Sağlık Haberleri

Kulak basıncı nasıl düzelir?

Kulak basıncı rahatsız edici bir his olabilir. Kulağınızda dolgunluk, tıkanıklık, boğuk işitme veya ağrı fark edebilirsiniz. Peki bu durum nasıl düzelir?

Orta kulağı burnunuzun arkasına bağlayan ve basıncı dengelemeye yardımcı olan östaki borusu tıkandığında veya olması gerektiği gibi çalışmayı bıraktığında kulak basıncı ortaya çıkar

Hastalıklar, rakım değişiklikleri ve kulak kiri birikmesi kulak basıncının en önemli nedenleridir.

Bu makalede kulak basıncının nedenleri, rahatsızlığın nasıl giderileceği ve ne zaman bir doktora başvurulması gerektiği tartışılmaktadır.

Kulak basıncı nedenleri: İrtifa değişiklikleri

Uçarken veya asansöre binerken olduğu gibi hızlı irtifa değişiklikleri, orta kulağınıza ve kulak zarınıza baskı uygulayabilir.

Sonuç olarak östaki tüpünüz orta kulağınızdaki basıncı etrafınızdaki havayla eşitleyemez. Ağrı, basınç, sıvı birikmesi, baş dönmesi veya geçici işitme kaybı hissedebilirsiniz.

İrtifa değişiklikleri nedeniyle kulakta basınç hissederseniz çözümü şunlar olabilir;

 • Yutkunmak
 • Sakız çiğnemek
 • Burnu temizlemek
 • Esneme

Kulakta Yabancı Nesne

Kulağınıza giren yabancı bir cisim ağrıya, kulak çınlamasına veya işitme güçlüğüne neden olabilir. Kulağınıza kaçabilecek bazı nesneler şunlardır:

 • Haşarat
 • Yiyecek
 • Oyuncaklar
 • Düğmeler

Kulağınızın içinde yabancı bir cisim olduğunu düşünüyorsanız, onu kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Nesneyi asla dürtüklemeyin, başka bir yabancı cisimle çıkarmaya uğraşmayın.

Bu, onu kulağınızın daha derinlerine itebilir. Nesneyi güvenli bir şekilde çıkarabilecek bir tıp uzmanından yardım isteyin.

Kulak Kiri Oluşumu

Kulak kiri birikmesi kulak basıncının başka bir olası nedenidir. Kir biriktiğinde kulak zarının tıkanmasına neden olabilir. Kulak kanalınız kulak kiri ile tıkanırsa kulak ağrısı, öksürük, işitme kaybı, enfeksiyonlar veya başka sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir sağlık uzmanı kulak kirini manuel olarak temizleyebilir. Evde kulağınıza birkaç damla sade su, tuzlu su veya hidrojen peroksit damlatabilir ve kulak kirinin akmasını sağlamak için başınızı eğebilirsiniz.

Ayrıca kulak kirini parçalamaya yardımcı olan reçetesiz kulak damlaları da vardır. Kulak kirini asla pamuklu çubukla çıkarmayın; bu yaklaşım kulak kirini kulağın daha derinlerine itebilir.

Sinüs tıkanıklığı

Sinüs tıkanıklığı sinüslerinizde mukus birikmesine neden olarak kulak basıncına veya ağrıya neden olur. Viral bir enfeksiyonunuz, sinüs enfeksiyonunuz veya alerjiniz varsa sinüs tıkanıklığı gelişebilir.

Evde sinüs tıkanıklığı semptomlarını hafifletmenin yolları şunlardır:

 • Burnunuza tuzlu su çekin
 • Tuzlu burun spreyi kullanın
 • Bolca su için
 • Buhar soluyun
 • Burun bölgesine sıcak bir kompres uygulayın
 • Antihistaminik bir ilaç alın

Kulak enfeksiyonları

Bazı kulak enfeksiyonları kulak basıncına neden olabilir. Kulak enfeksiyonlarının farklı türleri vardır .

Orta Kulak Enfeksiyonu: Orta kulak enfeksiyonu (otitis media), orta kulakta, kulak zarının arkasında yer alan bir enfeksiyondur. Bu tür kulak enfeksiyonu genellikle çocukları etkiler.

Orta kulakta bulunan bir bakteri veya virüsten kaynaklanır.

Semptomlar kulak ağrısı, işitme güçlüğü ve kulak akıntısını içerebilir. Antibiyotikler bazen orta kulak enfeksiyonunu temizlemek için kullanılır.

Mantar enfeksiyonu: Mantar kulak enfeksiyonu (otomikoz) kulağınızda büyüyen ve yayılan bir mantardan kaynaklanır. Ağrı, kaşıntı, kulakta dolgunluk hissi, işitme kaybı ve kulaktan sıvı sızmasına neden olabilir.

Tedavi seçenekleri arasında antifungal ilaçlar, kulak damlaları, kremler veya merhemler bulunur. Kulak kanalındaki mantar kalıntılarının temizlenmesi ve kulağın kuru tutulması da mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede yardımcı olabilir.

Yüzücü Kulağı

Yüzücü kulağı, dış kulak ve kulak kanalı enfeksiyonunu ifade eder. Bir enfeksiyon (soğuk algınlığı gibi) veya bakteri içeren suda yüzmek buna neden olabilir.

Semptomlar kulak ağrısı, işitme kaybı, kaşıntı veya kulaktan akıntıyı içerebilir. Antibiyotikli kulak damlaları, oral antibiyotikler veya steroidler tedavi seçenekleridir.

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı, vertigo olarak bilinen baş dönmesine neden olan bir durumdur. Bu durum genellikle yalnızca bir kulağı etkiler ve semptomlar arasında işitme kaybı, kulakta çınlama veya basınç bulunur.

Meniere hastalığının tedavisi yoktur, ancak sağlık hizmeti sağlayıcıları sıklıkla vertigoya yardımcı olacak ilaçlar reçete eder. Tuzu düşük sağlıklı bir diyet de semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kolesteatom

Kolesteatom kulak zarının arkasında sıkışıp kalan anormal bir büyüme veya kisttir. Kulak drenajına, işitme kaybına, kulak basıncına, baş dönmesine, ağrıya ve sık kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bir sağlık uzmanı, büyümeyi veya kisti cerrahi olarak çıkaracaktır.

Akustik nöroma

Akustik nöromalar, beyinden iç kulağa giden kranyal sinir üzerinde gelişen, kanserli olmayan tümörlerdir. Tek taraflı işitme kaybı, kulaklarda çınlama, baş dönmesi, kulakta basınç, denge kaybı gibi belirtilere neden olabilirler.

Tümör küçükse veya semptomlara neden olmuyorsa, bir sağlık uzmanı bunu izleyebilir. Akustik nöromlar için diğer tedavi seçenekleri cerrahi veya radyasyon tedavisidir.

Kronik Otitis Media

Kronik otitis media, sürekli tekrarlayan kulak enfeksiyonlarını ifade eder. Altı haftada iyileşmeyen kulak zarındaki delik, kronik kulak enfeksiyonu olarak kabul edilir.

Kronik orta kulak iltihabı için birkaç ay boyunca antibiyotik almanız gerekebilir. Bir sağlık uzmanı sıvıyı emebilir; Bazen kulak zarını onarmak için ameliyat gerekli olabilir.

Temporomandibular Eklem Bozuklukları

Temporomandibular eklem (TME) bozuklukları çenenizin kenarları boyunca uzanan eklemi etkiler. TME sorunları kulaklarda, çenede, yanaklarda, baş, boyunda ve dişlerde ağrıya neden olabilir.

TME rahatsızlığı çoğu zaman kendiliğinden geçecektir. Ancak ilaçlara, ameliyata, enjeksiyonlara, fizik tedaviye veya ağız koruyucusuna ihtiyacınız olabilir.

Semptomları hafifletmek için yumuşak yiyecekler yiyin, çene kaslarınıza masaj yapın ve gerektiğinde ısı veya buz uygulayın.

Kronik Kulak Basıncına Yönelik Cerrahi İşlemler

Bazı tıbbi prosedürler kronik kulak basıncının tedavisine yardımcı olabilir.

Miringotomi: Miringotomi, orta kulaktaki sıvının dışarı akmasını sağlamak için kulak zarınızda bir delik oluşturan cerrahi bir işlemdir.

Drenajı teşvik etmek için genellikle deliğe küçük bir tüp yerleştirilir. Bu prosedür kulakta kalıcı sıvı birikmesinin tedavisine yardımcı olabilir.

Kulak Tüpleri: Kulak tüpleri, sıvının boşaltılmasına yardımcı olmak için kulak zarına cerrahi olarak yerleştirilen küçük tüplerdir. Genellikle miringotomi prosedürünün bir parçası olarak yerleştirilirler. Çoğu kulak tüpü 12-36 ay sonra kendiliğinden düşecektir.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Şiddetli kulak ağrınız veya geçmeyen baskınız varsa bir sağlık uzmanına başvurun. Eğer kulak basıncınıza aşağıdaki durumlar da eşlik ediyorsa özellikle bir doktora başvurmalısınız:

 • İşitme kaybı
 • Baş dönmesi
 • Ateş
 • Kulakta kanama veya drenaj
 • Yüz zayıflığı
 • Denge sorunları

Kulak memesindeki çizgi hastalık habercisi olabilir
Kulak çınlaması için mobil çözüm: MindEar

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu