Şifalı BitkilerBeslenme ve DiyetKalp ve DamarSağlık HaberleriTansiyon HastalıklarıVitaminler ve Takviyeler

Sağlık için içiyorsunuz ama… İşte elma sirkesinin 9 zararı

Kimi kilo vermek kimi ise güçlü bir bağışıklık sistemi için elma sirkesi içmeyi tercih ediyor. Ancak uzmanlar elma sirkesinin yararı kadar yanlış tüketildiğinde zararları olduğunu ifade ediyor. İşte, elma sirkesinin mideye verdiği zarar...

Sirke sağlık için son derece faydalıdır. Ancak bilinçsizce kullanılan sirke ciddi yan etkilere yol açabilir. Kilo vermek isteyenler genellikle sabahları aç karna elma sirkesi tüketmeyi uygun buluyor. Tadı pek iç açıcı olmasa da elma sirkenin kilo verme konusunda ciddi şekilde işe yaradığı bir gerçek. Ancak kilo verme açısından etkili olsa da elma sirkesinin ciddi yan etkileri bulunuyor.

Kilo vermenin yanı sıra elma sirkesi kan şekerini düzenleyip kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. Şifa kaynağı olarak görülen elma sirkesi bazı kişilerde ciddi sindirim sorunlarına yol açıyor.

Elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi, fermente elma suyundan yapılan ve salata soslarında, gıda koruyucularında ve turşularda kullanılan bir sirkedir. Elmaların ezilmesi ve ardından suyunun sıkılmasıyla yapılır.

Elma sirkesi bulantıya sebep olabilir

Sirke asidik olduğu için bazı kişilerde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Mide ağrılarına yatkınsanız, ülseriniz ya da sindirim sistemi iltihabı sorunu yaşıyorsanız; elma sirkesi ciddi bulantı ve mide ağrılarına sebep olacaktır.

Aman dikkat ishale yol açabiliyor

Elma sirkesi doğam bir diyet lif görevi üstleniyor. Elma sirkesinde bulunan pektin kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Ancak çok miktarda tüketilen elma sirkesi ishal sorununu da beraberinde getiriyor.

Böbreklerde sorun yaşayabilirsiniz

Uzmanlar, böbrekleriyle ilgili sorun yaşayanların elma sirkesinden uzak durmasını tavsiye ediyor. Yüksek asit seviyesindeki gıdaların böbrek yetmezliğine yol açabildiği ifade ediliyor. Kronik bir böbrek hastalığınız varsa elma sirkesi tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızda yarar var…

Elma sirkesi şişkinlik yaşatabilir

Uzmanlar, elma sirkesinin midenin boşalma süresini uzattığını ifade ediyor. Bu durum kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize olanak sağlayacaktır. Ancak bu durum şişkinlik, gaz ve mide bulantısına yol açabilir.

Reflünüz mü var? Aman aman…

Reflüsü olanların asitli gıdalar tüketirken iki kez düşünmesi gerekir. Elma sirkesi yüksek oranda asit içerdiği için daha şiddetli mide ağrıları yaşamanıza sebep olur.

Kilo vereyim derken…

Elma sirkesinin kilo verme konusunda yardımcı olduğu bir gerçek ancak bazı kişilerde işler ters tepebilir. Elma sirkesi düşük kalorili olduğu için mideniz daha boş kalacak. Bu ise açlık hissinizi artıracaktır. Bu sebeple elma sirkesi tüketirken diyetinize harfiyen uymanız önemli…

Diş minenizi aşındırabilir

Yapılan bilimsel çalışmalar meyve suları ve turunçgiller gibi asitli gıdaların diş minesine zarar verdiğini ortaya koymuştur. Diş minesi bir kez zarar gördüğünde işiniz hiç de kolay olmayacak.

İlaçlarla etkileşim yaşayabilir

Elma sirkesi midenin boşalmasının gecikmesine veya gastropareziye neden olabileceğinden, vücudunuzdan geçmesi ve belirli bir zaman diliminde emilmesi gereken bazı ilaçları alırsanız, bu büyük bir soruna yol açabilir. Uzmanlar özellikle diüretikler, insülin, tansiyon ilaçları ve müshil ilaçları  kullananların elma sirkesi tüketirken dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor.

Potasyum seviyesini düşürebilir

Elma sirkesi tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise potasyum konusu… Elma sirkesinin vücutta potasyumu düşürdüğü, potasyumun düşmesiyle birlikte kalple ilgili ciddi sorunların yaşanabileceği uzmanlarca ifade ediliyor.

Düşük potasyum seviyesine sahip olan kişilerin elma sirkesinden uzak durması tavsiye ediliyor.

Elma sirkesi nasıl tüketilmeli?

Elma sirkesinin yan etkilerine rağmen diyetinize eklemek istiyorsanız; öncelikle tüketeceğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip bunu içebilirsiniz. Böylelikle ciddi mide ve bağırsak sorunları yaşamanın önüne geçmiş olursunuz.

Kimler kesinlikle elma sirkesi tüketmemeli?

Elma sirkesini aç karna içmenin yanı sıra salatalarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Uzmanlar; gastroözofageal reflü, irritabl bağırsak sendromu ve Crohn Hastalığı, mide sorunları ve diş hassasiyeti yaşayanların elma sirkesinden uzak durmasını tavsiye ediyor.

B12 eksikliği belirtileri nelerdir? Hangi besinler B12 yönünden zengin

Peki, elma sirkesi nasıl kilo verdiriyor?

Elma sirkesi tek başına kilo verdiren sihirli bir değnek değildir. Elma sirkesi tokluğu artırır. Bu da porsiyon kontrolüne yardımcı olur. Günde bir yemek kaşığı elma sirkesi tüketenler tokluk hisleri artacağı için günde 250 kalori azaltarak hızla kilo vermeleri mümkün oluyor.

Kilo vermek istiyorsanız; elma sirkesine tek başına güvenmeyin. Hem sağlıklı beslenip hem de spor yaparak daha hızlı ve etkili kilo vermiş olursunuz.

Elma sirkesi besin değeri

Besin Değeri                 100 gramda          1 Tatlı Kaşığı (5 g)        100 gram için günlük % değer*

Kalori                               21 kcal                    1.1 kcal                                  % 1.1
Karbonhidrat                  0.0 g                         0.0 g                                    % 0.0
Lif                                   0.0 g                         0.0 g                                     % 0.0
Protein                           0.0 g                         0.0 g                                     % 0.0
Yağ                                 0.0 g                         0.0 g                                     % 0.0
Kolesterol                       0.0 mg                     0.0 mg                                  % 0.0
A Vitamini                      0.0 IU                       0.0 IU                                   %  0.0
C Vitamini                      0.0 mg                     0.0 mg                                 % 0.0
Potasyum                       0.0 mg                     0.0 mg                                  % 0.0
Kalsiyum                        0.0 mg                     0.0 mg                                  % 0.0
Demir                            0.0 mg                     0.0 mg                                  % 0.0

Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu