Sağlık HaberleriTIP

Yeni araştırma: Crohn ve ülseratif kolit gen kaynaklı olabilir

İngiltere'de yapılan bir bilimsel çalışmaya göre crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıkların gen kaynaklı olabileceği ortaya konuldu.

İngiltere’de bilim insanları, gen araştırmaları sonucu Crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıkların DNA kaynaklı olabileceğini ortaya koydu.

Londra’daki Francis Crick Enstitisü ve University College London’daki araştırmacılar, iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) bulunanların yer aldığı deneyler yaptı.

Araştırmacılar, gen çalışmaları sonucu iltihaplı bağırsak hastalığı bulunanların yüzde 95’inin DNA’sında “zayıf bir nokta” tespit etti.

Araştırmada bu “zayıf nokta”nın, mikroorganizmaları öldürmekle yükümlü “makrofaj” adlı kan hücrelerinin iltihap oluşturan kimyasallar salgılamasında görev aldığı gözlemlendi.

İnsan vücudunda bu faaliyet gerekli olsa da Crohn ve bağırsağın iç yüzeyindeki tabakada iltihaplanma meydana gelmesi sonucu oluşan ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarından muzdarip olanların çoğunluğunda bu genin fazla çalıştığı saptandı.

Araştırmacılar, bu durumu daha iyi hale getirebilecek teknolojinin mevcut ilaçların arasında bulunduğunu, insanların üzerindeki testlere ise henüz başlanmadığını kaydetti.

Araştırma, “Nature” dergisinde yayımlandı.

Yemek yedikten sonra mide ağrısı yaşamanın 13 sebebi

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı, sindirim sisteminizde iltihaplanma ve tahrişe neden olan kronik bir hastalıktır . Crohn hastalığı en yaygın olarak ince bağırsağınızı ve kalın bağırsağınızın başlangıcını etkiler . Ancak hastalık, ağzınızdan anüsünüze kadar sindirim sisteminizin herhangi bir bölümünü etkileyebilir .

Crohn hastalığı, inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır.  Ülseratif kolit ve mikroskobik kolit diğer yaygın türleridir. Crohn hastalığı çoğunlukla yavaş yavaş başlar ve zamanla daha da kötüleşebilir. Haftalarca veya yıllarca sürebilen remisyon dönemi yaşanabilir.

Ülseratif kolit nedir?

Ülseratif kolit, kolon ve rektumun iltihaplandığı uzun süreli bir durumdur. Kolon, kalın bağırsaktır (bağırsak) ve rektum, kakanın depolandığı bağırsağın sonudur. Kolon astarında küçük ülserler gelişebilir ve kanayıp irin üretebilir.

Ülseratif kolit belirtileri

Ülseratif kolitin ana belirtileri şunlardır:

Kan, mukus veya irin içerebilen tekrarlayan ishal

Karın ağrısı,

Sık sık kaka tuvalete çıkma ihtiyacı duymak

Ayrıca aşırı yorgunluk (yorgunluk), iştahsızlık ve kilo kaybı da yaşayabilirsiniz.

Semptomların şiddeti, rektum ve kolonun ne kadar iltihaplandığına ve iltihabın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak değişir.

Bazı insanlar için bu durumun günlük yaşamları üzerinde önemli bir etkisi vardır.

 

Kabızlık, dışkının seyrek olarak çıkması veya dışkının atılmasında zorluk yaşanması olarak tanımlanır. Peki kabızlık için magnezyum kullanılır mı?

National Türk öneriyor: İngiltere’de koli basili salgını alarmı

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu