Vitaminler ve Takviyeler

B3 vitamininin fazlası kalp krizi riskini artırıyor

Yeni bir bilimsel çalışmaya göre B3 vitamini fazlalığı kalp hastalığı riskini artırıyor.

Kalp damar hastalıklarında dünyada her yıl milyonlarca insan ölürken bu hastalıkların riskini artıran yeni bir durum keşfedildi.

Kalp hastalığı için cinsiyet, aile geçmişi ve etnik köken gibi bazı değiştirilemez risk faktörleri olsa da, obezite, yüksek kolesterol düzeyleri, yüksek tansiyon, sigara içmek, sağlıksız beslenme gibi kardiyovasküler hastalıkların önlenebilir birkaç nedeni vardır.

Cleveland Clinic Lerner Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, vücutta niasin (B3) adı verilen yaygın bir B vitamininin yüksek seviyelerinin kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunabileceğini bildiren yeni bir çalışmayla, potansiyel olarak değiştirilebilir risk faktörleri listesine ekledi.

Yeni kalp hastalığının yeni sebepleri aranıyor

Cleveland Clinic Lerner Araştırma Enstitüsü’nden çalışmanın baş yazarı Dr. Stanley Hazen araştırmayla ilgili şunları söyledi:

“İlk hedefimiz kalp hastalığına katkıda bulunan yeni yolları belirlemekti.

Kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini hedefe yönelik tedavi ederken bile (örneğin kolesterol, tansiyon, diyabet vb.), olayların çoğu (kalp krizi, felç, ölüm) meydana gelmeye devam ediyor veya en iyi ihtimalle olay oranını %50 azaltıyoruz.

Bu, ele almadığımız başka yolların olduğu anlamına geliyor.

Ben ve ekibim geleneksel risk faktörlerinden bağımsız olarak gelecekte kalp krizi, felç veya ölüm gelişimine katkıda bulunabilecek kandaki bileşikleri aradık.

4PY bileşiğinin gelecekteki CVD olaylarıyla bağlantılı olduğu belirlendi. Daha sonra klinik öncesi çalışmalar ve hücre bazlı çalışmalar gerçekleştirdik; bunların tümü bu bileşiğin damar iltihabına katkıda bulunduğunu gösterdi.

4PY’nin aşırı niasinden oluşan bir parçalanma ürünü olduğu ortaya çıktı.”

Niasin nedir?

B3 vitamini olarak da bilinen Niasin, sekiz farklı B vitamininden biridir.

Niasin, vücudun yenen gıdaları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Ayrıca cildin sağlıklı kalmasına ve sinir sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Vücut niasin üretemediği için onu yediğimiz gıdalardan veya takviye yoluyla alması gerekir.

Örneğin vücut, et ve süt ürünleri de dahil olmak üzere çoğu hayvansal üründe bulunan amino asit triptofanı niasine dönüştürür.

Niasin ayrıca doğal olarak baklagillerde, tam tahıllarda, kuruyemişlerde ve tohumlarda da bulunabilir.

Ayrıca niasin ile zenginleştirilmiş tahıllar ve ekmekler gibi bazı yiyecekler de vardır.

Vücut niasin depolamaz; kullanılmayan fazlalık idrar yoluyla vücuttan atılır.

Olumsuz kardiyak olayla ilişkili daha yüksek 4PY seviyeleri

Bu çalışma için Dr. Hazen ve ekibi, kalp sağlığı stabil olan yaklaşık 1.100 kişinin açlık plazmasını inceledi.

Analizin ardından araştırmacılar, dolaşımdaki daha yüksek N1-metil-4-piridon-3-karboksamid veya 4PY seviyelerinin kalp krizi, felç veya diğer sağlıksız kalp olaylarının gelişimi ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu keşfettiler.

Dr. Hazen şunları söylüyor;

“Çalışmalarımız kandaki yüksek 4PY seviyelerinin gelecekteki kalp hastalığını öngördüğünü buldu. Bu yeni çalışmalar kalp hastalığına katkıda bulunan yeni bir yolun belirlenmesine yardımcı oluyor.

Ana çıkarım niasin alımını tamamen kesmek olmamalı. Bu gerçekçi ve sağlıklı bir yaklaşım olmaz.

Bu bulgular göz önüne alındığında, ABD’de un ve tahılların niasin ile zenginleştirilmesine yönelik devam eden bir yetkinin garanti edilip edilemeyeceğine dair bir tartışma.

Hastalar reçetesiz takviyeleri almadan önce doktorlarına danışmalı ve fazla karbonhidrattan kaçınarak meyve ve sebze açısından zengin bir beslenmeye odaklanmalıdır.”

Aşırı 4PY damar iltihabını tetikler

Bilim adamları ayrıca 4PY’nin doğrudan kan damarlarına zarar verebilecek ve arter duvarlarında ateroskleroz olarak bilinen plak birikmesine yol açabilecek damar iltihabını tetiklediğini buldu.

“Ateroskleroz hem yüksek kolesterol hem de inflamasyondan kaynaklanır. Denklemin yüksek kolesterol tarafını nasıl tedavi edeceğimizi biliyoruz, ancak iltihap tarafını bilmiyoruz. Bu yol, damar iltihabında önemli bir rol oynuyor gibi görünüyor” diyen Dr. Hazen şöyle devam etti:

“Araştırmamız, aşırı niasinin, yeni keşfedilen bir yolla inflamasyonu (ve) kardiyovasküler hastalığı körüklediğini ortaya çıkardı. Bu bulgular önemlidir çünkü inflamasyonu azaltmak veya önlemek için potansiyel yeni müdahaleler ve terapötikler için bir temel sağlarlar.

Artık bu bağlantının keşfedilmesiyle birlikte yapılacak çok daha fazla araştırma var.

Bir yandan, diğer hangi kardiyovasküler hastalıkların/fenotiplerin 4PY ile bağlantılı olduğunu araştırmamız gerekiyor çünkü vasküler inflamasyon birçok hastalık/fenotipe temel katkıda bulunuyor. ”

Niasin takviyeleri bırakılmalı mı?

Dr. Cheng-Han Chen ise çalışma hakkında şunları söyledi:

“Bu çalışma, aşırı niasini, özellikle de onun parçalanma metaboliti 4PY’yi, kalp krizi ve felç gibi önemli olumsuz kardiyovasküler olaylar için bir risk faktörü olarak tanımlıyor.

Niasin daha önce kolesterol düşürücü bir ilaç olarak reçete edilmiş olsa da, birçok çalışma kardiyovasküler sağlığa başlangıçta düşünüldüğü kadar fazla fayda sağlamadığı için kullanımı gözden düştü.

Bu çalışma, niasinin kalp hastalıklarında kullanımına dair tabuta bir çivi daha çakılacak.

Şimdilik ortalama bir insanda rutin olarak niasin takviyesi alımına karşı uyarıda bulunmak isterim.

Ancak, besin zincirinde her yerde bulunması göz önüne alındığında, niasinle zenginleştirilmiş gıdalardan kaçınmak daha zor olabilir; Niasin takviyesinin bir kamu politikası meselesi olarak daha yüksek bir düzeyde incelenmesi gerekebilir.”

B Vitamini Nelerde Var? 25 Süper Gıda

D3 K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu