Vitaminler ve Takviyeler

Her gün kalsiyum takviyesi kullanmanın faydaları nelerdir?

Kalsiyum sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Peki, kalsiyum takviyesi kullanmak gerçekten sağlıklı mı?

Süt ürünlerinde bulunan yaygın bir mineral olan kalsiyum, uzun vadede genel sağlığınız için hayati bir besindir. Ne yazık ki birçok insan beslenme tercihlerine ve yaşam tarzlarına bağlı olarak kolaylıkla kalsiyum eksikliği yaşayabilir ve bu da yaralanma ve hastalık riskini artırabilir. Bu durumda kalsiyum takviyesi faydalı olabilir. Peki, kalsiyum takviyesi kullanıldığında vücutta neler olur?

Kalsiyum Nedir?

Kalsiyum kaslarınızın, sinirlerinizin ve hücrelerinizin düzgün çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir. Ayrıca diğer temel minerallerle birlikte kemik yoğunluğunu artırarak kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmak için de gerekli bir besindir. Bu olmadan kemikler kırılgan hale gelebilir ve bu da kolay kırılmaya veya yaralanma riskinin artmasına neden olabilir.

Kalsiyumun sağlığa faydaları nelerdir?

kalsiyum

Kemikleri güçlendirir

Vücudunuzdaki kalsiyumun %98’inin kemiklerinizde depolanmış olması oldukça şaşırtıcı. Bu nedenle kalsiyum, kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olan bir mineraldir. Vücut kalsiyum üretemediğinden, kemiklerin ve dişlerin güçlü kalması için besin ve takviye kaynaklarından yeterli miktarda alınması önemlidir.

Osteoporoz riskini azaltır

Kalsiyumun kemikleri güçlendirmeye yardımcı olduğu göz önüne alındığında, bu da kemiklerinizi zayıflatan bir hastalık olan osteoporoza yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Vücudunuz diğer kaynaklardan yeterli miktarda kalsiyum alamadığında, bu mineralin kemiklerinizdeki depolarına bağımlı olur. Bu, kemiği inceltip zayıflatır ve bu hastalığa yakalanma riskinizi artırır. Azalan kalsiyum alımı aynı zamanda düşük kemik kütlesi veya “pre-osteoporoz” olarak da bilinen osteopeni’ye de yol açabilir.

Kırık riskini azaltır

Bir kişinin kemik kütlesi düşükse ve osteoporoz tanısı konursa, zayıf kemikleri nedeniyle kırık ve yaralanma riski daha yüksektir. Örneğin, bir düşme kolay bir kırılmayla sonuçlanıyorsa, o zaman muhtemelen vücutta altta yatan bir kemik zayıflığı yaşanıyor demektir. Güçlü kemikler ve uygun kalsiyum alımı bu hastalık ve yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kalp sağlığını destekler

Bu mineralin vücudunuzun genel sağlığına fayda sağlamasının tek yolu kemik sağlığı değildir; aynı zamanda kalbinize de yardımcı olabilir. Bazı erken araştırmalar, artan diyet kalsiyum alımının kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kan basıncının düşmesine yardımcı olur

Doğru kalsiyum alımı kan basıncı seviyenizi düzenlemenize yardımcı olabilir çünkü kan damarlarınızın gerektiği gibi sıkılaşmasına ve gevşemesine yardımcı olur. Araştırmalar aynı zamanda düşük kalsiyum alımının ince pıhtılaşma bozukluğuyla ilişkili olabileceğini gösteriyor; bu da vücudunuzun kan pıhtısı oluşturma yeteneğinin bozulabileceği ve aşırı kanamaya neden olabileceği anlamına geliyor.

Kasların rahatlamasını sağlar

Kalsiyum, kasta bulunan aktin ve miyozin proteinlerini düzenleyerek kas kasılmalarını tetiklemeye yardımcı olur. Kalsiyum, kasların kasılmasına ve hareket etmesine yardımcı olmak için gereken bu iki proteinin kolaylaştırılmasına yardımcı olur. Bu proteinler ayrıca kas gevşemesine yardımcı olur ve krampları, spazmları ve kas zayıflığını azaltır.

Sindirim sistemini destekler

Kalsiyum, vücudun sinir fonksiyonuna fayda sağlayan sinyal yollarının anahtarı olan hücre fonksiyonunda önemli bir rol oynar. Artan kalsiyum seviyeleri, vücuttaki nöronların bağlantılarının güçlendirilmesi anlamına gelen sinaptik plastisiteye fayda sağlar.

Doğal kalsiyum kaynakları nelerdir?

Çoğu insan kalsiyumu sütle ilişkilendirse de, diğer birçok gıda da kalsiyum açısından zengindir ve beslenmenize dahil edilmeye değerdir.

Süt Ürünleri: Yoğurt, peynir, kefir ve süt

Sebzeler: Ispanak, lahana, karalahana, brokoli ve Çin lahanası

Kuruyemiş, tohum: Badem, chia tohumu, soya fasulyesi

Yağlı balıklar: Somon, sardalya

Günlük kalsiyum ihtiyacı nedir?

Yaş                      Kadın                  Erkek

0-6 ay                200 mg              200 mg

7-12 ay               260 mg               260 mg

1-3 yaş              700 mg              700 mg

4-8 yaş              1.000 mg            1.000 mg

9-18 yaş            1.300 mg            1.300 mg

19-50 yaş           1.000 mg           1.000 mg

51-70 yaş          1.000 mg           1.200 mg

70+ yaş              1.200 mg           1.200 mg

Kalsiyum takviyeleri nelerdir?

kalsiyum takviye

Alabileceğiniz iki ana kalsiyum takviyesi türü vardır: kalsiyum karbonat veya kalsiyum sitrat. Kalsiyum karbonat, içerisinde 200 mg ve üzerinde kalsiyum bulunan reçetesiz bir üründür ve yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilir. Kalsiyum sitrat tipik olarak reçete edilir ve çok daha fazla, tipik olarak 600 ila 1.000 mg arasında kalsiyum içerir. Bazı durumlarda, uygun emilimi sağlamak için D3 vitamini de içerir. Kalsiyum glukonat, kalsiyum laktat ve kalsiyum fosfat gibi diğer türler, yukarıda bahsedilen formlardan daha az kalsiyum içerir. Kalsiyum takviyesi almadan önce mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekiyor.

Kalsiyum takviyesi kullanmanın zararları nelerdir?

Beslenmede yeterli miktarda kalsiyum bulunmamasının riskleri olsa da, çok fazla kalsiyum alıyorsanız dikkate almanız gereken riskler de vardır.Gıda ve takviyelerden günlük üst sınır 2.500 miligramdır. Hiperkalsemi çok fazla kalsiyumdan kaynaklanabilir ve kemik ağrısı, kas zayıflığı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlarla birlikte hafiften şiddetliye kadar değişebilir.

Vücutta kalsiyum nasıl arttırılır? Kalsiyum güçlü ve sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Kalsiyum ihtiyacını besinlerle karşılamak mümkün.

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu