Vitaminler ve Takviyeler

A Vitamini nelerde var? 10 süper gıda

Vücudun çeşitli fonksiyonları için gerekli vitaminlerden biri olan A vitamini bakımından yüksek gıdaları derledik. A Vitamini nelerde var;

A vitamini normal görme, bağışıklık sistemi fonksiyonu ve üreme için gereklidir. Bu 10 gıda A vitamini açısından zengindir ve sağlığınız için faydalıdır.

Neden A Vitaminine İhtiyacınız Var?

A vitamini, D, E ve K vitaminleriyle birlikte yağda çözünen vitaminlerden biridir.

Bağışıklık sisteminin işlevi, normal görme, üreme ve hücre büyümesi için gereklidir.

Uzmanlara göre erkeklerin günde yaklaşık 900 mikrograma, kadınların ise yaklaşık 700 mikrograma ihtiyacı vardır. FDA tarafından belirlenen gıda etiketi amaçları doğrultusunda, A vitamininin günlük değeri günde 900 mcg’dir.

A vitamini takviyesi alabilseniz de, bu temel vitamini yediğiniz gıdalardan almanız daha iyi olur çünkü A vitamini vücut için diğer gerekli besinlerle eşleştirilmiştir.

A Vitamini yüksek besinler – Tatlı patates

Tatlı patates besin değeri yüksek ve çok lezzetli bir gıdadır.

Bir orta boy tatlı patateste yaklaşık 900 mikrogram A vitamini bulunur ve bunların çoğu beta karotenden gelir. Ayrıca C vitamini, potasyum, lif ve eser miktarda demir içerirler.

Ispanak

Koyu yeşil yapraklı sebzeler A vitamini açısından zengindir, ıspanak da K vitamini, kalsiyum ve magnezyum dahil çoğu mineral açısından yüksektir. Kalorisi de düşük olduğundan çok sağlıklı bir garnitürdür.

Bir porsiyon pişmiş ıspanakta 943 mikrogram A vitamini bulunur; bu da bir güne yetecek kadardır.

Balkabağı

Kış kabağı grup olarak A vitamini bakımından yüksektir, ancak balkabağı fincan başına 153 mcg ile en fazla A vitamini içerir.

Ayrıca potasyum, C vitamini ve eser miktarda kalsiyum içerir. Ama çok fazla kalorisi yoktur.

Havuç

Havuçların A vitamini açısından yüksek olduğu iyi bilinmektedir. Orta boy bir havuçta 509 mikrogram A vitamini bulunur.

Havuç ayrıca eser miktarda K vitamini, kalsiyum ve potasyum içerir. Çiğ havuçlar biraz sebze sosu veya humusla iyi gider, ancak salatalarda da iyidirler. Pişmiş havuç da lezzetlidir.

Kavun

Kavun A vitamini açısından zengindir ve çok yönlü olduğu için listede yer alır.

Yaz meyve salatalarında veya tek başına mükemmeldir. Bir porsiyon kavunda 270 mikrogram A vitamini bulunur. Aynı zamanda eser miktarda potasyum ve magnezyum içeren mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

Kırmızı dolmalık biber

Biber besleyici ve lezzetlidir. Bir orta boy kırmızı dolmalık biberde yalnızca 37 kalori ve 187 mikrogram A vitamini (ve bir günlük C vitamininden daha fazlası) bulunur.

Salatalara ve garnitürlere güzel bir kırmızı renk verirler.

Mango

Bir mangoda 181 mikrogram A vitamini, bir güne yetecek kadar C vitamini ve sağlıklı bir dozda K vitamini bulunur. Mango aynı zamanda smoothie malzemeleri için de harika bir meyvedir.

Börülce

Bezelye, koyu yeşil, turuncu ve kırmızı sebze ve meyveler kadar A vitamini içermez, ancak bir porsiyonda yaklaşık 60 mikrogram bulunur.

Aynı zamanda bol miktarda lif, protein ve yeterli miktarda K vitamini içerir; bunların hepsi yaklaşık 160 kaloridir. Baklagiller, vejetaryen olmasanız bile kırmızı ete sağlıklı bir alternatiftir.

Kayısı

Kayısı A vitamini ve potasyum açısından zengin ancak kalorisi düşüktür. Bir porsiyon kayısıda 158 mikrogram A vitamini, 79 kalori ve 3 gramdan fazla lif bulunur.

Kayısı tek başına veya bir avuç kuruyemişle birlikte iyi bir atıştırmalıktır.

Brokoli

Brokoli pek çok vitamin, mineral ve lifle yüklü başka bir besindir. Bir fincan pişmiş ve doğranmış brokolide yaklaşık 120 mikrogram A vitamini ve yalnızca 54 kalori bulunur.

D Vitamini kullananların en çok yaptığı hatalar
B Vitamini Nelerde Var? 25 Süper Gıda
D3 K2 Vitamini fiyatı, faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu