Vitaminler ve TakviyelerKanser HastalıklarıSağlık Haberleri

Japon hükümetinden uyku açıklaması! Kim kaç saat uyumalı?

Uyku sağlıklı bir beden için büyük öneme sahiptir. Bu sebeple sağlıklı uykunun kaç saat olması gerektiği çoğu zaman merak edilir. Son olarak Japon hükümeti ise yetişkinlere 6 saatten az uyumayın çağrısında bulundu.

2019 yılında başlayan pandemi sürecinde bağışıklık sisteminin önemi daha çok anlaşılmaya başladı. Pek çok kişi bağışıklık sistemini güçlendirecek yolları öğrendi ve hayata geçirdi. Güçlü bağışıklık için uzmanlar, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve uykunun önemini sık sık tekrarladı.

Uyku denildiği zaman ise akla ‘Kaç saat uyumalıyız?’ sorusu geliyor. Uzmanların pek çoğu 8 saat çağrısı yapsa da 6 saat sınırını önerenler de mevcut. Son olarak Japonya’da hükümet, uykusuzluk çeken Japon yetişkinlere, bir gecede en az 6 saat uyumalarını tavsiye etti.

Uyku araştırması yapıldı

Japonya Sağlık Çalışma ve Refah Bakanlığı araştırmasında, ülke genelindeki erkeklerin yüzde 37,5’inin, kadınların ise yüzde 40,6’sının günde ortalama 6 saatten daha az uyuduğu ortaya çıktı.

Bakanlık, taslak aşamadaki tavsiye raporunda, uyku süresinin ve kalitesinin geliştirilmesi için yetişkinlere bir gecede en az 6 saat uyumaları tavsiyesinde bulunuldu.

Uyku sürelerinin “alarm verici” olarak nitelendirildiği söz konusu raporda, yaş gruplarına göre tavsiye edilen uyku süresi farklılık gösteriyor.

Uyku ihtiyacı yaş ve cinsiyete göre değişiyor

Buna göre 1-2 yaş aralığına 11-14, 3-5 yaş aralığına 10-13, ilkokul öğrencilerine 9-12, lise ve yükseköğrenim öğrencilerine de 8-10 saat aralığında uyku önerildi.

Bakanlık, hafta içinde kamuoyuna paylaşılan rapora son halini yıl sonuna kadar verecek.

Japonya’da ortalama uyku saati 7 saat 22 dakika

OECD’nin 2021 araştırmasında da Japonya genelinde halkın, ortalama 7 saat 22 dakika uyuduğu ortaya çıkmıştı.

Bu oran, 33 ülke arasında en kısa uyku süresi olmuştu.

Uzmanlar günde 7 saat uyuyanların depresyon, kanser, kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıkları en az inmesi dolayısıyla, günde 6-8 saat uykunun yetişkinler için ideal olduğunu savunuyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu