Sağlık SektörüHastaneler

İstanbul Tıp Fakültesi gamma knife ünitesi açıldı

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde beyin cerrahisinde kullanılan gamma knife ünitesinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Prof. Dr. Kemal Tanju Hepgül, Gamma Knife Ünitesi düzenlenen törenle açıldı. Beyin cerrahisi alanında önemli kazanımlar sağlayan merkezin açılış törenine İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Altay Sencer ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Konuşmaların yapıldığı törende merkezin açılış kurdelesi kesildi.

Gamma knife ünitesi için 150 milyon TL’lik yatırım

Merkezin beyin cerrahisi alanındaki çalışmaları ileri taşıyacağını belirten İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Kamu kurumları arasında bir tek Marmara Üniversitesi’nde bu cihaz vardı. Bugün sahip olduğumuz gamma knife ünitemiz en yeni ve en son teknolojiye sahip. 150 milyon TL’lik bir yatırım emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hastanemiz için önemli bir kilometre taşı olduğunu söylemek lazım, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Törende konuşan Prof. Dr. Altay Sencer, “Günümüzde tıp ile teknoloji birbirine çok daha fazla yaklaştı. Bu cihaza kavuşmamız hem akademik hem de kamu hizmeti olarak kullanabilmemiz bizi çok mutlu etti. Devlet büyüklerimize, dekanlığımıza ve üniversite yönetimimize çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Gamma knife nedir?

Gamma Knife radyocerrahisi bir tür radyoterapi tedavisidir. Aynı zamanda stereotaktik radyocerrahi olarak da adlandırılır. Gamma Knife işleminde kesi kullanılmaz. Ayrıca bu bir bıçak değil. Gamma Knife, hastalık (lezyon) veya büyüme (tümör) alanını tedavi etmek için çok hassas gama ışınları ışınları kullanır. En sık beyinde kullanılır. Gama radyasyonu ışınları, herhangi bir kesi yapılmasına gerek kalmadan küçük bir alana çok yoğun dozda radyasyon gönderir. Radyocerrahi hücreleri büyüyemeyecekleri şekilde yok eder. Bir lezyon veya tümör zamanla boyut olarak küçülecektir.

Gamma Knife radyocerrahisine ameliyat denir çünkü nihai sonuç, bir lezyonun ameliyatla çıkarılmasına benzer. Radyasyon ışınları lezyona ulaşmak için tam olarak odaklanır ve yakındaki sağlıklı doku üzerinde çok az etki olur. Gamma Knife sistemi radyocerrahi sistemlerinin yalnızca bir türüdür. Gamma Knife bir marka adıdır.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Osman Bülent Zülfikar skandal bir olaya imza attı, otel şikayetini üniversitenin resmi internet sitesinde yayınlattı.

CyberKnife ile Gamma Knife arasındaki fark nedir?

Hipokrat öneriyor; Adet düzensizliği kesinlikle ihmal edilmemeli

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu