Beslenme ve Diyet

Ortoreksiya Nervoza nedir? Belirtileri, tedavisi

Sağlıklı beslenme mükemmel bir hedeftir, ancak aşırıya kaçıldığında "mükemmel" diye adlandırılan diyeti sürdürmek aslında sağlıksız bir takıntı haline gelebilir

İnsanlar zihinsel sağlıklarına veya genel sağlıklarına zarar verecek şekilde “doğru” beslenmeye odaklandıklarında, onlara ortoreksiya nervoza olarak bilinen, bazen basitçe ortoreksiya olarak adlandırılan bir yeme bozukluğu teşhisi konulabilir.

Ortoreksiya nervoza bilimsel literatürde nispeten yeni bir hastalıktır, dolayısıyla kaç kişinin bundan muzdarip olduğunu söylemek zordur.

Ancak bu, bu durumu anlamak ve tedavi etmek için kaynakların olmadığı anlamına gelmez.

Ortoreksiya nervozanın belirtileri, nedenleri ve tedavisi için okumaya devam edin.

Ortoreksiya Nervoza Nedir?

Ortoreksiya nervoza, sağlıklı veya “temiz” beslenmeye aşırı takıntıyla karakterize edilir. (Adı, Yunanca “doğru” anlamına gelen “ortho” ve “iştah” anlamına gelen “orexi” kelimelerinden gelmektedir.)

Bu odaklanma, insanların ritüel yeme davranışlarını benimsemesine, yalnızca az sayıda onaylanmış gıda tüketmesine veya aşırı yemekten kaçınmasına yol açabilir.

Sağlıkları açısından hangi yiyeceklerin kabul edilebilir olduğunu sıkı bir şekilde kontrol etmeleri gerektiğine inanabilirler.

“Doğru” beslenme takıntısı, diğer ilgi alanlarını bile gölgede bırakabilir ve kişinin düşünce yaşamını ele geçirebilir.

Onaylanmış gıdalara aşırı ilgi zararlı sonuçlara yol açabilir.

Yeme bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir diyetisyen olan Christine Byrne konuyla ilgili şunları söylüyor;

“Ortoreksiya nervoza, zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlık üzerinde önemli olumsuz etkileri olabilecek ciddi bir durumdur.”

Örneğin, ortoreksiya nervoza hastası olan bir kişi, ailesinin veya arkadaşlarının kendisi için hazırladığı yiyecekleri yiyemediğini veya her yemeğin içeriğinden emin olamayacağı için restoranlarda yemek yiyemediğini hissedebilir.

Ortoreksiyalı kişiler aynı zamanda tüm yiyecek gruplarından kaçınarak sağlıksız miktarda kilo verebilirler.

Bilinen özelliklerine rağmen ortoreksiya diğer birçok yeme bozukluğu kadar kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır.

Byrne, “Ortoreksiya nervoza terimi 1997’den beri var olmasına rağmen resmi bir teşhis değil” diyor.

Aslında ortoreksiya nervoza, ruh sağlığı teşhislerinde altın standart görevi gören DSM-5 kılavuzunda bulunmuyor.

Bununla birlikte, kalifiye bir pratisyen hekimden ortoreksiya nervoza teşhisini almak mümkündür ve çoğu zaman ortoreksi olan kişiler, daha kolay teşhis edilen diğer yeme bozukluklarıyla örtüşür.

Ortoreksiya Nervoza Belirtileri

Ortoreksiya belirtileri kişiden kişiye farklı görünebilir. Uzmanlara göre ortoreksiya nervoza belirtileri şunlar olabilir;

  • Gıdalardaki bileşenlerin sağlıklılığı konusunda artan endişe
  • Etiketleri ve içerik listelerini okuma takıntısı
  • Büyük gıda gruplarını, bazen aşamalı olarak kesmek (tüm karbonhidratlar, tüm tahıllar, tüm süt ürünleri, tüm etler, tüm şekerler vb.)
  • Başkalarının ne yediğine ve bunun sağlıklı olup olmadığına karşı yoğun ilgi
  • Onaylanmış gıdalar mevcut olmadığında yüksek stres seviyesi
  • Bir etkinlikte veya toplantıda hangi yiyeceklerin servis edilebileceğine ilişkin tespit
  • Sosyal ortamlarda yemek yiyememe
  • Belirli sosyal medya sağlıklı yaşam hesaplarını veya sağlık “uzmanlarını” aşırı şekilde takip etmek

Yemeğin sağlıklı olup olmadığı konusunda endişe duymak doğal olsa da (özellikle belirli bir sağlıklı yaşam hedefini takip ediyorsanız veya bir sağlık durumunu yönetmek için yemek yiyorsanız), ortoreksiya ekstremite düzeyiyle ayırt edilir.

Ortoreksiya hastası olan bir kişi, yemeklerini hazırlamak, seçtikleri diyetle ilgili medyayı tüketmek veya dışarıda yemek yemeden önce menüleri incelemek için çok fazla zaman harcayabilir.

Bazı insanlar için bu durum aynı zamanda kendi değerlerini yedikleriyle ilişkilendirmeyi de içerir.

Ortoreksiyanın Nedenleri

Ortoreksiya nispeten yeni bir tanı olduğundan nedenleri halen araştırılmaktadır. Ancak tüm düzensiz beslenme alışkanlıkları gibi ortoreksi de muhtemelen hem kişisel hem de kültürel çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor.

2021 tarihli bir incelemeye göre, ortoreksiya genellikle bir gecede ortaya çıkmaz, yavaş yavaş gelişir; genellikle sağlıklı bir beslenmeye yönelik iyi niyetli bir arzu olarak başlar ve sonrasında bir takıntıya dönüşür.

İnceleme, ortoreksiya ile mücadele edebilen bireylerin demografik belirteçlerinin genellikle kadın olmayı, orta-yüksek düzeyde eğitime sahip olmayı ve aktif bir yaşam tarzına sahip olmayı içerdiğini buldu.

Ortoreksiya vakalarındaki artışın arkasında daha büyük toplumsal güçlerin olabileceğini unutmamak önemlidir.

Sosyal ve dijital ortamın, bireylerin yiyecek hakkındaki düşüncelerinde önemli bir rol oynadığı göz önüne alındığında, ortoreksiya gelişiminde muhtemelen suçlular olduklarını söyleyebiliriz.

Örneğin 2017’de yapılan bir araştırma, Instagram kullanımının artmasının ortoreksiya semptomlarının artmasıyla bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Byrne, “Sosyal grupların ortoreksinin gelişiminde oldukça etkili olduğunu” doğruluyor.

İster online ister yüz yüze olsun, arkadaş grupları kolaylıkla inanç yankı odalarına dönüşebilir.

Ortoreksiya nervoza Tedavisi

Şu anda ortoreksiya nervozaya yönelik özel olarak geliştirilmiş herhangi bir klinik tedavi bulunmamaktadır.

Size veya sevdiğiniz birine bu bozukluk teşhisi konduysa, tedavi muhtemelen altta yatan nedenlere ve birlikte çalıştığınız pratisyene bağlı olarak kişiselleştirilecektir.

Yine de diğer yeme bozukluklarının tedavisinde kullanılan birçok kavram ortoreksiya hastalarına yardımcı olabilir.

Bazı seçenekler arasında diyalektik davranış terapisi, bilişsel davranışçı terapi ve anti-anksiyete ilaçları ve antidepresanlar dahil olmak üzere ilaçlar yer alır.

Ortoreksiya belirli yiyeceklerden korkmayı içerdiğinden, ortoreksiyası olan kişiler fobileri tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir süreç olan maruz bırakma terapisinden özellikle yararlanabilirler.

Byrne şöyle açıklıyor:

“Bir diyetisyen, bu korkuları tek tek yiyeceklerle tekrar tekrar maruz bırakarak mücadele etmek için birisiyle birlikte çalışabilir.

Bu, güvendiğiniz insanlarla rahat bir ortamda kasıtlı olarak ‘korku’ yemeği yemek ve yavaş yavaş daha az korkutucu ve daha normal hale gelene kadar bunu haftalar veya aylar boyunca birkaç kez tekrarlamak anlamına geliyor.

Birkaç kez maruz kaldıktan sonra, yeni yiyecekleri tanıtmak ve bir zamanlar korkulan yiyecekleri endişe duymadan yemek daha kolay hale geliyor.”

Son olarak, kayıtlı bir diyetisyenden alınan kanıta dayalı beslenme eğitimi, ortoreksiya olan kişilerin belirli gıdaların sağlıklılığı (veya sağlıksızlığı) hakkındaki yanlış inançlarından kurtulmalarına yardımcı olabilir.

Ortoreksiya tedavisinin büyük bir kısmı, hastanın yemekle ilgili ortorektik inançlarını çözmesine yardımcı olmaktır.

Bu, vücudumuzun her türlü farklı gıdayı yemek için yaratıldığını açıklığa kavuşturmak için beslenme biliminin belirli yönlerini gözden geçirmek veya ‘toksik’ olarak adlandırılan bileşenlerin çoğunun nasıl ve neden normal miktarlarda yemenin aslında tamamen güvenli olduğunu açıklamak anlamına gelebilir.

Akdeniz diyeti yüksek tansiyon riskini azaltıyor: 20 yıllık araştırma
Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu