ağlayabilir. Peki, kolayca ağlayanların ortak özelliği nedir?

Etrafınızda kolayca ağlayan kimseler var mı? Ağlamak üzüntüye, mutluluğa veya bunalmaya verilen doğal bir tepkidir. Ancak bazılarımız etrafımızdakilere göre daha kolay ağladığımızı inkar edemeyiz.

Kimi zaman canımız yandığında kimi zaman ise üzüldüğümüzde gözyaşlarımız süzülür. Ancak bazı kişiler çevresindekilere göre daha çabuk ağlar. En ufak duygu değişiminde gözyaşlarına engal olamayan kişilerin ise ortak özellikleri bulunuyor.

Ağlamak nedir?

Ağlamak, duygusal bir duruma veya acıya tepki olarak gözyaşlarının damlamasıdır (veya gözlerden yaş akmasıdır) . Ağlamaya yol açabilecek duygular arasında üzüntü, öfke, heyecan ve hatta mutluluk yer alır.

Ağlamanın faydaları nelerdir?

İnsanlara özgü bir olgu olan ağlamak, derin üzüntü ve kederden aşırı mutluluk ve neşeye kadar pek çok duyguya verilen doğal bir tepkidir. Peki ağlamak sağlığınız için iyi mi? Cevap evet gibi görünüyor. Ağlamanın tıbbi faydaları Klasik çağlardan beri bilinmektedir. Antik Yunan ve Roma’nın düşünürleri ve doktorları, gözyaşlarının müshil gibi çalıştığını, bizi kurutup arındırdığını öne sürdüler. Günümüzün psikolojik düşüncesi, ağlamanın stresi ve duygusal acıyı gidermemizi sağlayan bir mekanizma olarak rolünü vurgulayarak büyük ölçüde aynı fikirdedir .

Ağlamak önemli bir emniyet valfidir, çünkü büyük ölçüde zor duyguları içimizde tutmak (psikologların baskıcı başa çıkma dediği şey) sağlığımız için kötü olabilir. Çalışmalar , baskıcı başa çıkmanın daha az dirençli bir bağışıklık sistemi, kardiyovasküler hastalık ve hipertansiyonun yanı sıra stres, kaygı ve depresyon gibi zihinsel sağlık koşullarıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ağlamanın aynı zamanda bağlanma davranışını arttırdığı , yakınlığı, empatiyi ve arkadaşlardan ve aileden gelen desteği teşvik ettiği de gösterilmiştir .

Ağlamak ne zaman sorun olur?

Ağlamanın bir sorun belirtisi olabileceği zamanlar vardır, özellikle de çok sık oluyorsa ve/veya görünürde bir neden yokken ya da ağlama günlük aktiviteleri etkilemeye başladığında veya kontrol edilemez hale geldiğinde. Tersine, belirli klinik depresyon türlerinden muzdarip insanlar , öyle hissetseler bile aslında ağlayamayabilirler . Bu durumların herhangi birinde, sorunun teşhis edilmesine yardımcı olabilecek ve uygun tedaviyi önerebilecek bir uzmana başvurulmalıdır.

İşte, daha çok ağlayan kişilerin 5 özelliği…

Beyniniz daha büyük duygusal tepkilere göre programlanmıştır

Son derece hassas olmak, duyguları ne kadar güçlü deneyimlediğimizi “ortaya çıkaran” bir genle bağlantılıdır . Bu gen aynı zamanda beynin ön kısmında, ventromedial prefrontal korteks (vmPFC) olarak bilinen ve duygusal düzenlemeyi etkileyen bir alanı da etkiler.

Bu, kendi duygularımızı daha güçlü hissedebileceğimiz anlamına gelir. Çabuk ağlayan kişilerde mutluluk, üzüntü, hayal kırıklığı ve daha fazlası güçlü bir şekilde ortaya çıkar ve ağlamak, bu duyguları işlemenin ve serbest bırakmanın doğal bir yoludur.

Başka bir deyişle, kolayca ağlamak tam anlamıyla beynimizin anatomisinin bir parçasıdır. Dolayısıyla bir dahaki sefere hüzünlü bir filmde ağlayan, güzel bir sanat eseri karşısında gözyaşlarına boğulan ya da stresli bir proje sırasında güçlü duygularla baş etmek için bir adım atan tek kişi siz olduğunuzda, tam olarak tasarlandığınız gibi çalıştığınızı bilin.

Daha çok empati yapmak

Son derece hassas insanlar sadece kendi duygularını güçlü bir şekilde hissetmekle kalmaz, aynı zamanda etraflarındakilerin duygularından etkilenir. Brain and Behavior dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir araştırma , son derece hassas kişilerin, sevdiklerinin resimlerine baktıklarında belirli alanlarda daha fazla beyin aktivitesine sahip olduklarını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, katılımcıların beyinlerini taramak için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullandılar.

Çok çabuk ağlayanların partnerlerinin ve yabancıların mutlu ya da üzgün ifadeleri olan fotoğraflarına bakarken, empati ve farkındalıkla ilişkili beyin alanlarının daha fazla aktifleştiğini buldular . Ayrıca dikkat ve eyleme geçmeyle ilgili alanlarda daha fazla beyin aktivasyonu vardı.

Birinin üzücü hikayesini dinledikten veya sevdiğimiz birinin acısıyla empati kurduktan sonra daha kolay ağlayabilmemizin nedeni budur.

Uyarı ortamdan daha hızlı etkilenirler

Çok çabuk ağlayanlar dış uyaranlara karşı daha duyarlıdır ve çevremizdeki küçük değişikliklere karşı oldukça duyarlıdır. Günlük yaşamın stres faktörlerinin yanı sıra her şeyi çok daha fazla hissetmek, çabuk yorulmaya neden olabilir. Başkalarına göre aşırı tepki gösteriyoruz veya sebepsiz yere üzülüyoruz gibi görünebilir. Gerçekte bu, bilginin bu kadar kapsamlı işlenmesine verilen doğal bir tepkidir.

Daha kolay ağlayanlar depresyona girebilir

Kolayca ağlamak, hayatınızdaki depresyonun, kaygının veya çok fazla stresin belirtisi olabilir. Aşırı uyaranları azaltmak için kendimizi yalnız hissedebilir veya kendimizi izole edebiliriz. Ayrıca, yaşamdaki küçük değişiklikler sizi kolay etkileyebilir.

Kişisel bakım konusunda hassasiyet

Yaşamın hızlı, yüksek uyarıcı temposu çoğumuz için zor olabilir. İhtiyaçlarımızı anlayana kadar, daha az hassas olmak için duygularımızdan kaçınmamız gerektiğini hissedebiliriz. İronik bir şekilde, bu bizim için doğal olmayan bir kalıba uymaya çalışırken daha fazla bunalıma yol açıyor. Çok çabuk ağlayanların kişisel bakıma da çok ihtiyacı vardır. Sık sık ağladığımızı fark edersek, bu, hayatımızdaki bazı endişeleri gidermemiz veya rutinimizi ihtiyaçlarımıza daha iyi uyacak şekilde değiştirmemiz gerektiğinin bir işareti olabilir.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu