Doktor Tavsiyeleri

Canan Karatay: Hemoroid ve kabızlık nasıl giderilir

YouTube kanalında paylaşımlarını sürdüren Prof. Dr. Canan Karatay hemoroid (basur) ve kabızlık hakkında önemli bilgiler verdi.

Hemoroidin en önemli sebebinin kabızlık ve yanlış beslenme olduğunu dile getiren Canan Karatay basur ve kabızlık hakkında şunları söyledi:

“Ben senelerden beri söylüyorum. Kabızlık hakikaten Türkiye’de en şiddetli en tehlikeli pandemi. Bunu maalesef kültür olarak dile bile getirmekten utanıyoruz.

Hekimler sormuyor hastalar bunu da normal olarak karşılıyor. Bir de söyleyeyim mesela çocukluktan beri haftada bir büyük abdeste çıkan hastalarım var. Şimdi kabızlık hakikaten çok tehlikeli.

Canan Karatay’a göre hemoroid neden oluyor?

Mutfaktaki çöpümüzü her gün dışarı koyar mıyız? Koymamız lazım. Eğer vücudumuzda bulunan yemek artıklarını yiyecek artıklarını günde bir kere veya iki kere dışarı çıkarmazsak o vücut da çöplük oluyor.

Toksinler oluyor ve sadece toksinler değil mekanik olarak da bağırsak hücrelerinde parçalanma oluyor.

İçeride kaldığı zaman işte divertiküller oluyor bilmem neler oluyor. Poponun ucunda da ıkınmaktan dolayı sıkıntıdan dolayı toksinlerin de etkisi ve hücreleri zayıflattığı için hemoroid ve basur dediğimiz olaylar çok yaygın.

Aynı zamanda ıkınmak hakikaten belli başlı bir tehlike. Hem popoda çatlamalar, yani o kadar fazla bir basınç yükleniyor ki hücreler çatlıyor ayrılıyor.

Tabii bunun sebebi de vücutta toksinlerin olması ve hücrelerin sağlıksız olması, zayıflamış olması.

Sibo nedir?

Vücudumuzda ve içimizde yiyecekleri tuttuğumuz sürece bunlar maalesef kaçınılmaz. Bu çok tehlikeli. Tehlikenin başında da biliyorsunuz geçirgen bağırsak sendromu diyoruz o başlıyor.

Bir sibo dediğimiz ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi. Small Intestinal Bacterial Overgrowth (Sibo). Bu bütün şişkinliği ve şeyleri yapan. Kabızlığı da yapan bu dost bakterilerin
yok olması.

Probiyotiklerle doğal probiyotiklerle beslenmemek bağırsaklarımızda bulunan doğal probiyotiklerin ilaçlarla yok edilmesi.

Başta ağrı ilaçları. Ağrı ilaçları kabızlık nedenidir, antidepresanlar ağrı ilaçlarıdır kabızlık nedenidir. Mide ilaçları antasit dedikleri ilaçlar kabızlık nedenidir.

Bütün bunların sonucu da uzun süre kaldığı zaman kronik kabızlık diyoruz biz buna.

Hemoroid yani basur ve basınçla ıkındığında patlama oluyor ve müthiş bir kanama oluyor ve bu kanama kırmızı taze kandır.

Ikınırken hakikaten çevresindeki hücrelerde zafiyet olduğu için onlarda da yırtılmalar oluyor ve çok şiddetli ağrılar oluyor.

Bunun için tabii ki bir umutla hekime gidiliyor ve bu ameliyatla alınıyor. Ameliyatla alındıktan sonra da problemler bitmiyor. Çünkü temel problem halledilmiyor. Bunu meydana getiren
temel problemler halledilmiyor.

Canan Karatay: Kabızlığın sebepleri;

Her zaman konuşuyoruz, bunların başında az su içmek, az tuzlu su içmek. Kristal kaya tuzu almamak, magnezyum eksikliği bir daha söylüyorum magnezyum eksikliği. Magnezyum tabletleri verdiğim
hastalarda hakikaten bağırsaklar iyi çalışıyor.

Veya turşu suyu içildiği zaman bağırsaklar iyi çalışıyor. Yani doğal şartlarda bağırsaklarımızın iyi ve rahat çalışmasını sağlamamız lazım.

Çocukluğumdan beri 7 günde bir çıkıyorum diyen bir kişi bilin ki her türlü hastalığa açıktır sadece hemoroit değil sadece çatlama patlama değil kanser de buna dahil, tiroid hastalıkları da buna dahil.

Bir de ıkınma sırasında çok güçlü ıkınma sırasında hakikaten ıkınırken felç olanlar, ıkınırken kalp krizi geçirenler de oluyor.

Bunları önlemek için sulu gıdalar çok önemli. Bizim ülkemizde mercimek çok önemli bol bol mercimek kırmızı, yeşil mercimek yenecek. Doğal ve yerli olacak, Kanada’dan ithal olmayacak. Mercimek bağırsakları çalıştırır.

Soğanlar bağırsakları çok iyi çalıştırır. Lahana ve lahana turşusu çok önemlidir. Probiyotik demek bağırsaklardaki azalmış sağlıklı probiyotik bakterileri besleyen şeylere probiyotik diyoruz.

Bir de tabii en başta ne geliyor biliyor musunuz yağ yememek geliyor. Senelerce az yağlı önerildi milleti kabız ettiler.

Yağ kilo aldırır dediler kalori hesabı yaptılar yalan söylediler milleti kabız ettiler. 8 dilim ekmek yiyeceksiniz dediler milleti kabız ettiler.

Hastalar geliyor eczane gibi ilaç kullanıyorlar. Günde 30 kalem ilaç alan var bunu kime versen hastalanır kardeşim.

Kimyasallar tabii bütün bunların yanında topraklarda ve de havamız ve suyumuzda bulunan petrokimya dediğimiz kimyasal toksik zehirler de vücuda girdiği zaman kabızlık yapıyor.

Bilhassa ileri yaşlarda şeker ve tatlılar da kabızlığı tetikliyor. Çünkü bağırsak florasını yok ediyor. En başta da tetikleyen biri de gluten yani ekmekler.

Kabızlık ayrıca kansızlığın en önemli sebeplerinden. Gizli kan kaybı oluyor. Yani hemoroid olmadan da ıkınan kişilerde, kabız olan kişilerde hücrelerde küçük hücrelerde çatlama patlama olduğu için gizli kan oluyor ve bütün bu hastaların kronik şikayeti olan kişilerin hepsi anemik ve demir eksikliği var.

Hemeroid (basur) nasıl geçer?

Bağırsaklar doğru dürüst çalışmadan hiçbir şey yapılmaz. Onun için ben hastalarıma bol su için, kristal kaya tuzlu içecekleri, İngiliz karbonatlı içecekleri öneriyorum. Bir de bol turşu suyu. Ve gerçek ev yoğurdu.

Sirke de içilebilir tabii ve de vücutlarını alkali kılacaklar.

Önemli olan kronik kabızlığa yol vermemek. Yani ben diyor ki mesela her gün çıkıyorum ama ıkınarak çıkıyorum o kabızlıktan. Her gün çıkıyorum rahatlıyorum demesinler. Bu çok önemli her gün yumuşak olarak ıkınmadan bir veya iki kere çıkılacak.

Bunun dışında hangi kan değerlerine baktırmalılar?

Doğal, mümkün olduğu kadar doğal beslenecekler. Doğanın ürettiği yiyecekler tüketilecek evde yapılan yoğurt evde yapılan çorba ev yemekleri tüketilecek. Pakete girmiş her şeyde glutamat var.

Pakete girmiş her şeyde gluten var. Pakete girmiş her şeyde çok tehlikeli maddeler var.

6g dedik ya, 6g’den uzak duracaklar.

Başta glikoz, şeker. Sonra gluten. Gluten bütün tahıllarda var. Glutensiz ekmek alıyorum diye inanmayın güvenmeyin glutensiz un olmaz. Glutensiz sebze de olmaz glutensiz yiyecek de olmaz şu yeşil yaprakta bile gluten var.

Un haline gelmiş gıdalarda çok daha fazla olduğu için senelerden beri ekmek yemeyin, ekmekten uzak durun diyoruz. Çünkü artık eski ekmeklerimiz yok.

Bütün hazır yiyeceklerde, fabrikada üretilen bütün yiyeceklerde glutamat var. Bu Çin tuzu yedirdikçe yediriyor size yedirdikçe yediriyor ve bağırsaklardaki florayı da alt üst ediyor sizi kabız
ediyor.

Bir de grafen dediğimiz yabancı madde, glifosat dediğimiz yabancı madde, gardasil dediğimiz yabancı maddeleri ağzımızdan içeri sokmayacağız.

D vitamini çok önemli her zaman söylüyoruz. B vitaminleri hepsi çok önemli. İdrarda iyot çok önemli. İyot spot idrarda bin olacak binin üstünde olacak. 200 300 görüp de telaş yapmasınlar, korkmasınlar çünkü onlar bilmedikleri için korkuyorlar.

6G’den uzak durduğunuz zaman bağırsaklarınız çok iyi çalışır.

Ayrıca magnezyuma baktıracak. Magnezyum çok önemli bağırsaklar için.

Elektrolitler potasyum sodyum çok önemli. Kan tetkikinde tuzlar o kadar düşük çıkıyor ki tuz düşük olursa kanda sodyum diyoruz biz buna bağırsaklar çalışmaz, sinir sistemi çalışmaz beyin çalışmaz, böbrek çalışmaz, kalp çalışmaz, göz çalışmaz, kulak çalışmaz.

Anemi yani demir eksikliği varsa onu anlamak için de demirine baktıracak.

Canan Karatay: Limon her gün tüketilmeli
Canan Karatay’ın Karbonatlı Su Tavsiyesine Sert Tepki

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu