Beslenme ve Diyet

Elma sirkesi diyeti nedir nasıl yapılır?

Elma sirkesi diyeti sayısız versiyonu vardır, ancak uzmanlar tarafından geleneksel anlamda "diyet" olarak kabul edilmez.

Elma sirkesi diyeti hakkında yiyecek kısıtlamaları, önerilen yemek planları veya zamanlama yönergelerine ilişkin bir liste bulunmadığı gibi, planla ilişkili yetkili bir beslenme uzmanı veya yetkili bir kaynak da (kitap veya web sitesi gibi) yoktur.

Bunun yerine, elma sirkesi kullanmanın nasıl kilo verme sonuçlarına yol açabileceğine dair YouTube videoları, blog yazıları ve diğer anekdotsal hikayeleri bulacaksınız.

Programı takip etmek için günde birkaç kez elma sirkeli içecek tüketmeniz yeterli. Elma sirkesi (ACV), fermente elma suyundan yapılır.

Elma sirkesinin iddia edilen faydaları geniş kapsamlıdır.

Bazıları sıvının kan basıncını düzenleyebileceğine, kolesterolü düşürebileceğine, cilt sağlığını iyileştirebileceğine, kan şekerini kontrol edebileceğine ve sağlık açısından başka avantajlar sağlayabileceğine inanıyor.

Ne yazık ki bu iddiaları destekleyecek güçlü bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Bazı araştırmalar elma sirkesi ile kilo kaybı arasındaki ilişkiyi araştırmış olsa da sonuçlar etkileyici olmamıştır.

Bazı araştırmalar da elma sirkesinin fazla miktarda tüketildiğinde zarar verebileceğini gösteriyor.

Elma Sirkesi Diyeti Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

Kelly Ploughe: “Bilime göre, elma sirkesi içmenin kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmedi. Aslında, yüksek asit nedeniyle dişlerinizi aşındırabilir ve mide bulantısına neden olabilir.”

Ne Yiyebilirsiniz?

Elma sirkesi diyetinde uyumlu veya uyumsuz besinler yoktur. Çoğu kişi bu programı çekici buluyor çünkü tipik yeme düzeninizi ve yiyecek seçimlerinizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Yemeklerde kalori sayımı, porsiyon kontrolü veya zaman kısıtlaması yoktur. Bu diyetin tek şartı her gün birkaç kez elma sirkeli içecek tüketilmesidir.

Elma sirkesi diyetinin farklı varyasyonları vardır. Bazı insanlar daha lezzetli hale getirmek için içeceğe nane, zencefil, kırmızı biber veya dondurulmuş meyve gibi malzemeler ekler veya musluk suyu yerine maden suyu kullanır.

Çoğu zaman tarif en az bir yemek kaşığı sirke, bir yemek kaşığı limon suyu ve yarım ila bir bardak su içerir. Bazı insanlar elma sirkesi hapları kullanıyor veya karışımlardan vazgeçip düz kaşık dolusu elma sirkesi içiyor.

ACV diyetini araştıran araştırmalar, hem kilo kaybı hem de kilo kontrolü için araştırmalarında içeceğin benzer oranlarını kullanmıştır.

Örneğin, iki ayrı çalışmada denekler, her biri 1 çorba kaşığı olmak üzere iki doza bölünmüş 2 çorba kaşığı elma sirkesi tükettiler. Ancak bu çalışmalar hem boyut hem de titizlik açısından sınırlıydı.

Elma sirkesini herhangi bir marketten veya bakkaldan satın alabilirsiniz. Ancak endüstriyel elma sirkelerinin güvenirliği de ayrı bir problem.

Ne yemeli: Elma sirkesi günde 2-3 kez içilir.

Ne Yenmemeli?: Bu diyette hiçbir şey kısıtlanmıyor.

Elma sirkesi diyetini uyguladığınızda, keskin içeceği gün içinde birkaç kez tüketirsiniz.

Diyetin çoğu çeşidi, sabah uyandıktan sonra ve gece yatmadan önce bir kez bir içecek içmenizi önerir. Diyetin diğer çeşitleri, içeceği her yemekten önce tüketmenizi önerir.

ACV diyetini uygularken ne yediğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye ve besleyici, bütün gıdaları tüketmeye odaklanmak iyi bir fikirdir.

Bu, işlenmiş gıda ve ilave şeker alımınızı sınırlamak anlamına gelebilir, bu da kilo kaybına yol açabilir (ACV tüketip tüketmediğinize bakılmaksızın).

Elma sirkesi diyetinin süresi özel olarak tanımlanmamıştır, ancak birçok savunucu, içeceği içmenin kilo verme ve koruma için uzun vadeli bir plan olabileceğini öne sürmektedir.

Ancak bu planın güvenliği araştırmalarla doğrulanmadı.

Elma sirkesi diyetinin artıları: Takip etmesi kolay, malzemeler ucuz, yemek planında değişiklik gerektirmez.

Elma sirkesi diyetinin eksileri: Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmiyor, bilimsel kanıtlar çok sınırlı, elma sirkesinin uzun süreli tüketimi zarar verebilir.

Her diyette olduğu gibi elma sirkesi diyetinin de dezavantajları vardır. ACV içeceklerini yeme planınıza ekleme konusundaki kararınızı bildirmek için artıları ve eksileri inceleyin.

Elma sirkesi diyetinde herhangi bir yiyecek kısıtlaması yoktur, karmaşık yemek planları yoktur ve kalori sayımına gerek yoktur.

Sirkeli içeceği günlük rutininize eklemeniz yeterli. Program ucuzdur ve normal elma sirkesini bulmak genellikle kolaydır.

Ek olarak, ACV için belirli malzeme değişimleri yapmak, öğünleriniz için daha sağlıklı bir seçim olabilir.

Örneğin salatanızı kremalı bir sos yerine az miktarda elma sirkesi ile süslemek kalori ve yağın azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Bazı beslenme uzmanları, yiyecekleri tatlandırmak için tuz yerine sirke kullanmanın, diyetteki sodyum miktarını azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

ACV diyetinin en büyük dezavantajlarından biri sağlıklı alışkanlıkların teşvik edilmemesidir.

Kalori alımı, porsiyon büyüklüğü veya tüketilecek sağlıklı yiyecekler konusunda herhangi bir kılavuz yoktur.

Örneğin, işlenmiş gıdaların da yüksek olduğu bir elma sirkesi diyeti, kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Kilo vermek isteyenler için bazı beslenme rehberleri faydalı olabilir.

Kilo kaybı için elma sirkesini destekleyen bilim kafa karıştırıcı olabilir.

Elma sirkesi içmenin kilo kaybına ve diğer faydalara yol açabileceğini öne süren bazı araştırmalar var.

Ancak hemen hemen tüm çalışmalar elma sirkesini bir çeşit diyet kısıtlamasıyla birleştiriyor; bu da genellikle çevrimiçi olarak tanıtılan planları yansıtmıyor.

Elma sirkesinin uzun süreli kullanımı, özellikle de çok miktarda tüketildiğinde sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Elma Sirkesi Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

Diğer kilo verme programları, özel bir içeceğin kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Elma sirkesi diyeti gibi, bu programların çoğu da önerilen içeceğin tüketilmesi dışında beslenme planınızda herhangi bir değişikliği teşvik etmez.

Kilo vermek için genel beslenme kuralları, ne yiyeceğinize ve ne kadar yiyeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Öneriler, sağlıklı hücreler için ihtiyacınız olan önemli vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır; enerji için karbonhidratlar; tok hissetmenize yardımcı olacak lif, protein ve sağlıklı yağlar.

Yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı şu sağlıklı yiyecekler etrafında oluşturun:

  • Sebzeler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler (lahana, ıspanak, brokoli, pazı, yeşil fasulye)
  • Meyveler (elma, çilek, kavun)
  • Tahıllar ( kinoa, kahverengi pirinç, yulaf)
  • Yağsız etler (tavuk göğsü, balık, hindi göğsü)
  • Fasulye ve baklagiller (tüm fasulye, mercimek, bezelye)
  • Kuruyemiş ve tohumlar (ceviz, badem, ayçiçeği çekirdeği)
  • Süt ürünleri (yağı azaltılmış süt, peynir, yoğurt)
  • Yağlar (zeytinyağı, avokado yağı)

Etkili bir şekilde kilo vermek için, her gün yaktığınızdan daha az kalori tüketerek kalori açığı yaratın.

Elma sirkesi diyeti kilo verdirir mi?

Elma Sirkesi Kilo Verdirir mi?
Elma Sirkesi Kilo Verdirir mi?

Journal of Functional Foods’da 2018’de yayınlanan, geniş çapta alıntı yapılan bir çalışma, elma sirkesinin faydalarını öne çıkarıyor.

Araştırmacılar, elma sirkeli içecekle birlikte düşük kalorili diyet veya düşük kalorili diyet tüketen aşırı kilolu ve obez bireyleri karşılaştırdı.

Yazarlar, ACV içeren diyetin, çalışma katılımcılarının karın yağını, genel ağırlığını, vücut kitle indeksini (BMI), trigliserit düzeylerini, kolesterolü ve iştahı azaltmalarına yardımcı olduğu sonucuna vardı.

Vücut Kitle İndeksi (BMI), vücut kompozisyonu, etnik köken, ırk, cinsiyet ve yaş gibi çeşitli faktörleri hesaba katmayan eski, önyargılı bir ölçümdür.

Kusurlu bir ölçüm olmasına rağmen, BMI bugün tıp camiasında yaygın olarak kullanılmaktadır çünkü potansiyel sağlık durumunu ve sonuçlarını analiz etmek için ucuz ve hızlı bir yöntemdir.

Ancak verilere daha yakından bakıldığında iki grup arasında büyük bir fark olmadığı ortaya çıkıyor.

Örneğin ACV grubu 12 haftalık çalışma sırasında ortalama 8,8 kilo kaybetti. Yalnızca diyeti uygulayan grup ortalama 5 kilo verdi.

İki grup arasındaki BMI farkı yarım puanın biraz üzerindeydi. Bu sonuçlar, ACV diyetinin savunucuları tarafından öne sürülen önemli kilo kaybı iddialarıyla pek örtüşmüyor.

Benzer şekilde, 2009 yılında Bioscience, Bioteknoloji ve Biyokimya’da yayınlanan bir Japon çalışması, ACV içmenin potansiyel kilo verme etkilerini gösteren ilk çalışma oldu.

Obez olarak kabul edilen 155 denek, sirkenin tadını taklit etmek için 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi içeren bir içecek veya laktatlı bir plasebo içecek tüketti.

12 hafta sonra, ACV içeceklerini tüketen deneklerin vücut ağırlığında, plasebo içenlere kıyasla hafif bir azalma görüldü.

1 yemek kaşığı elma sirkesi alan grup ortalama 2 kilo, 2 yemek kaşığı alan grup ise yaklaşık 4 kilo verdi.

Bu çalışma elma sirkesi tüketimi ve kilo kaybı konusunda umut verici olsa da sonuçlar oldukça önemsizdi.

2013 yılında yapılan başka bir çalışma, ACV içeceklerini kilo kaybıyla ilişkilendirdi, ancak ölçeği küçüktü ve katılımcılar aynı zamanda 21 günlük düşük kalorili bir diyet uyguluyorlardı.

Kan Şekeri Yönetimi

Elma sirkesinin özellikle diyabetlilerde glisemik kontrolü iyileştirme potansiyelini gösteren bazı araştırmalar var.

Diyabet Araştırması ve Klinik Uygulaması’nda 2017 yılında yayınlanan bir inceleme, sirkenin yemeklerden sonra glikoz ve insülin seviyelerini düzenlemede etkili olabileceği sonucuna varmıştır.

Ancak bazı uzmanlar bu faydanın doğrulanması için hâlâ daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda uyarıyor.

Geliştirilmiş Cilt Sağlığı

ACV’nin birçok savunucusu, cilt sağlığının ve dokusunun iyileştiğini belirtti.

Anekdotsal raporlar, topikal olarak uygulandığında ACV’nin sivilceleri temizlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak bu iddialar bilim tarafından doğrulanmamıştır ve elma sirkesinin doğrudan cilde uygulanması tahrişe neden olabilir.

Elma sirkesinin riskleri

Elma Sirkesi Zararlı mı?
Elma Sirkesi Zararlı mı?

Düzenli olarak elma sirkesi tüketmek sağlık sorunlarına neden olabilir veya bunları şiddetlendirebilir.

Uzun süreli elma sirkesi tüketiminden sonra diş erozyonu raporları vardır. Mine erozyonu çürük, diş eti hassasiyeti ve diş kırılması veya renginin değişmesi riskini artırır.

Büyük miktarlarda elma sirkesinin sıvı ve tablet formunda tüketilmesi boğaza ve sindirim sistemine zarar verebilir.

Araştırmalar, seyreltilmemiş sirke tüketmenin yemek borusu, mide ve bağırsakta aşındırıcı hasara neden olabileceğini, bunun da öksürüğe, reflüye, hazımsızlığa, karın ağrısına, ishale ve koyu renkli dışkıya (mide-bağırsak kanamasının bir işareti) yol açabileceğini göstermiştir.

Bazı sağlık uzmanları, elma sirkesi tüketiminin diüretikler ve kalp rahatsızlıkları veya diyabet ilaçları ile tehlikeli etkileşimlere neden olabileceği konusunda uyardı.

Bazı ilaçları alan kişiler ve gastroparezi, ülser, mide fıtığı, GERD gibi gastrointestinal rahatsızlıkları olanlar elma sirkesinden uzak durmak isteyebilir.

Sağlık için içiyorsunuz ama… İşte elma sirkesinin 9 zararı
Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu