Beslenme ve Diyet

MIND diyeti yapanlarda demans riski düşük

Yeni bir çalışma, MIND diyeti yapanların daha düşük demans ve ölüm oranı ile ilişkili olduğu ortaya çıktı.

MIND diyeti, Akdeniz ve DASH diyetlerini temel alır ve çok az doymuş yağ ve şeker içeren, bitki bazlı gıdalar, balık ve kümes hayvanları ile zengin bir diyettir.

Çalışmada, MIND diyetini en yakından takip eden insanların vücutlarının daha yavaş yıprandığını gösteren DunedinPACE metilasyon saati kullanıldı.

New York’taki Columbia Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, sağlıklı beslenmenin beyin de dahil olmak üzere insan vücudu üzerindeki yaşlanmanın etkilerini yavaşlatabileceğini öne sürüyor.

Çalışma, doğru beslenmenin aslında beyin yaşlanmasının hızını yavaşlatarak demans riskini azaltabileceğini de ortaya koyuyor.

Araştırmacıların bir kişinin biyolojik yaşlanma sürecinin hızını izlemek için kullandığı birkaç epigenetik saat var.

Vücuttaki çeşitli temel göstergelerin durumunu ölçerler. Bu araştırmada çalışmanın yazarlarından Dr. Daniel Belsky tarafından geliştirilen DunedinPACE saati kullanıldı.

Çalışmaya katılan 1.644 demanssız katılımcının verileriyle çalışan araştırmacılar, her bireyin MIND diyetine uzun vadeli bağlılığını puanladı.

MIND diyeti yapanlarda ölüm daha az

Katılımcılar 60 yaşında veya daha büyüktü, yaş ortalaması 69,6 idi ve %54’ü kadındı.

14 yıl sonra 140 kişide demans gelişti ve 471 kişi öldü. Araştırmacılar, MIND diyetini en yakından uygulayan kişilerin DunedinPACE saat hızının daha yavaş olduğunu ve demans veya ölüm riskinin azaldığını buldu.

Daha ileri analizler, daha yavaş bir DunedinPACE saatinin diyet ile demans arasındaki ilişkinin %27’siyle ve diyet ile ölüm oranı arasında %57’siyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

DunedinPACE Saati nedir?

Belsky, DunedinPACE saatini geliştirirken Duke Üniversitesi ve Yeni Zelanda’nın Dunedin kentindeki Otago Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla işbirliği yaptı.

Çalışmaya dahil olmayan ve Nutra Nourish’te sertifikalı fonksiyonel tıp uygulayıcısı olan MBBS’den Dr. Menka Gupta, bunu “yaşlanma hızının bir DNA metilasyon biyobelirteci” olarak tanımladı.

DNA metilasyonu, vücutta yaşla birlikte bozulan kritik bir biyokimyasal süreçtir ve bireyin biyolojik yaşlanma sürecinin hızını değerlendirmenin bir yolunu sunar.

Vücutta meydana gelen DNA metilasyonunun bir biyobelirteci olan DunedinPACE saati, çoklu sistem biyolojik yaşlanmasını değerlendirir.

Gupta, “DunedinPACE biyolojik yaşlanmanın zaman içindeki hızını tahmin ediyor ve yüksek test-tekrar test güvenilirliği gösterdi. Yaşlanmanın boylamsal hızını etkili bir şekilde tahmin etme yeteneğiyle tanınıyor” dedi.

Belsky, saatin nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak açıklayarak şunları kaydetti:

“DunedinPACE, vücuttaki birkaç farklı sistemin bütünlüğüne ilişkin 19 göstergedeki değişiklikleri inceleyerek geliştirildi: kardiyovasküler, hepatik, renal, pulmoner, periodontal, bağışıklık, metabolik, endokrin.

DunedinPACE yaşlanma süreci için bir hız göstergesi gibi davranıyor ve bu sistemlerdeki genel değişim oranını özetliyor.

Daha yavaş DunedinPACE değerleri yaşlanma süreci sırasında organ sistemi bütünlüğünün daha iyi korunmasını yansıtıyor. Daha yavaş bir DunedinPACE hızı, hücresel düzeyde yaşlanmaya dayalı moleküler hasarın daha az birikmesi anlamına gelir.”

Ancak Belsky, saatlerin nasıl ve neden yaşlandığımıza dair temel gizemi çözemeyeceğini belirtiyor.

MIND diyeti beyin sağlığını nasıl destekler?

Yeni çalışmanın ilk yazarı Dr. Aline Thomas, MIND diyetinin 2015 yılında demansı azaltmak için özel olarak nasıl formüle edildiğini anlattı:

İki sağlıklı diyetin (Akdeniz ve DASH) temel ilkelerini birleştiren MIND diyeti, balık, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ve kabuklu yemişler gibi nöroprotektif gıdaların yüksek miktarda alımını vurgularken, kırmızı et, tereyağı e tatlıları en aza indirir.”

Thomas, çalışmanın aynı zamanda Akdeniz diyeti ile sağlıklı beslenmenin başka bir göstergesi olan Diyet Yönergelerine Uyum Endeksi ve daha yavaş yaşlanma hızı arasında bir ilişki bulduğunu ekledi;

“Genel olarak sağlıklı ve dengeli bir beslenme sistemik biyolojik ve bilişsel yaşlanma için faydalı.”

MIND diyeti beyin iltihabını azaltır

Alzheimer hastalığı gibi bilişsel sağlık ve demanslar karmaşık ve muhtemelen çok faktörlü gibi görünmektedir; bu nedenle doğru gıdaları yemek, bir önleme stratejisinin parçası olarak görülmelidir, ancak tam bir strateji değildir.

Gupta şunları söyledi:

“MIND diyeti iltihabı azaltmaya, metabolik sağlığı iyileştirmeye ve kalp ve beyin sağlığını desteklemeye yardımcı oluyor.

Omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından yüksek diyetler, her ikisi de bilişsel gerileme ve nörodejeneratif hastalıklarla ilişkili olan nöroinflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmak için çok önemlidir.

Öte yandan, doymuş yağlar ve şekerler açısından yüksek diyetler nöroinflamasyonu şiddetlendirebilir ve bilişsel gerilemeyle bağlantılı olan beyindeki insülin direncine katkıda bulunabilir”

2024’ün en iyi diyetleri: Akdeniz, DASH, MIND
Akdeniz diyeti egzersiz ile birleşirse: Yeni araştırmada çarpıcı sonuçlar

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu