Sağlık Haberleri

Sıcak havada iyi uyku için neler yapılmalı?

Yüksek sıcaklıklar uykunuzu bozabilir ve bu da genel sağlığınıza zarar verebilir. Peki sıcak havada iyi uyku için neler yapılmalı?

Nefes alabilen pijamalar ve serinletici yatak takımları geceleri vücudunuzun serin kalmasına yardımcı olabilir.

Sıcak bir duş aslında vücudunuza serinleme sinyali verir. Ancak eğer hava çok sıcaksa, sıcak bir yatak odasında terlemeyi ve rahatsızlığı daha da kötüleştirebilir.

2023 şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıldı ve 2024’ün bu yılı geçmesi muhtemel. Tahminciler, dünyanın büyük bölümünde ortalamanın üzerinde sıcaklıklarla kavurucu bir yaz daha öngörüyor.

Araştırmalar, yüksek sıcaklıkların uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştırdığını, bunun da bağışıklık sistemine, kardiyovasküler sisteme, bilişsel performansa ve ruh halinize zarar verdiğini gösteriyor.

Uyku Bilimci Yardımcı Doçent Rebecca Robbins konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Uyku, uyanıkkenki başarımızın birçok alanı için önemlidir. Yenilenmemizi ve üretken olmamızı sağlar.

Uyku, ilişkilerimiz, sevdiklerimize nasıl davrandığımız ve birçok alanda sağlığımız açısından önemlidir. Gece boyunca vücut farklı uyku aşamalarından geçer.

Vücudunuzun sıcaklık düzenlemesinin belirli aşamalarda daha az etkili olması nedeniyle sıcak bir oda sizi uyandırabilir ve böylece vücudunuz ısı düzenlemesini yeniden başlatabilir.

Bu nedenle sıcaklık, sağlıklı bir gece uykusunun kritik bir bileşenidir.”

Robbins, optimum uyku için yatak odanızın sıcaklığını 18-20 derece arasında tutmanızı öneriyor.

Ancak bu, klima olmadan veya elektrik faturalarınızı artırmadan her zaman mümkün değildir. Sıcak havalarda serin kalmanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek diğer bazı stratejileri burada bulabilirsiniz.

Uyku Ortamınızı Daha Serin Hale Getirin

Robbins, uyku düzenlemeleriniz hakkında yaratıcı bir şekilde düşünmenin yardımcı olabileceğini, bu nedenle evinizde “en serin ve en fazla hava akışına sahip” yeri bulmaya çalışın dedi.

Gün içinde panjur veya perde kullanmak ve pencereleri açmak, yatmadan önce odanızın serinlemesine yardımcı olabilir. Vantilatör kullanmak, sıcak yaz gecelerinde hava akışının iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.

Uyku tıbbı uzmanı John Saito ise “En azından daha iyi uykuya dalabilmeniz için biraz daha soğuk hava üflemesi için vantilatörün arkasına buz koyabilirsiniz” tavsiyesinde bulunuyor.

Nefes Alabilen Pijamaları ve Serinletici Yastıkları Deneyin

Dr. Monica Kalra da pamuk ve keten gibi nefes alabilen kumaşlardan yapılan pijamaların ve yatak takımlarının vücudunuzun serin kalmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Yatak örtülerinin veya yastıkların soğutulması da sıcaklığın düşürülmesine yardımcı olabilir.

Kalra, “Soğutma yastıkları, vücut ısısını emen ve gece boyunca baş ve boynu serin tutan jel kaplamalar içeriyor” dedi.

Yastığınızın altına bir buz torbası koymak en iyi seçenek değildir, ancak gerektiğinde kullanmak üzere yatağınızın yanındaki masanızda buz bulundurabilirsiniz.

Robbins, uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız yatmadan önce ellerinizi ve alnınızı serinletmek için yakınınızda bir havlu ve buz bulundurmanızı önerdi.

Çok Sıcak Olmayan Bir Duş Alın

Soğuk duş almak hızlı bir şekilde soğumanın bariz bir yolu gibi görünse de araştırmalar, yatmadan birkaç saat önce sıcak suyla banyo yapmanın uykuya dalmayı kolaylaştırdığını gösteriyor.

Ancak Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde nöroloji profesörü olan Carl W. Bazil, suyun çok sıcak olmaması gerektiğini söyledi.

Bazil şunları söyledi:

“Sıcak bir duş, vücudunuzu soğutma moduna geçirecektir; bunun uykuyu kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini biliyoruz, çünkü vücut ısınız normalde gece boyunca düşer.

Fakat eğer hava çok sıcaksa, aşırı sıcak bir yatak odasındaki terleme ve rahatsızlık daha da şiddetlenebilir. Bu durumda hafif serinletici bir duş aslında daha iyi olabilir.”

İyi Uyku Hijyeni Uygulayın

Özellikle sıcak havalarda mükemmel uyku ortamını yaratmak her zaman mümkün olmuyor. Stres ve kaygı uyku kalitesini düşürebileceğinden, yaz aylarında iyi bir yatmadan önce rutini sürdürmek önemlidir.

Uyku uzmanları, uyku saatini tutarlı tutmak ve yatmadan bir saat önce ekranlarınızı kapatmak gibi genel uyku hijyeni alışkanlıklarının, sıcak havalarda bile daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Robbins, “Yatma saatine yakın yemek yemekten, alkolden kaçının ve ayrıca yatmadan önce rahatlamak ve gevşemek için zaman eklemek hepimiz için iyidir, ancak özellikle de sıcaklıktan kaynaklanan uyku güçlüklerinden biraz endişeleniyorsanız” dedi.

Kaliteli uyku için 8 nefes egzersizi
Kaliteli uyku için hangi magnezyum daha iyi?
Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu