Şifalı BitkilerKalp ve DamarKanser HastalıklarıVitaminler ve TakviyelerYiyecekler ve İçecekler

Zencefil Shot Nedir? Tarifi, Faydaları

Zencefil shot nedir? Zencefil shotlar artık çok sayıda market ve online mağazada satılıyor, çünkü bunların sağlığı geliştirici etkileri olduğu söyleniyor.

Zencefil shot, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmayı amaçlamakta. Peki zencefil shot tarifi ve faydaları neler? Zencefil shot nedir?

Zencefil shot, bol miktarda C vitamini, potasyum, fosfor, demir ve magnezyumun yanı sıra antibakteriyel ve balgam söktürücü baharatlı bileşen gingerol içeren küçük, baharatlı içeceklerdir.

Bu bileşenler sayesinde zencefil çekimleri bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve özellikle soğuk mevsimde popülerdir.

Mucize yumru zencefil: Tıbbi özellikleri nedeniyle zencefil 2018 yılında yılın şifalı bitkisi seçildi. Bitkinin çoğunlukla kök veya yumru olarak adlandırılan toprak altındaki kısmı kullanılır. Botanik açıdan ise toprakta yatay olarak yetişen rizom (anaç) adı verilen bir bitkidir.

Zencefil shot tarifi

Süpermarketteki pahalı şişeleri satın almak yerine kendiniz yapabilirsiniz. İşte zencefil shot tarifi;

Tarif için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

100 gram zencefil
3 olgun limon, soyulmuş
Bal veya agav şurubu
Bir blender veya meyve sıkacağı

Zencefil shot nasıl yapılır?

100 gram zencefili blendera koyun. Kökün soyulması gerekmez.

Tercihen kabuğu olmadan yaklaşık üç limon ekleyin. Kabuğu acı maddeler içerebilir.

İçeceğinizi bir miktar bal veya agav şurubu ile tatlandırabilirsiniz.

Her şeyi iyice karıştırın.

Şimdi suyu her biri 30 ila 50 mililitrelik küçük şişelere dökün.

Şişeleri buzdolabında saklayın. Bir haftaya kadar bu şekilde saklanabilirler.

İsterseniz shotların tadını çeşitlendirmek için blendere portakal da ekleyebilirsiniz. Zencefil ve zerdeçal kombinasyonu da oldukça popülerdir.

Yumru ve kök, bağışıklık sistemi için en uygun güçlendiriciler olarak kabul edilir. Zerdeçal biraz daha hafif olsa da zencefil, meyveli ve baharatlı içeriğiyle göz dolduruyor.

Zencefil shot nasıl yapılır?
Hipokrat Zencefil Shot şişelerini buzdolabında hava geçirmez bir şekilde saklamanızı öneriyor.

Hangi tarifi seçerseniz seçin: Adından da anlaşılacağı gibi, shotları tek yudumda için. Çünkü meyve suyunun her yudumu ağzınızda bir şeyleri yakar. Biraz meyve suyuyla seyreltmek de raf ömrünü kısaltabilir. Bağışıklık sistemini desteklemek için günde 50 mililitre yeterlidir.

Zencefil shot kullanırken dikkat!

Zencefili aç karnına içmeyin, aksi halde mide yanması meydana gelebilir.

Buzdolabında saklanan zencefil shotın ömrü iki ila üç haftadır. Raf ömrünü uzatmak istiyorsanız meyve suyunu şişe yerine buz kalıplarına döküp, shotları dondurabilirsiniz.

Zencefili doğru şekilde saklayın: Taze zencefili buzdolabında saklamak en iyisidir. Oda sıcaklığında hızla lifli hale gelir ve kurur.

Ancak yumruların hava geçirmez ve iyi kapatılmış bir şekilde saklanması gerekir. İster alüminyum folyoya sarıp bir kaba, ister buzdolabı poşetine koyabilirsiniz. Bu, zencefilin üç haftaya kadar taze kalmasını sağlar.

Zencefil shot faydaları

İçmenin verdiği acıya değer. Baharat yumrusunun vücut üzerinde birçok yönden olumlu etkisi vardır: antibakteriyel, kas gevşetici etkisi vardır ve kan dolaşımını ve sindirimi destekler.

Aynı zamanda zencefil tipik soğuk algınlığı semptomlarına da faydalıdır. Ancak dikkatli olun: Her mide büyük miktardaki baharatlı yumruyu tolere edemez. Şüpheniz varsa doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

Eğer shot sizin için çok baharatlıysa mucize kökten başka şekillerde de yararlanabilirsiniz.

Zencefil çayı özellikle popülerdir. Günler uzadığında ve yazdan kışa geçiş yaklaştığında, sıcak içecek ideal bir kurtarıcıdır. Birkaç dilim zencefilin üzerine kaynar su dökün, biraz demlenmesini bekleyin ve balla veya tek başına tadını çıkarın.

Zencefil dolaşımı hızlandırır ve metabolizmayı harekete geçirir. Zencefildeki antioksidanlar bağışıklık sistemini uyararak hastalıklara karşı savunmayı destekler.

Sindirim sorunları ve mide bulantısı ile ilgili yardım

Zencefil aynı zamanda içerdiği esansiyel yağlar ve acı maddeler olan gingeroller nedeniyle sindirimi kolaylaştırıcı etkiye de sahiptir. Bunlar antispazmodik etkiye sahiptir ve mide bulantısına iyi gelen asitleri emer.

İpucu: Akut mide bulantınız veya hareket rahatsızlığınız varsa hemen bir parça soyulmuş zencefili çiğneyin. Tatlı zencefil küpleri de işe yarayabilir.

Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir Amerikan araştırmasına göre kanser hastalarında bitkiyi kemoterapiden önce ve sonra tüketirlerse mide bulantısı bile azalıyor. Bunun, yumrudaki bileşenlerin sinirlerdeki serotonin kenetlenme noktalarını işgal etmesinden kaynaklandığı söyleniyor. Haberci madde bu şekilde kusma dürtüsünü tetikleyecek noktaya ulaşır. Bulantıya neden olmaz.

Zencefilin içindeki keskin maddeler sizi ısıtır

Birçok kişi soğuk mevsimde zencefil tüketmeyi tercih ediyor. Zencefilin baharatlı tadı burun mukozalarına daha fazla kan akışını ve vücudun ısı reseptörlerinin aktivasyonunu sağlar.

Bu, mikropların daha çabuk yok edildiği anlamına gelir ve soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda esansiyel yağlar açısından da zengindir ve antiseptik etkiye sahip bileşenler içerir.

Zencefil çayı mı yoksa shot mı?

Zencefil çayı ve shot arasında seçim yapabiliyorsanız soğuk versiyonunu tercih etmelisiniz. Üzerine kaynar su döküldüğünde yumrunun birçok önemli bileşeni, özellikle de C vitamini kaybolur.

Zencefil afrodizyak mı?

Ancak mucize yumrunun güçleri fazla tahmin edilmemelidir. Zencefil metabolizmayı uyarsa bile, örneğin baharatın kilo vermenize yardımcı olup olmadığı tartışmalıdır.

Düzenli tüketimin romatizma ve kas ağrılarını iyileştirip iyileştiremeyeceği, hatta kanseri önleyip önleyemeyeceği de bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. En azından herkes baharatın afrodizyak olarak etkinliğini kendisi test edebilir.

Hazır zencefil shot sağlıklı mı?

Artık süpermarketlerde giderek daha fazla zencefil çeşidi var. Zerdeçal ile veya elma, limon veya portakal gibi farklı meyve suları ile seyreltilmiş olarak mevcutturlar. Bu eklemeler bir yandan keskin tadı yumuşatmayı, diğer yandan zencefil shotların daha da sağlıklı olduğu izlenimini vermeyi amaçlıyor.

Ancak hazır zencefil shotlar genellikle çok fazla şeker içerir. Bu aynı zamanda meyve sularındaki fruktozun yanı sıra bal veya şurup şeklinde de şişeye girebilir.

Süpermarketteki zencefil shotlarının diğer dezavantajları: Zencefil içerikleri genellikle çok düşüktür ve fiyatları nispeten yüksektir. Kendi hazırladığınız zencefil shotlar hem daha sağlıklı hem de çok daha ucuz.

Ancak, zamanınız yoksa ve ara sıra gerçekten takviye yapmak istiyorsanız, arada sırada hazır zencefil shotları tüketebilirsiniz.

Zencefil shot nasıl yapılır? Hipokrat bu tarifi öneriyor  -Video

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu