Doktor TavsiyeleriHekimlerKalp ve DamarKanser Hastalıkları

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Spora başlamadan akciğer testi yapılmalı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde spora başlanmadan önce mutlaka akciğer testi yaptırmak gerektiğini ifade etti.

Akciğer testini kimler yaptırmalı? Sağlıklı bir beden için tükettiklerimiz kadar hareketli bir hayat tercihi de önemlidir. Bu sebeple spor alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren çocuklara kazandırılmalı. Spora başlamadan önce ise gerek çocukların gerekse yetişkinlerin bir dizi testten geçmesi gerekiyor. Bu durum olası sorunların önüne geçilmesi adına hayati önem taşıyor.

Tevfik Özlü: Akciğer hastalıkları egzersiz performansını azaltabilir

Medical Park Karadeniz Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, spor yaparken sorun yaşanmaması adına öncesinde yaptırılması gereken akciğer testleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Spor sırasındaki ani ölümlerin yüzde 2’sinin akciğer hastalıklarına bağlı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Astım, KOAH, akciğer sertleşmesi, göğüs duvarının yapısal bozuklukları, bronşektazi gibi akciğer hastalıkları egzersiz performansını azaltabilir. Özellikle rekabetçi sporlarda ciddi sorunlar, hatta hayati tehlike bile ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Akciğer testi her yaşta önemli

Solunum testleri ile fonksiyon bozukluklarının derecesinin belirlendiğini kaydeden Prof. Dr. Özlü, “Yüzme, futbol, basketbol, voleybol, güreş, boks, atletizm gibi rekabetçi dallarda amatör spora başlayan, başlamak isteyenlerin akciğer sağlığı ve hastalıkları bakımından klinik olarak değerlendirilmesi ve solunum fonksiyonlarının ölçülmesi, spor sırasında/sonrasında solunumsal sorunların yaşanmaması açısından güvenli bir adım olacaktır. Bu, sadece gençler için değil, ileri yaşta spora başlayacak erişkinler için de çok önemlidir. Solunum fonksiyon testleri kolay uygulanabilen, hemen sonuçları alınabilen, akciğerin fonksiyonel kapasitesini gösteren testlerdir. Derin ve güçlü bir nefes alıp verme manevrasıdır. Bebekler ve iletişim kurulamayan küçük çocuklar dışında hemen her yaştaki kişilere solunum testleri yapılabilmektedir. Spirometrik ölçümler, statik ve dinamik akciğer volümlerinin ölçülmesi, diffüzyon ölçümü gibi farklı solunum fonksiyon testleri ile akciğer fonksiyonları değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Astım hastaları spor yapabilir mi?

“Astım gibi bir hastalığım teşhis edilirse spor yapamam” diye düşünerek gerekli sağlık kontrollerinden kaçınmanın yanlış bir kanı olduğunu belirten Prof. Dr. Tevfik Özlü, tanı konulması durumunda bile hekimin önerilerine uyularak spor yapılabileceğini dile getirdi. Prof. Dr. Özlü, “Tedavi ve önerilere uyarak bir akciğer hastalığınız olsa bile, yine de sporunuzu güvenli olarak yapabilirsiniz. Olimpiyatlarda derece almış astım hastası sporcular vardır” şeklinde konuştu.

Akciğer testleri nelerdir nasıl yapılır?

Akciğer fonksiyon testleri (solunum fonksiyon testleri olarak da bilinir), akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol eden çeşitli testleri içerir. En temel test spirometridir . Bu test akciğerlerin tutabileceği hava miktarını ölçer. Test aynı zamanda kişinin akciğerlerdeki havayı ne kadar güçlü bir şekilde boşaltabildiğini de ölçer.

Spirometri, akciğer hacimlerini etkileyen hastalıkları taramak için kullanılır. Ayrıca KOAH veya astım gibi solunum yollarını etkileyen hastalıkların taranması için de kullanılır .

Akciğer hacmi testi, yaygın olarak yapılan başka bir akciğer fonksiyon testidir. Spirometriden daha hassastır ve normal bir nefesin sonunda kalan hava da dahil olmak üzere akciğerlerdeki hava hacmini ölçer. Ek olarak, bir yayılma kapasitesi testi, oksijenin kan dolaşımına ne kadar kolay girdiğini ölçer. Egzersiz testi nefes darlığının nedenlerini değerlendirmeye yardımcı olur. Olağan solunum testi sonuçları normal olduğunda astımın mevcut olup olmadığını tespit etmeye yönelik testler de vardır.

Türkiye’de her yıl binlerce kişiye KOAH ve akciğer kanseri teşhisi konuluyor. Hayatı olumsuz etkileyen akciğer hastalıklarının tedavisi ise son derece önemli. Peki, akciğer temizliği nedir kimler yaptırabilir?

Tevfik Özlü: Koronavirüs Akciğerlerde Kalıcı Hasara Yol Açtı

Sigara içenlerin Kovid-19’a yakalanma olasılığının düşük olduğunun öne sürüldüğü bilimsel makalenin, yazarlarının tütün endüstrisi ile olan finansal bağlantıları tespit edilince geri çekildiği bildirildi. DSÖ, akciğer fonksiyonlarını zayıflatması nedeniyle sigaranın solunum yolu enfeksiyonlarının ağır seyretme riskini artırdığını sık sık tekrar ediyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu