Yiyecekler ve İçeceklerVitaminler ve Takviyeler

Elektrolit içecekler faydalı mı yoksa dolandırıcılık mı?

Elektrolit içecekler çoğu insan için yalnızca nadir durumlarda faydalıdır. Kusma veya ishal nedeniyle dehidrasyon yaşıyorsanız faydalı olabilirler.

Uzmanlar, en az iki saat egzersiz yapmadığınız veya güneşte terleyerek saatler geçirmediğiniz sürece elektrolit içeceklerin size herhangi bir fayda sağlamayacağını söylüyor.

Elektrolit içecek şirketleri genellikle ürünlerini egzersiz yapan herkese pazarlıyor ancak uzmanlara göre bu kategorideki herkes bu içeceklerin faydalarından yararlanamayacak.

Elektrolit ürünleri artık birçok farklı formda mevcut. Birçok marka sıvı halde satarken bazıları suya veya başka bir içeceğe ekleyebileceğiniz paketler üretiyor.

Elektrolit ürünleri genellikle sıvı alımını korumanıza yardımcı olabilecek şekilde tanıtılır.

Ancak saatlerce egzersiz yapmadığınız veya günün çoğunu doğrudan güneş ışığında geçirmediğiniz sürece, bunlar para israfı olabilir.

Kayıtlı diyetisyen Leah Barron Verywell’e yaptığı açıklamada “Çoğu insanın bunlara her zaman ihtiyacı yok. Günlerinizin çoğunu fazla terlemeden içeride geçirme eğilimindeyseniz, o zaman muhtemelen ihtiyacınız olan tüm elektrolitleri ve sıvıyı günlük yiyecek ve su alımınızdan karşılarsınız” dedi.

Elektrolitler Nelerdir?

Barron şöyle devam etti:

“Vücuttaki ana elektrolitler sodyum, potasyum, klorür, magnezyum, kalsiyum, fosfat ve bikarbonattır.

Kardiyovasküler ve sinir sistemlerimiz elektrolitlerimize güveniyor.

Her elektrolitin biraz farklı rolleri var, ancak genel olarak elektrolitlerin görevi elektriksel nötrlüğü korumak ve sinirlerde ve kaslarda beynimizin mesaj göndermesine izin veren aksiyon potansiyellerini yaratmaktır.

Elektrolitlerimizin dengesi bozulduğunda birden fazla vücut sistemi düzgün çalışamaz.

Dengesizlikler çok su içtiğimizde veya susuz kaldığımızda ortaya çıkabilir.

Dehidrasyon ve aşırı hidrasyonun her ikisi de kandaki elektrolit konsantrasyonuyla belirlenir. Her elektrolit için vücudun uygun şekilde çalışacağını bildiğimiz sağlıklı aralıklar var; elektrolit konsantrasyonları normal aralıkların dışına çıktığında sorunlarla karşılaşabiliriz.

Hafif semptomlar kas krampları ve baş ağrısıdır. Daha ciddi sonuçları ise kalp ritmindeki bozukluk hatta ölüm olabilir.”

İdrar renginden durumunuzu anlayabilirsiniz

Mount Sinai Doctors Birinci Basamak Sağlık Müdürü Carlos Rios ise şunları söyledi:

İdrarınız doğru dengeyi kurmanıza yardımcı olur. İdrar çok koyu olmamalı; eğer öyleyse, muhtemelen susuz kalmışsınızdır ve daha fazla sıvı içmelisiniz.

İdrar su gibi berraksa muhtemelen aşırıya kaçmışsınızdır.”

Elektrolit İçeceklere Kimler İhtiyaç Duyar?

Terleme elektrolit seviyemizi azalttığı için elektrolit içecekleri çok terleyen kişiler için faydalı olabilir.

Barron, “Genellikle iki saatten fazla yorucu egzersiz yapacak veya aşırı sıcakta dışarıda kalacak kişilere elektrolit içecekleri öneriyorum” dedi.

Yaz aylarında elektrolit içeceklerden faydalanabileceğiniz birçok durumla karşılaşabilirsiniz.

Diyetisyen Kate Patton ise “Yazın birkaç saatliğine dışarıda olup bahçede çalışıyorsanız, öğle sıcağında yürüyüşe çıkıyorsanız veya tüm gün kumsaldaysanız, o zaman bu size yardımcı olabilir” dedi.

Elektrolit içecekleri aşırı ısı dışındaki nedenlerden dolayı dehidrasyon yaşayan insanlara da yardımcı olabilir.

Barron, “Yorucu egzersizlerin dışında, elektrolit içeceklerin faydalı olabileceği diğer zamanlar, aşırı kusma veya ishal de dahil olmak üzere hastalık nedeniyle dehidrasyonun meydana geldiği durumlardır” dedi.

Patton bunlara ek olarak elektrolit içeceklerin, kalp atış hızını etkileyen tıbbi bir durum olan postüral ortostatik taşikardi sendromu (POTS) gibi diğer bazı sağlık sorunları olan kişiler için de yararlı olabileceğini söyledi.

Elektrolitler İçin Suya Tuz Ekleyebilir misiniz?

Açık havada yapılan yorucu egzersiz nedeniyle dehidrasyon yaşıyorsanız, suya veya başka bir içeceğe tuz eklemek yerine elektrolitli bir içecek satın almanız daha iyi olacaktır.

Barron, “Elektrolitli içeceklerin çoğu sadece sodyum ve klorürden fazlasını içerir, bu nedenle gerçekten elektrolit takviyesine ihtiyacınız varsa, elektrolitli bir içecek tercih etmek daha iyi olacaktır” dedi.

Elektrolit İçeceklerden Kimler Uzak Durmalıdır?

Rios, bazı elektrolit içeceklerin dezavantajlarının olduğunu söyledi.

“Bu içeceklerin çoğunda çok fazla şeker var. Dolayısıyla diyabetli kişiler için risk oluşturur. Şekerdeki artış dehidrasyonun kötüleşmesine neden olabilir.”

Patton, yüksek tansiyonu olan kişilerin, düşük sodyumlu bir diyet yapmaları gerektiğinden elektrolitli içeceklerden kaçınmaları gerektiğini ve kronik böbrek hastalığı gibi böbrek sorunları olan kişilerin, böbrekleri elektrolitleri verimli bir şekilde filtreleyemediği için elektrolitli içecekler içmemeleri gerektiğini ekledi.

Kronik sağlık sorunlarınız varsa herhangi bir elektrolit ürününü denemeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmanız en iyisidir.

Mount Sinai Morningside ve Mount Sinai West Klinik Beslenme Direktörü Katrina Hartog, genel olarak elektrolit ürünlerinin çocuklar için iyi olmadığını belirterek “Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre çocuklara elektrolitli içecekler verilmesi ne gerekli ne de tavsiye ediliyor. Çocuğunuz hastalık nedeniyle dehidrasyon yaşıyorsa veya saatlerce terliyorsa, elektrolit içecekleri yararlı olabilir, ancak kısmen aşırı şeker alımı riski nedeniyle günlük kullanım için tasarlanmamıştır” diye konuştu.

Uzmanlar, sonuç olarak elektrolitli içeceklerin faydalı olabileceğini ancak çoğu insan için çoğunlukla gereksiz olduğunu söyledi.

Patton, “Genel nüfusun su, çay, süt veya %100 meyve suyuyla sıvı alması daha iyidir. Aromalı suyu seviyorsanız, bir miktar taze narenciye ekleyin veya bir miktar %100 meyve suyu ekleyin” dedi.

Çocuklarda magnezyum kullanımı faydaları nelerdir?
Magnezyum eksikliği (hipomagnezemi) belirtileri neler?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu