Kalp ve DamarErkek SağlıkKanser Hastalıkları

40 yaş üstü erkeklerin uzak durması gereken 10 gıda

Her yaşta dengeli beslenme son derece önemlidir. Ancak 40 yaşla birlikte yediklerimize, içtiklerimize daha çok özen göstermemiz gerekiyor. İşte, erkeklerin 40 yaşından itibaren en az tüketmesi gereken 10 gıda...

Erkeklerde 40 yaş üstü beslenmenin önemi nedir? Pek çok kişi ‘Hissettiğin yaştasındır’ ifadesini kullanılır. Yapılan bilimsel araştırmalar da bu sözü kanıtlar nitelikte… Zamanı geri döndürmek mümkün olmasa da dengeli beslenme ve düzeli spor ile olduğunuz yaştan çok daha genç görünmeniz ve elbette böyle hissetmeniz mümkün. Yaşınız ilerlese de hem genç göstermek hem de halen 20’li yaşlarda hissetmeniz için bazı gıdaları kesinlikle tüketmemeniz gerekiyor.

40 yaş üstü erkeklerin uzak durması gereken 10 gıda

1.Kremalı soslar

Kremalı soslar, mayonez gibi kremsi sürülebilir ürünler ve benzerleri tipik olarak doymuş yağ açısından yüksek ve besin değeri açısından düşüktür. Doymuş yağın tutarlı alımı uzun vadede kötü kolesterolün yanı sıra ek kalorilerin artmasına da katkıda bulunabilir ve potansiyel olarak kilo alımına yol açabilir.

2.Pizza

İtalya’ya özgü olan bu yemek dünyanın dört bir yanında tüketiliyor. Fast food denildiğinde akla gelen ilk lezzetlerden olan pizza kalori açısından yüksek olsa da protein yönünden zayıftır. Kolayca kilo almak istiyorsanız pizzadan uzak kalmalısınız.

3.Yağlı proteinler

Protein insan bedeni için son derece önemlidir. Ancak yağ oranı yüksek proteinlerin faydadan çok zararı var. Bol yağlı etler, aşırı miktarda doymuş yağ içeriyor. Bu ise zamanla LDL kolesterolü arttırıyor. Ayrıca yeterli porsiyon yağsız protein tüketmek, erkeklerin yaşlandıkça yağsız kas kütlesini korumalarına yardımcı olur.

4.Dondurma

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti dondurmayı ölçülü tüketmek son derece önemli. Yüksek miktarda şeker içeren dondurmayı her gün ve bolca tüketmek zamanla bazı sağlık sorunlarına yol açar.

5.Hamur işi

Türk mutfağı hamur işi yönünden oldukça zengindir. Özellikle sabahları işe giden pek çok kişi zaman kaybetmemek için poğaça, simit, pide gibi hamur işlerini tercih eder. Bu durum gereksiz kalori alımı olduğu için kilo olmanız kaçınılmazdır. Bolca hamur işi tüketmek bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi erkeklerde testosteron hormonunu olumsuz etkiler. Yapılan araştırmalar hamur işleri yemenin testosteron düzeylerinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur.

  1. Cips

Cips gibi işlenmiş atıştırmalık yiyecekleri azaltmak, erkeklerin yaşlandıkça sağlıklı kilolarını korumasına yardımcı olabilir. Cipsler ve kızarmış atıştırmalık yiyecekler, diğer tam tahıllı, fırınlanmış alternatiflere göre daha fazla doymuş yağ içerir.

7.İşlenmiş et

Uzmanlar, 40 yaş üzeri erkeklerin işlenmiş et ürünlerinden kesinlikle uzak durması gerektiğini belirtiyor. işlenmiş etler kolorektal kanserle yüksek oranda bağlantılıdır ve aynı zamanda mide kanseriyle de bağlantılıdır. Kolorektal kanser erkekler arasında daha yaygındır. İşlenmiş etlerin sodyum ve doymuş yağlarla doludur. Bu gıdalar kalp sağlığına ciddi şekilde zarar verir.

8.Kızartmalar

Kızartma, Türk mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerindendir. Patatesten, hamura kadar pek çok gıda bol yağda kızartılır. Ancak kızartmalar lezzetli olsa da sağlıklı değillerdir. Kızarmalar, genellikle kan şekerini çok hızlı yükselterek iltihaplanma yaratan ve kilo alımına, özellikle de daha tehlikeli karın yağına katkıda bulunabilen şekerler veya rafine karbonhidratlar içerirler.

Şekerli, gazlı içecekler

İçerisinde bolca şeker ve asit bulunan içecekler damağınıza lezzetli gelse de sağlığınız için büyük tehlike oluşturuyor. Bu tip içecekler kan şekerinizin aniden yükselmesine ardından da hızla düşmesine yol açar. Bu ise bir döngü haline gelirse bu tip içeceklere bir nevi bağımlılık gelişir.

Hazır şişelenmiş soğuk kahve

Market raflarında soğuk hazır kahve bulmak son derece kolay. Pek çok kişi kahve hazırlamak ya da kafelerde sıra beklememek adına şişelenmiş kahveleri almayı tercih ediyor. Her ne kadar kahvenin metabolizmanızı hızlandırma, odaklanmanızı artırma ve bağırsak aktivitenizi daha iyi düzenlemeye yardımcı olma gibi bazı yararları olsa da, önceden şişelenmiş kahve içeceklerinin çoğunda bulunan fazla şeker ve yüksek kalori, faydadan çok zarar verebilir. Hormonlarınızın bozulması ve diyabet riskinizin artması da dahil olmak üzere vücudunuz .

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu